Klozet Kapağı Ölçüsü Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmeli?
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

Klozet Kapağı Ölçüsü Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmeli?

+ - 0

Klozet kapağı ölçüsü almak için kapağın altına kağıt ya da karton koyup, kapağın dış ve iç kenarlarından çizerek örnek model oluşturulmalıdır. Elinde bulunan örnek klozet kapağı çizimi ile yapı marketlerde çalışan görevlilerden yardım alarak istenilen ürün alınabilir.

Klozet Kapağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Klozet kapağı seçilirken, kapağın banyo dekorasyonuna uygun olması için tasarıma dikkat edilmelidir.
  • Klozet kapağının şablonu çıkarılarak ürün seçilmelidir. Şablon çıkarmak için klozetin üstüne büyük kağıt koyulmalı, klozet oyuğunun ve dış bölgesinin şablonu çizilmelidir.
  • Yavaş kapanabilen kapaklı ürünler kullanılmalıdır.

Klozet Kapağı Modelleri Nelerdir?

Yavaş kapanan klozet kapağı modelleri en yaygın ürünler arasında yer alır. Bunlar kullanılan ürüne markasına ve şekline göre fiyatında değişiklik göstermektedir. 100 TL’den 100 TL’ye kadar fiyatı değişmektedir. Kapakların deseni, şekli ve boyuta da tasarıma göre değişmektedir. Ayrıca çocuklar ve engellilere göre de klozet kapağı modeli bulunmaktadır.

Klozet Kapağı Ölçüleri Standart Mı?

Kare ve oval olarak ayrılan klozetlerin ölçüleri genelde standarttır. Alınan klozet kapağı ölçüleri de buna uygun olarak alınmalıdır. Fakat daha büyük ya da daha küçük klozetlerde kapak alırken ölçülerine dikkat edilmelidir.

Standart ölçünün dışına çıktıkları için şablon ölçüsü oluşturmak gerekmektedir. Klozet kapağı ölçüleri genellikle 32 cm genişliğindedir. Bu ölçü genellikle standart klozet ve standart oval klozet kapakları için geçerlidir.

Klozet Ölçüleri Nedir?

Standart klozet ölçüleri; yüksekliği 55 cm ve genişliği 37 cm olarak tasarlanmaktadır. Ancak bazı küçük ve büyük klozetler, marka farklılığı ya da ürün tasarımına göre ölçüler de değişiklik gösterebilir.

Klozet Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Gömme klozet ölçüleri genellikle 35’55 ya da 45’70 cm aralığında olmalıdır. Bu ölçüler standart olsa da duruma ve isteğe göre değişiklik gösterebilir.

Uygun Klozet Kapağı Nasıl Bulunur?

Uygun klozet kapağı tercih ederken öncelikle kapak şeklinin klozete uyumlu olması gerekmektedir. Biçimliliğin uyumunun yanı sıra kapak sistemleri de klozetleri kendi içinde sınıflar. Evde kullanılan klozet kapakları direkt sert şekilde kapanır.

Yüksekten hızla aşağı doğru inmesi ürüne zarar verdiği gibi yüksek ses de çıkarır. Son zamanlarda yavaş kapanan klozet kapakları bu tür sorunlar için yaygınlaştırılmıştır. Yavaş kapandığı için fazla ses çıkarmadığı gibi klozete de zarar vermez.

Klozet Kapağı Neye Göre Alınır?

Klozet kapağı ürünün; fiyatına, ergonomik olmasına, tasarımına ve kalitesine göre alınmalıdır. Şık durması, ürünün kalitesi ve uzun ömürlü olması gerekmektedir.

Klozet Duvardan Kaç cm Olmalı?

Klozetin gider borusu duvardan 30 cm olmalıdır. Klozet takıldıktan sonra klozetin duvar ile mesafesi 20 cm olması gerekmektedir. Rezervuar montajı için bu aralık idealdir. Klozetin montajı yapıldıktan sonra silikonlu kısımların 1 gün su ile temas etmemesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın