Masal Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Masal Nedir?

0

Herhangi bir zaman diliminde yer almayan ya da yer mekân algısı olmayan, bütünüyle hayale ve olağan dışı anlatıları eğitici bir üslupla kuşaktan kuşağa süregelen anonim halk öğretilerine masal adı verilir. Masal tanımını büyükten küçüğe herkes bilir. Hatta büyükler çocuklara çoğu zaman “masal oku” nasihat eder.

Dilden dile anlatıldıklarından dolayı masallar, sözlü edebiyat türleridir. Olağan dışı unsurları konu başlığı olarak ele alıp, olağan dışı karakterlerin başından geçen durumları yansıtır. Masallar karakter olarak, dev, cin, melek, cüce, peri ya da deniz kızı gibi olağanüstü özneleri içinde barındırır. Reel hayatta herhangi bir şekilde yaşanması mümkün olmayan ana konusu ve tamamen hayal ürünü olan karakterler ile evrensel eskimeyen konular içerir.

Masallar Hakkında Merak Edilenler

Didaktik özellikler eşliğinde öğretici bir yapısı olan masallar, ana konu çerçevesinde gelişen olayları baz alır. Tekerlemelerle başlayan masallar öğretici ve iyi dilekler içeren son paragraf bölümü ile biter. Oldukça kısa bir yazım diline sahip olan masal türü, kısa olmasına karşın ele aldığı konular çerçevesinde dolgun ve yoğun anlatım tarzına, yapısına sahiptir.

masal oku

Masal türü içerisinde yer alan an konularda ve ele alınan olağanüstü kahramanlarda asla dini, milli, herhangi bir yapıya mâl olmuş motifler yer almaz. Herhangi bir millet üzerinden anlatımı yapılmadığı için her zaman evrensel bir yapıya sahip olmuştur. Evrensel yapısı sayesinde masallar, kendi içerisinde didaktik özellikler taşıdığı için çeşitli anlatılarda nasihat, akıl verir.

Nazım ya da nesir anlatım tarzı şekli gibi istisnalara sahip olsa da masallar genellikle düz yazı metin stiline, şekline sahiptir. Anlatmak istediği, öğretmek istediği, ele alıp nasihatler ile desteklemek amacı ile masallar; sade, yalın, akıcı, abartılı, kısa, yoğun, öğretici, süslü yapıda yer almayan duygu ve düşünceler içerir. Masal türünde en sık karşılaşılan anlatım biçimlerinden biri de tasavvur etme, okuyucunun kafasında betimlemeye yol açan tasvir durumları vardır.

Masal Özellikleri

Çocuk gelişiminde, zihinsel ve psikolojik durumunda önemli bir yere sahip olan masal türü, anonim yapıda yani topluma mâl edilmiş, yazarı hakkında herhangi bir veri bulunmamaktadır.

Masal okuma durumunda, türünde oldukça fazla yer verilen seciler, bu yapıların mihenk taşlarından biri olarak görülür.

Kısa masallar hem çocuklar adına eğlenceli bir aktivite, hem hayal dünyaları adına muazzam bir edebi metin hem de masalların öğretici, didaktik yapısından ötürü geliştirici bir yanı vardır.

Genellikle kısa masallar çocuklar adına hem eğlenceli hem sıkıcı olamayacak kadar kısa ve yoğun hem de eğitici yapısı ile muazzam bir edebi metin türüdür.

Ailelerin, ebeveynlerin kendi çocuklarını uyutma yöntemi olarak da ele alınan bu kısa masallar, masal dinleyen çocuğun hem uyku kalitesini hem de zihinsel gelişimi, hayal dünyası adına çok önemli eğitici bir edebi türdür.

Uyku masalları, çocukların ailesi, ebeveynleri tarafından ele alınan ve hem zihinsel, hayal dünyası anlamında hem de masal eşliğinde uykuya dalma noktasında son derece verimli bir uyku öncesi aktivitesidir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın