Kolonya Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Kolonya Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?

0

Kolonya etil alkol, su ve limon, tütün esansı, çiçek gibi hoş koku veren maddelerin bir araya gelmesi sonucunda oluştuğundan dolayı saf madde değil karışımdır. İlk olarak 1907 yılında Köln şehrinde üretildiği bilinen kolonyanın kullanımı gittikçe yaygınlaşarak bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Bazı yerlerde ya da durumlarda kullanımı adet haline gelmiş olan kolonyanın tüm zamanların en sık kullanılan tuvalet malzemesi olduğu bilinmektedir.

Kolonya Saf Maddeye Örnek Midir?

Kolonya karışım olduğundan dolayı saf maddeye örnek değildir. Uzayda yer kaplayan bütün cisimler birer maddedir ve maddeler kendi içerisinde saf madde ve karışım olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Her iki grubun da kendine has özellikleri bulunmaktadır ve maddeler bu özelliklere göre gruplardan birine dahil olmaktadır. Kolonyanın grubu ise karışımlar olarak bilinmektedir. Peki bunun nedeni nedir? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Karışımların genel özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yapısında farklı cins tanecik bulundurmaktadır.
  • Homojen ya da heterojen olabilmektedir.
  • Hal değişim sıcaklıkları belli ve sabit değildir.
  • Fiziksel yollarla daha küçük maddelere ayrışabilirler.
  • Belirli bir formülleri ya da sembolleri bulunmamaktadır.

Kolonyanın birkaç maddenin birleşimi ile bir araya geldiği yani yapısında farklı cinste tanecikler bulundurduğu, belirli bir hal değişim sıcaklığının olmadığı, daha küçük maddelere ayrışabileceği ve herhangi bir formülü ya da sembolünün olmadığı bilinmektedir. Tüm bu özellikler bazında düşünüldüğünde kolonyanın neden karışım olduğu anlaşılabilmektedir.

Kolonya Nasıl Bir Karışımdır?

Kolonya dışarıdan bakıldığında tek bir madde gibi göründüğünden dolayı homojen bir karışımdır. Karışımlar homojen ve heterojen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Homojen karışımların özellikleri maddenin her yerinde aynıdır ve bu karışımlar dışarıdan bakıldığında sanki karışım değil de tek bir maddeymiş gibi görünmektedir. Heterojen karışımlar ise özellikleri her yerde aynı olmayan ve dışarıdan bakıldığında birkaç farklı maddeden oluştuğu belli olan karışımlardır.

Kolonya Neyden Yapılır?

Kolonyanın yapıldığı maddeler etil alkol, su ve hoş koku veren herhangi bir madde olarak sıralanabilmektedir. Bu hoş koku veren madde ise genellikle limon, tütün esansı veya çeşitli çiçekler olmaktadır. Bu maddelerin bir araya gelmesi ile oluşan kolonyanın hoş kokulu ve ferahlatıcı olduğu görülmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın