Hz Hasan’ın Soyundan Gelenlere Ne Denir? Kimler Soyundan Gelir?

Hazreti Hasan’ın soyundan gelenlere “Şerif”denir. İslamiyet öncesi dönem de Mekke’de şerif kelimesi asil ve soylu kimseler için kullanılırdı. İslamiyet’le birlikte de bu terim Hazreti Hasan’ın soyundan gelenleri temsil etmek amacı ile kullanıldı. Hazreti Hüseyin’in soyundan gelenler imam olarak nitelendirilmiştir. Hasan’ın soyundan gelenler ise imam olarak nitelendirilirmeyip Şerif olarak insanları şereflendirmişlerdir.

Hz. Hasan’ın Kaç Çocuğu Vardır?

Hazreti Hasan’ın on iki tane çocuğu vardır. Bu sayı farklı kaynaklarda farklı biçimde söylense de isimleri net olarak bilinen on iki tane çocuğu bulunmaktadır. Bunların isimleri; Hasan, Kasım, Ebu Bekir, Abdullah, Amr, Abdurrahman, Hüseyin, Zeyd, Muhammet, Yakup, İsmail, ve Talhadır. Bazı kaynaklar da kız çocuğunun olduğu söylense bile bugün onların isimlerini ulaşılamamaktadır.

Hz. Hasan’ın Soyundan Gelenler Kimdir?

Hazreti Hasan’ın soyundan gelenler Hasan el Müsenna ve Zeyd’dir.

Hz. Hasan Peygamberimiz’in (s.a.v.) Torunu Mu?

Hazreti Hasan, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) torunudur. Kızı Hazreti Fatıma ile damadı Hazreti Ali’nin oğludur. Biz diğer torununun adı da Hüseyin’dir. Hazreti Hüseyin’in de annesi Hazreti Fatıma babası da Hazreti Alidir. Yani Hasan ve Hüseyin kardeştirler ve araların da sadece bir yaş vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bu torunlarına; iki reyhan derler. Reyhan hoş kokulu güzel anlamındadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) her iki torunu da çok sever onlarla çeşitli oyunlar oynardı. Hasan ve Hüseyin deve binmeye çok istekli olduğu için onları deveye bindirirdi. Onları sırtına alarak gezdirirdi.

Hz. Hasan’ın Soyu Devam Ediyor Mu?

Hazreti Hasan’ın soyu Aktablar üzerinden devam ediyor.

5/5 - (1 oy)
Kategoriler Din
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın