Kuş Biti Nasıl Olur? Evden Nasıl Temizlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Kuş Biti Nasıl Olur? Evden Nasıl Temizlenir?

0

Kuş bitinin olma sebebi, kuşlardan kaynaklıdır. Kuş bitleri genel olarak kuşların derisi ve kanıyla beslenen bitlerdir. Boyları ortalama 1 mm civarındadır. 8 bacaklı yapıdadırlar ve çok hızlı şekilde hareket ederler. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sıklıkla görülürler. Genelde hayatlarını ise bulaştıkları kuşun üzerinde tamamlarlar. Kuş bitleri temelde insanlar için zararlı değildir. Ancak kuş bakanlar veya kümes hayvanı besleyenler için hayvanlarının zarar görmesine yol açabilirler. Hızlı şekilde üreyen kuş bitleri evde bakılan kuşlar vasıtasıyla eve de yayılabilir. Kuş bitinin oluşumu kuşların deri yapılarından kaynaklıdır. Tam olarak oluşum sebepleri bilinmese de genel itibariyle tüyleri bakımsız olarak kuşlarda daha sık görülür.

Kuş Biti Nasıl Temizlenir?

Kuş biti temizlemek için öncelikle bitlerin varlığının anlaşılması gerekir. Kuş bitleri son derece ufaktır ve büyüteç yardımı ile fark edilebilir. Kuşun tüyünde uzun ve koyu kahverengi böcekler bulunuyorsa bunlar kuş biti olacaktır. Evden veya kuştan bitleri temizlemek için şu adımları takip edin;

  • İlk olarak kuş kafesindeki tüm eşyaları, yuva dahil, dışarıya çıkarın.
  • Veterinere gitmek bitlerden etkili şekilde kurtulmak için iyi olacaktır ancak veterinere gitme durumu yoksa kuş kafesi, oyuncaklar ve diğer malzemeleri çamaşır suyu ile temizleyin.
  • Oyuncak ve tünekleri de suda 5 – 10 dakika boyunca kaynatın.
  • Kuşun tüylerinden bitlerin arındırılması ise solüsyon yardımı ile mümkün olacaktır. Bunun için temizleme solüsyonunun kuşun tüylerine banyo yapacak gibi yedirilmesi gerekir.
  • Bitler ev içinde aynı zamanda masa üstü veya pencere pervazında da konumlanmış olabilir. Bu yüzden kafesin yakınlarındaki tüm alanları da çamaşır suyu ile temizleyin.

Kuş Biti Uçar Mı?

Kuş biti yetişkin olduğunda kanatları bulunmaz. Bu yüzden de uçma özelliğine sahip değildirler. Ancak her bitte olduğu gibi bacakları yüzünden kendi boylarının 25 katı kadar uzağa sıçrama özellikleri vardır. Genelde kuş bitleri, kuşlarda yaşamayı tercih eder. Ancak farklı sebeplere bağlı olarak kuştan başka canlı veya nesnelere de konumlanabilirler. Bu durumda ise zıplama yöntemi ile hareket ederler.

kus biti nasil temizlenir

Kuş Biti İnsana Ulaşır Mı?

Kuş biti insana ulaşmaz. Bu durum kuşların vücut ısıları ile insanların vücut ısılarının farklı olmasından kaynaklanır. Kuş bitleri sadece kan ile değil kuşların derileriyle de beslenmektedir. Beslendikleri deri, kuşlardaki tüylerin altındaki ölü deridir. İnsanlarda bu tabaka olmadığı için kuş bitleri insana ulaşsa bile yuvalanma ve üreme olanakları bulunmaz.

İlginizi  Çekebilir: Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir?

Güvercin biti temizleme diğer kuşlardaki gibi çeşitli solüsyon yardımı ile yapılabilir. Güvercin bitleri Menoponidae ve Philopteridae olarak adlandırılmaktadır. Üst sınıf olarak kuş biti olmalarına rağmen diğer kuşlardan farklı yapıda olduklarından güvercin biti olarak tanımlanırlar. Bitler, bulaştıkları güvercinin üzerinde uzun süre yaşayabilir. Bunun nedeni de diş yapılarının tüy ve telek yiyebilecek özellikte olmasıdır. Güvercine bulaşan bitlerin temizlenmesi için özel temizleme solüsyonu kullanılması gerekmektedir. Güvercin bitleri derinin sıcaklığı yüzünden insanlarda sık görülmez.

Ancak ev ortamına girebilir. Ev ortamından bitler temizlenmek isteniyorsa bu durumda haşere öldürücü sıvı ilaçlama yöntemleri kullanılmalıdır. Güvercinlerde bitler, asalak yaşam sürdükleri için canlının ölmesine sebep olmazlar. Ancak uzun süreli kaldıklarında güvercinin hastalanmasına, güçsüz düşmesine ve formunu kaybetmesine yol açabilirler. Güvercinler birbirilerine yakın hayvanlar oldukları için de bit tespit edilmesi halinde bir an önce temizleme için gerekli önlemler alınmalıdır.

Kuşlardaki Bit İnsana Geçer mi?

Kuşlardaki bit insana genel olarak geçmez. Kuşların derisindeki sıcaklık ortamında yaşayan bitler insan vücudu üzerinde çoğalma gösteremez. Nadir olarak insanlara geçmesi halinde ısırıkları yüzünden kaşıntı oluşacaktır ancak bu durum risk yaratacak aşamada değildir.

Kuşta Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuşta bit olduğunu anlamak temelde güçtür. Bitlerin boyları ve hacimleri küçük olduğundan tespit etmek için büyüteç yardımı gerekecektir. Büyüteç ile tüy köklerine bakıldığında siyah noktalar görülüyorsa bunlar kuş bitidir. Aynı zamanda kuş sürekli kaşınıyor, tüylerini dökecek denli gagasıyla çekiştiriyorsa bu durumda bit kontrolü yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Biti Eve Yayılır mı?

Muhabbet kuşu biti eve yayılabilir. Uçma özellikleri olmamasına rağmen kuş bitleri yüksek zıplama özelliğine sahiptir. Bu bakımdan zıplama ile evde yayılabilirler. Ancak eve yayılmaları için kuş tarafından örneğin kaşınma veya hareket etme gibi yöntemler ile yayılmaları gerekir. Aksi halde kuşta konumlandıkları için etrafa yayılmak istemeyeceklerdir. Fakat kuşun dışına çıktıklarında tekrar kuşa dönemedikleri için evde çeşitli alanlarda konumlanabilirler. Özellikle kafesin yakınlarında hızlı çoğalmaları sonucunda bit olabilir.

İlginizi Çekebilir: Muhabbet Kuşu Neden Sürekli Uyur?

Muhabbet Kuşu Piresi Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu piresi anlamak için genel rahatsızlık durumu ve kaşıntı sıklığına bakılır. Kuş eğer kendisini sürekli olarak rahatsız hissediyor ve tüylerinin arasını, kanat atlarını uzun süreli kaşıyorsa bu durumda bit veya pire olabilir. Bunun için tüylerinin arasını karıştırmak öğrenmeyi sağlayacaktır. Özellikle bit ve pireler boyun, sırt ve kanat bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Bu bölgelere büyüteç ile bakmak bit ve pirelerin varlığını gösterecektir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın