Dideral Ne İşe Yarar? Dideral Fiyat Güncel
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Dideral Ne İşe Yarar? Dideral Fiyat Güncel

0

Dideral 40 mg, yüksek tansiyona, kalp sorunlarına ve migren ağrılarına karşı kullanılan bir ilaçtır. İlaç 40 mg tabletlerle satılmaktadır. Doktor reçetesi ile eczaneden temin edilmektedir. Dideral ilacının yan etkileri görüldüğü takdirde doktora başvurmak önem arz etmektedir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmemektedir.

Dideral Nedir?

Dideral ilaç içinde etkin madde olarak propranolol bulunmaktadır. Dideral tablet, 40 mg olarak satılmaktadır. Her kutuda toplamda 50 adet tablet bulunmaktadır. Dideral; beta-blokörler ilaç grubuna dahildir. Dideral hap kullanım alanları (endikasyonları) şöyle sıralanır;

 • Böbrek bozukluğundan dolayı meydana gelen yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Böbrek sorunlarına bağlı olmaksızın meydana gelen yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kalbi besleyen damarların tıkanması sonucunda oluşan göğüs ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Akut kalp krizinden sonra koruma amaçlı uzun süre kullanılabilmektedir.
 • Kalp atım bozukluklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
 • Migren ataklarından korunmak amaçlı kullanılmaktadır.
 • Nedensizce meydana gelen titremelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Anksiyete sonucu meydana gelen hızlı kalp atımını kontrol altına almak amaçlı kullanılmaktadır.
 • Kalp kasının kalınlaşmasına neden olan hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Feokromositomanın tedavisinde kullanılmaktadır.

Dideral muadili olan tek bir ilaç vardır. O da Hemangiol Oral Çözelti ilacıdır. Dideral anksiyete ekşi yorumlarına bakarak ilaca başlamak veya ilacı bırakmak son derece yanlış olmaktadır. Dideral aniden bırakmak sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden doktora danışmadan ve önerisini almadan bırakmamak gerekmektedir. Dideral antidepresan mı sorusu da merak edilmektedir. Dideral anksiyete tedavisinde kullanıldığı için antidepresan grubuna girebilmektedir.

Dideral Kullanımı

Dideral kullananlar veya kullanacak olanlar nasıl kullanılması gerektiğini araştırmaktadır. Araştıranlar, Dideral aç mı tok mu kullanılır sorusunu sıklıkla sormaktadır. Dideral ilaç aç karnına alınmalıdır. Aç karna, yeterli su miktarı ile ağızdan alınmalıdır. Dideral alkol ile alınmamalıdır. Dideral alkol ile alındıysa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

İlaç, alkol ile tepkimeye girebildiği için zararlı olabilir. Dideral dozunu; doktor hastalığa ve etkisine göre belirlemektedir. Kaç doz alınacağı unutulmuşsa eczaneye ve doktora tekrardan başvurmak gerekmektedir.

Dozaj miktarı tedavi sırasında doktorun önerisinde arttırılabilmektedir. Dideral kullanma unutulmuşsa kesinlikle çift doz alımı yapılmamalıdır. Doktora danışılıp bir sonraki dozaj zamanı sorulmalıdır. Dideral nasıl bırakılır sorusu, Dideral kullananlar tarafından merak edilmektedir.

Dideral’in aniden bırakılması sakıncalıdır. Aniden bırakılması sonucunda göğüs ağrısı ve kalp krizi oluşabilmektedir. Dideral bırakımı doktor kontrolünde dozaj azaltımı yapılarak olmaktadır. Bu durum en az birkaç hafta sürebilmektedir. Dideral; 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ve evcil hayvanların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Ambalajın üzerinde yazan tüketim tarihinden sonra tüketilmemelidir.

Dideral Yan Etkileri

Dideral yan etkisi görüldüğü şiddetli şekilde görüldüğü takdirde mutlaka en yakın hastaneye başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Dideral yan etkileri Dideral anksiyete dozu veya diğer hastalıklar için olan dozu aşıldığında ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Bu yüzden doktorun belirlediği doz kadarını kullanmak gerekmektedir. Unutulan dozlar için kesinlikle çift doz alımı yapılmamalıdır. Dideral yan etkilerinden yaygın olanlar; yorgunluk, uyku bozukluğu, uzuvların soğuk olması olarak tanımlanmaktadır. Bu tür etkileri genelde geçicidir. Bunlara kabuslar ve düzensiz kalp atışı da eşlik edebilmektedir. 100 hastadan birinde ise; ishal, kusma ve bulantı görülmektedir.

Dideral Reçetesiz Alınır mı?

Dideral reçetesiz alınır ancak genel prosedür doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilmesi şeklindedir. Teşhis konulmadan içilmesi sağlığa son derece zararlı olabilmektedir. Bu yüzden, mutlaka doktor gözetiminde kullanılması ve doktor gözetiminde bırakılması gerekmektedir.

Dideral Fiyat

Dideral 40 mg fiyat, güncel olarak 42 TL’dir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın