Majezik Ağrı Kesici Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Majezik Ağrı Kesici Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Majezik ağrı kesici, kas ve eklem ağrılarıyla birlikte adet ağrılarını azaltmak için kullanılmaktadır. Majezik ilacı reçetesiz alınabilir. Ciddi yan etkileri ile karşılaşıldığında doktora gitmek gerekmektedir. Kişide alerjik reaksiyona sebebiyet verebilecek bir madde ile karşılaşılması durumunda kişide Majezik alerjisi oluşabileceği için içmemek gerekmektedir.

İçindekiler

Majezik Nedir?​

Majezik içinde etkin madde olarak flurbiprofen bulunan bir ilaçtır. İçinde birçok yardımcı madde de bulunmaktadır. Majezik ilacının tedavi alanları şöyle sıralanabilmektedir;

 • Majezik ilacı eklem iltihaplanmalarına karşı,
 • Majezik ilacı romatizma hastalıklarına karşı,
 • Majezik ilacı eklem hastalıklarına ve eklem sertleşmelerine karşı,
 • Majezik ilacı yumuşak doku hastalıklarına karşı,
 • Majezik ağrı kesici olarak adet ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yüzden pek çok kadın Majezik adeti keser mi sorusunu araştırmaktadır. Majezik adet kanını kesmemektedir. Sadece adet ağrısını geçirmektedir. Bu yüzden adet ağrılarında Majezik ilacı kullanılmaktadır.
 • Majezik gargara şeklinde alınmışsa ağız hastalıkları tedavisi için kullanılabilmektedir.
 • Majezik ağız spreyi şeklinde alınmışsa diş ve diş eti tedavilerine ek olarak kullanılabilmektedir. Diş ağrılarını hafifletmektedir.

Majezik Kullanımı​

Majezik kullanımının doktorun önerdiği şekilde yapılması gerekmektedir. Reçetesiz temin eden insanlar ise Majezik prospektüs içinde yazanları detaylı ve dikkatli şekilde okuyarak kullanmalıdır. Akla takılan bir konu olursa mutlaka eczaneye danışılmalıdır. Majezik, yemeklerden sonra tok karnına içilen bir ilaçtır. Majezik kullanımı yetişkinler için günde 200-300 mg dozun 3 veya 4’e bölünerek içilmesi ile gerçekleşmektedir. 12 yaşından büyük çocuklarda ise günde 100 mg doz aşılmamalıdır.

Majezik 100 mg, hamile ve emziren kadınlar için uygun değildir. Hamilelikte bebeğe zarar vermektedir. Emziren kadınların da sütüne geçebilmektedir. Bu yüzden kullanılmaması gerekmektedir. Majezik uyuşukluk ve halsizlik yaratabilmektedir. Bu yüzden ilaç içildikten sonra araç kullanılmaması önerilmektedir.

Majezik alkol ile kullanılmamalıdır. Alkol, ilaçla tepkimeye girip zararlı hâle bürünebilmektedir. Majezik ilacını böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastaların mutlaka doktorlarına danışarak içmesi gerekmektedir.

Majezik kullanacak insanlar Majezik ağrı kesici mi sorusunu merak etmektedir. Majezik kas ve eklem ağrılarıyla beraber adet ağrılarına da iyi gelmektedir. Bu yüzden ağrı kesici kategorisine alınabilmektedir. Bununla beraber Majezik antibiyotik mi sorusunun yanıtı hayır olarak verilmektedir. Majezik antibiyotik değildir. Antibiyotik özelliği taşımamaktadır. Bu yüzden reçetesiz olarak satılabilmektedir.

Majezik Yan Etkisi​

Majezik yan etkileri şiddetli ve ciddi boyutlarda ise kullanımının bırakılıp en yakın sağlık kurum ve kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Gidilmemesi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden yan etkilerin görülmesi; önemsenmesi gereken bir konu olmaktadır. Halsizlik, uyku hâli, sersemlik gibi yan etkiler hafif yan etkiler olarak bilinmektedir.

Bu tür yan etkilerin kısa sürede geçmesi beklenmektedir. Fakat, alerjik reaksiyonlar, kalp ağrıları, bilinç bulanıklığı, soluk almada sıkıntı gibi durumların görülmesi ciddi yan etkiler olarak bilinmektedir. Bu tür durumlarda acil aranmalı veya en yakın hastaneye gidilmelidir.

Majezik Reçetesiz Alınır mı?​

Majezik duo, Majezik gargara ve Majezik sprey reçetesiz alınabilir mi sorusu insanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Majezik ilacı, spreyi veya gargarası reçetesiz şekilde de eczanelerden temin edilebilmektedir. Majezik ilacını reçetesiz alacak insanların dikkatli kullanmaları ve olası yan etkilerin artması durumunda en yakın sağlık kurum veya kuruluşuna gitmeleri önem arz etmektedir.

Bilinçsiz ilaç kullanımı ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ilaç gibi kimyasal maddeler konusunda dikkatli ve bilinçli hareket etmek sağlığın korunması açısından önem arz eden bir konu olmaktadır.

Majezik Fiyat​

Majezik reçetesiz fiyatı, ilacın değişik formları için aşağıdaki gibidir:

 • Majezik 100 mg fiyat güncel olarak 43,31 TL’dir.
 • Majezik Duo fiyatı ise, 78 TL’dir.
 • Majezik Sprey fiyat da, 66,59 TL şeklindedir.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın