Kontenjanı Dolmayan Bölümlere Tercih Yapılabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Kontenjanı Dolmayan Bölümlere Tercih Yapılabilir Mi?

1

Kontenjanı dolmayan bölümlere ‘’Ek tercih’’ ile tercih yapılabilir. Bazı kişiler, tercih yapıp kazandıktan sonra kayıt yapmayabiliyor. Bu durumda da bölümün kontenjanı dolmamış oluyor. Bu gibi durumda ‘’Ek tercih’’ ile eğer puanınız yetiyorsa kontenjanı dolmayan bölümlere tercih yapabilirsiniz.

Eğer, bir bölümün karşısında puan yazmıyorsa herkes başvurabilir ancak son giren kişinin puanı yani taban puanı yazıyorsa o puanı ve daha fazlasını almış kişiler tercih listesine ekleyebiliyor.

İçindekiler

Kontenjanı Dolmamış Bölüm Ne Demek?

Kontejanı dolmamış bölüm, tercih döneminde yeteri kadar tercih edilmemiş, öğrencilere ayrılan kontenjanı dolmamış bölümlere verilen genel addır. Örnek vermek gerekirse tercihte kontenjanı dolmamış bölüm gördüğünüzde; kontenjanı 60 olarak belirlenmiştir ancak 40 kişi tercih etmiştir. Bu durumda 20 boşluk kalmıştır ve ek tercihte kontenjanı dolmamış olarak görülür.

Bu durumda en son giren kişinin puanı esas alınır ve tercihler ona göre yapılır. Dolmamış bölüme düşük puanlarla başvurulur diye bir kaide yoktur. En son giren kişi 260 puan aldıysa siz de bu puan civarında bir puan aldıysanız tercih yapabilirsiniz. Misal, 240 – 280 puan aralığındaysanız burayı tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kadrolu Atanan Memur Tekrar Tercih Yapabilir Mi?

Kontenjanı Dolmayan Bölümlere Nasıl Girilir?

Kontenjanı dolmayan bölümlere girmek için ek tercih dönemini beklemeniz gerekir. Ek tercihler başladığında ÖSYM tarafından boş kalan kontenjanlara dair bir klavuz yayımlanır. Bu klavuzda boş olan kontenjanları tercih edebilirsiniz. Normal tercihten hiçbir farkı yoktur. İstediğiniz bölümü tercih listenize ekleyin ve başvurunuzu yapın.

Üniversitede Kontenjanı Dolmayan Bölüme Kimler Girebilir?

Üniversitede kontenjanı dolmayan bölüme tercih yapanlar arasından en yüksek puanlı kişiler girebilir. Kontenjanı dolmamış bölümlerde puanlar biraz daha düşer. Örneğin, bir bölümük önn taban puanı normalde 300 puan ise kontenjan dolmadığında 280 puan ile alabilir. Bu durum tercih edenlerin puan durumuna bağlıdır. TYT dolmayan bölümler araması yaptınız ve klavuza baktınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey; son kişinin puanıdır.

Kontenjanı Dolmamış Bölümde Baraj Var Mı?

Kontenjanı dolmamış bölümde baraj yoktur. Puanlar giren son kişinin puanına göre oluşur. Örnek vermek gerekirse; programa son giren kişinin puanı 200 ise o kontenjanı dolmamı bölümde baraj puan 200’dür. Bu durum bölümden bölüme ve son giren kişinin puanına göre değişkenlik göstermektedir. AYT dolmayan bölümlerde de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Kendi Puanından Yüksek Yerler Yazılabilir Mi?

Kendi puanıınızdan yüksek yerleri yazabilirsiniz. Tercih dönemlerinde trendler farklı bölümlere doğru gidebiliyor. Böyle bir zamanda kendi puanınızdan yüksek yerleri de tercih listenize ekleyerek deneme yapablirsiniz.

Kontejanı Dolmamış Bölümleri Kimler Tercih Edebilir?

Kontenjanı dolmamış bölümleri tercih edebilecek kişiler;

  • Üniversite sınavına giren kişler.
  • Sınavsız geçişe başvurmuş olan meslek lisesi öğrencileri.
  • Tercih yapan ama yerleşemeyen kişiler.
  • Öz yetenek sınavı ile yerleşenler.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın

Yorumlar (1)

  1. Çok iyi açıklanmış buna göre tercih yapacağım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir