Naftalin Suda Çözünür Mü? Apolar Mı, Karışım Mı, Yanıcı Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Naftalin Suda Çözünür Mü? Apolar Mı, Karışım Mı, Yanıcı Mı?

0

Naftalin suda çözülmez. Ancak alkolle çözünebilir ve bunun gerçekleşmesi için sıcaklıkla doğru orantılı artan bir yoğunluğun bulunması gerekir. Atmosfer ortamlarında kolaylıkla buharlaşabilir dinden haşere ile mücadele için Naftalin kullanılmaktadır. Güveleri uzaklaştırdığı için günlük kumaş ve küplerde koruma sağlamaktadır.

Sanayide eritici ya da yakıt ve boya hammaddesi olarak kullanılabilmektedir aynı zamanda eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanılması mümkündür. Lavaboların temizlenmesinde de büyük rol oynayan naftalin katı halden gaz nale sıvılaşmadan geçebilmektedir. Süblimleşme denmektedir.

Naftalin Apolar Mı?

Naftalin apolar bir maddedir. Polar madde olmasının getirdiği özelliklere bakıldığında aynı özellikleri karışımlara madde yapısı olduğu bilinmektedir. Aynı cinsten bağ oluşturan iki atom arasında meydana gelen maddeler olarak kimyasal terimi de bulunmaktadır.

Naftalin Suda Erir Mi?

Naftalin suda erimez ancak alkol ve sıcaklık ve doğru bir şekilde arttığında çözülmektedir. Bu duruma bakıldığında Naftalin suda çözülmesini beklemek yanlış bir tutumdur. Aynı zamanda naftalin kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir.

Naftalin Formülü Nedir?

Naftalin formülü C10H8 dir. Hoş kokulu hidrokarbon olarak karşımıza çıkmaktadır. Maden kömürünün damıtılması ile elde edilen ağır yağlardan ayrıştırılarak karşımıza gelmektedir. Özellikle insan sağlığına etkisi açısından dikkat edilmesi gereken bir maddedir. Çokça maruz kalındığında alyuvarları zarar verebilir hatta alyuvarları yok etme gibi bir durumda söz konusu olabilir.

Naftalin Karışım Mıdır?

Naftalin farklı atomların bir araya gelmesiyle birlikte oluşmadığı için saf madde olarak bilinmektedir. Saf maddelerin yapısında kendisinden başka bir madde bulunmamaktadır. Aynı zamanda doğada başka bir şekilde de bulunması mümkün değildir.

Naftalin Yanıcı Mıdır?

Naftalin yanıcı bir madde değildir ancak insan sağlığına zararlı ve tehlikeli bir maddedir. Bu yüzden kesinlikle naftalin kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Doğru bir şekilde kullanılmadığında vücudumuza zararı bulunmaktadır.

Naftalin Buharlaşır Mı?

Naftalin buharlaşmaz ancak kendine özgü kokusu bulunmaktadır. Katı bir maddedir ve sıvılaşmadan gaz haline geçmektedir. Buda süblimleşme olarak tanımlanmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın