Dünya Düz Olmuş Olsaydı Güneş Nasıl Doğardı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Dünya Düz Olmuş Olsaydı Güneş Nasıl Doğardı?

0

Dünya düz olmuş olsaydı Güneş Dünya’nın her yerine aynı zamanda ve aynı şekilde doğardı. Dünyanın yuvarlak yapısı gereği Güneş ışıkları bir alanı önce aydınlatmaya başlar ve sonra tamamen aydınlatır. Güneş ışıkları doğrusal hareket ettiği için yüzeyde ışınların ulaşmadığı alanlar karanlıkta kalmaktadır. Öte yandan Dünya düz olsa idi doğrusal hareket eden ışınlar tüm yüzeye aynı anda ulaşacağından Güneş her alanda doğmuş olacaktır.

Kavisli yapısı gereği yer yüzeyine ışık aşama aşama ulaşabilmektedir. Bir portakalın kabuğunun bıçak yardımı ile soyulması örnek olarak gösterilebilir. Bıçak düz tutulduğu zaman portakal döndürüldüğünde kabuk yavaş yavaş soyulur. Güneşin karşısında Dünya’nın konumu bu şekildedir. Doğrudan gelen Güneş ışıklarının tüm yüzeye temas etmesi için Dünya dönmektedir. Aksi halde düz yüzeye Güneş ışıkları birden inecek ve her alanda Güneş doğmuş olacaktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın