Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar? Neden Ölür?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar? Neden Ölür?

0

Muhabbet kuşu yaşam süresi en fazla 10 yıl olmaktadır. Esaret altında yani evde olan muhabbet kuşları ise en fazla 8 yıl yaşamaktadır. Her ne kadar muhabbet kuşlarının 20 yıl süreyle yaşadığı ifade edilse de bu durum oldukça istisnadır. 20 yıl ve üzeri yaşayabilen muhabbet kuşu kayıtlarda kısıtlıdır. Ortalama muhabbet kuşlarının hepsi için ise 7 yıl yaşam süresi verilmektedir. Dişi olanlar daha erken yaşlanırken erkek muhabbet kuşları daha geç yaşlanmaktadır. 1 yaşından sonra yavru olmaktan çıkan muhabbet kuşları, ömürlerinin kalan kısmında yetişkin olarak yaşamaktadır.

Muhabbet Kuşları Evde Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşları evde ortalama 8 yıl yaşamaktadır. En fazla süre olan 8 yıllık zaman dilimi için muhabbet kuşunun iyi bakılması, gerekli özenin gösterilmesi ve hastalık yaşamaması gerekmektedir. Yeteri kadar iyi bakılmayan, yaşam alanı iyi olmayan muhabbet kuşları ise ortalama 6 yıl yaşamaktadır. Dişi muhabbet kuşları 4 yaşından sonra, erkek muhabbet kuşları ise 6 yaşından sonra yaşlanmaktadır.

Muhabbet Kuşu Kafeste Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşu kafeste ortalama 8 yıl boyunca yaşamaktadır. İyi bakıldığı taktirde ise istisna olsa da 20 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Ancak bakım ve kafes koşulları göz önünde tutulduğunda 8 yıl ideal süre olarak kabul edilmektedir.

Muhabbet Kuşum Öldü Neden Olabilir?

muhabbet kusu olum nedeni
Muhabbet kuşum neden öldü?

Muhabbet kuşu ölüm sebebi olarak pek çok etmen bulunabilir. Muhabbet kuşları hassas canlılardır ve gerekli özen kendilerine gösterilmediğinde yaşamlarını kaybedebilirler. Muhabbet kuşu ani şekilde ölmüşse bunun ilk ve önemli nedeni olarak yoğun stres görülebilir.

Özellikle bulunduğu ortamda kedi veya köpek bulunuyorsa muhabbet kuşu bu canlılardan büyük bir stres ve çekingenlik duyacaktır. Özellikle kediler dürtüleri kapsamında süreli olarak kuşu avlamaya çalışacakları için yoğun şekilde strese yol açmaktadır. Strese bağlı olarak sadece kedi veya köpeklerin stres oluşturması değil tüm nedenlere dönük olarak stresten uzak durulması yararlı olacaktır.

Yaz ve kış aylarında pencereye yakın konumda kuşun bulunması da yine hava akımından etkilenmesine ve çeşitli hastalıklara yakalanmasına yol açacaktır. Ayrıca bakteri ve virüslerde de muhabbet kuşları için çok tehlikeli olabilmektedir. Sağlıksız beslenme ve özellikle içme suyu koşulları muhabbet kuşunun ani ölümüne yol açabilir. Yanlış beslenme de ishal veya kabızlık gibi sorunlar yaratarak yine ani muhabbet kuşu ölümünü tetikleyebilmektedir.

En Yaşlı Muhabbet Kuşu Kaç Yaşında?

En yaşlı muhabbet kuşu kayıtlara 29 yıl 2 ay yaşayan Charlie ismindeki kuş olarak geçmiştir. İngiltere’de yaklaşık 30 yıl yaşayan Charlie dünyanın en yaşlı muhabbet kuşu unvanına sahip bulunuyor. Hemen ardından ise 26 yıl yaşayarak yine önemli bir rekor kırmış olan Pretty isimli muhabbet kuşu geliyor.

Muhabbet Kuşu En Uzun Süre Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet kuşu en uzun süre şimdiye kadar en uzun yaşamış muhabbet kuşu Charlie’nin yaşı kadar yaşayabilmektedir. Bu kapsamda muhabbet kuşlarının en uzun yaşı 29 olarak belirlenmiştir. Ancak bu oldukça istisna bir durum olup muhabbet kuşlarının ortalama uzun yaş sınırı 10 olarak belirlenmektedir.

Muhabbet Kuşu Yem Yemeden Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet kuşu yem yemeden 1 gün boyunca yaşayabilecektir. Ancak bu hastalığına, yaşına ve mevcut durumuna göre değişim gösterebilir. Örneğin yavru veya yaşlı muhabbet kuşlarının açlığa dayanmaları daha kısa süredir. Bu durumda olan kuşlar ortalama olarak 12 saat aç kalabilir. Sağlıklı bir yetişkin ise 24 saat boyunca aç kalabilir.

Yeni Doğan Muhabbet Kuşu Neden Ölür?

Yeni doğan muhabbet kuşu ölüm nedeni genelde yoğun stres, iklim koşulları, yanlış beslenme ve kursak mantarı gibi sorunlardan ötürü yaşamlarını kaybetmektedir. Özellikle kursak mantarı yavru muhabbet kuşlarında sık görülmektedir. Yavrunun olduğu alanda tütün ürünlerinin tüketimi, hijyenik olmayan mama tüketimi, başka kuşların yavruyu altına kaydırması, kirlenmiş ve sağlık açısından uygun olmayan kafesler, günlük temizlik sağlanmayan yem ve su kapları, yoğun şekilde stres ve huzursuzluk, yemin kalitesizliği gibi nedenler hem kursak mantarına hem de genel olarak sağlık açısından olumsuz etkiler yaratacaktır.

Muhabbet Kuşu Yalnızlıktan Ölür mü?

Muhabbet kuşu yalnızlıktan ölebilir. Yalnızlık muhabbet kuşlarına stres yarattığı için yoğun stres yaşayan muhabbet kuşu yaşamını kaybedebilir. Bu yüzden evde yalnız kalmamasına dikkat edilmelidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın