İp Atlamak Boy Uzatır Mı? Kaç Cm Uzatır?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İp Atlamak Boy Uzatır Mı? Kaç Cm Uzatır?

İp atlamak boy uzatır mı? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir; ergenlik ve çocukluk döneminde bu egzersizi gerçekleştirdiğiniz takdirde boyunuz uzar. Spor, çocukluktan itibaren yapıldığında ve bahse konu pratik uygulandığında kişilerin uzunluklarında cm farkı olur. İlerleyen yaşlarda da bu devam ettiği zaman, bireylerin boylarının 2-7 cm arası uzadığı görülmüştür. Özel bir spor hocası veya yaşam koçu eşliğinde egzersiz programınızı düzenleyebilir, bireysel bir plan yapabilirsiniz.

İçindekiler

İp Atlamak Kaç Cm Uzatır?

İp atlamak, boyu yaşa ve kiloya göre değişen bir şekilde forma sokar. Kilo vermek veya uzunluğunu artırmak isteyen bireylerin bu uygulama sonucunda 2-7 cm arasında fark attıkları görülür. Vücut kitle indeksine göre bu skala değişebilir ya da kişinin bünyesine göre farklılaşabilir. Metabolizma ve vücudun spora verdiği tepki bireysel olduğu için uzamak isteyenlerin bu pratiği kendilerine göre program oluşturarak gerçekleştirmesi beklenir.

İp Atlama Zayıflatır Mı?

İp atlama, cinsiyet, yaş, kilo vb. değişkenler oranında bireyi zayıflatır. Her bireyin vücut kitle indeksi ve metabolizması farklı olduğu için bazıları daha fazla bazıları daha az incelmiş olur. Kontrollü bir diyet ve ardından gelen ideal bir spor ile beklenen yağ yakımı gerçekleşir. Uzmanlar günde en az 1 saat böyle bir spor yapmanın sağlıklı olduğunu söylemektedir. Her konumdan birey, zayıflamayı öncelemen sağlığını düşünerek günde 30-60 dk aralığında bunu uygulayabilir.

ip atlamak boyu kac cm uzatir

Boy Uzatmak İçin Günde Kaç Kez İp Atlanmalı?

Boy uzatmak için günde, 30-60 aralıklarında yahut 1-2 saat aralıklarında ip atlanmalıdır. Yeni başlayan kişiler 15 dk ısınma şeklinde bunu yapabilir ya da kendi bünyesine göre süreyi ayarlayabilir. Sporla birlikte yapılan diyetin kilo vermede oldukça yardımcı olduğu bilinir. Protein ağırlıklı beslenerek yağ yakımını hızlandırabilir, egzersizine destek olabilirsiniz.

Bünyenize göre atlama sayınızı ve sürenizi artırabilir ya da revize edebilirsiniz. Esasında çocukken başlanan bu şekilde bir sporun ilerleyen yaşlarda kişiye sağlıklı bir beden vaat ettiğini bilmelisiniz. Küçük yaşlarda egzersiz programına başlatılan ve düzenli spor yapan bireylerin iskelet sağlığını da düzelten bir uygulamadır.

18 Yaşından Sonra Boy Uzar Mı?

18 yaşından sonra boy, birçok uzman görüşü ve bilim insanının verdiği cevaplardan yola çıkılarak uzayacağını söyleyebilmek mümkündür. Kadınlarda ve erkeklerde bünyeye göre cm farkı olacağı bilinmelidir. Çocukken 5-6 cm boy birden attığı bilinir ancak ilerleyen yaşlarda 1-2 cm gibi kısa aralıklarda uzama olur.

Düzenli yapılan spor türüne bağlı olarak da değişkenlik gösterebilecek olan bu oranların kişisel olduğu bilinmelidir. Bazen hiç boy uzamayabilir ama zayıflama durumu oluşabilir. Zayıf görünen vücudun daha uzun durması sebebiyle kişi boyunda cm farkı olduğunu düşünebilir. Yanıltıcı olsa da fit bir vücuda sahip olduğunuz zaman proporsiyonunuz daha dengeli gözükür.

Daha sağlıklı bir hayat için hangi ekmek kilo yapar? Makalemize göz atmayı unutmayınız.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.