Güzel Söz Söylemek ve Güzel Davranışlarda Bulunmak Neden Önemlidir?

Güzel söz söylemek, güzel davranışlarda bulunmak o kişi hakkında olumlu anılar bırakır. Olumlu düşünmek, güzel bakmak, iyi niyetli olmak, iyi davranışlarda bulunmak her zaman o kişiyi ön plana çıkarır ve çevresinde sevilen, aranan kişi olurlar. Ancak, bu gibi örneklere rastlamak oldukça zorlaşmıştır.

  • Günümüz şartlarının zorlaşması,
  • Geçim derdinin her geçen gün daha da artması,
  • Trafik yoğunluğunun artması,
  • Özellikle büyük kentlerde nüfus patlaması,
  • Marketlerde ve alışveriş ortamlarında sıra beklemeden kasada sıra bekleyen insanların arasına girerek ödeme yapmaya çalışılması,
  • Toplu taşımalarda yaşça büyükler sağa sola tutunarak ayakta durmayı başarma çabası gösterirken, gençlerin yayılarak koltuklara oturmaları ve yerlerini vermemeleri,
  • Sokak hayvanlarına konulan su kaplarını deviren, mamalarına çamaşır suyu döken, saygısız ve sevgisiz sözde insanların çoğalması,
  • Alım gücünün azalması,
  • Gün geçmiyor ki bir kadının darp edilmesini, hatta kadın cinayetleri gibi saymakla bitmeyecek vahşi davranışları ve edilen kötü sözleri hayretler içinde izlemekteyiz.

Oysa kötülükleri bir kenara atarak küçük şeylerden mutlu olmayı başarabilmek, çevremizdeki kişilerle iyi anlaşabilmek ne kadar güzel olur. İyilik yapmak, iyilik yapılan kişiyi mutlu ettiği kadar iyilik yapan kişiyi de mutlu eder. Güzel davranmak, güzel konuşmak, güzel ahlaklı olmak beraberinde mutluluk ve huzur getirmektedir.

Kısaca yaşam bir ayna gibidir ne iseniz onu görürsünüz.

Nezaket, zarafet, görgü kuralları, empati kurabilme, hoş görü gibi kavramlara sahip olan bireyler, bulundukları ortamlarda hep dikkat çekerler. Güzel söz söylemek ve güzel davranışlarda bulunmak toplumda pek sık görülen davranışlar değildir.

Gün içinde koşuşturmalar, zamanla yarışırcasına bir yerlere yetişmeme kaygıları, yorucu olmanın dışında eski zamanlarda olduğu gibi arkadaş, komşu, akraba ilişkileri de sanki azalmış gibi görülmektedir. Gelenek, görenek, örf ve adetlerimizi unutmamalı, yaşatmalı ve bizlerden sonraki nesillere bunları öğretmelidir. Planlı, programlı, çalışkan, görgü kurallarına hâkim, saygılı ve sevgili bireyler toplumda hep örnek alınması gereken kişilerdir. Tatlı dil, güler yüz ve hoşgörülü olmak bir ayrıcalıktır. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır“ sözü güzel bir örnektir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın