Parmak İncinmesine Ne İyi Gelir? 3 Yöntem
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Parmak İncinmesine Ne İyi Gelir? 3 Yöntem

0

Parmak incinmesine iyi gelen şeyler 3 ana başlıkta incelenebilmektedir. Sizi biraz da olsa rahatlatacak şeyler;

 1. Buz
 2. Parmağı dinlendirmek
 3. Parmağı yüksekte tutmak

1. Buz Koyun:

İncinen bölgeye buz konması ağrıyı azaltacağı gibi şişmesini de engelleyecektir. Buz paketini havlu üzerine sarıp cilde temas etmesi sağlanmalıdır. Aralıksız uzun süre buz uygulanması iltihabı artırabilir ve cildin dokusuna zarar verebilmektedir. 20 dakikalık aralıklar ile birkaç kez tekrar edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

2. İncinmiş Parmağı Yormayın:

İncinmiş bölgenin daha hızlı iyileşebilmesi için yorulmaması gerekmektedir. İyi dinlenen kişinin doku hasarının iyileşme süreci hızlanmaktadır. Parmakların sürekli gerilmesi; ağrı, iltihap ve farklı yaralanmalara neden olacaktır. Ayrıca kişi dinlenmediği için iyileşme süreci uzayacaktır.

İncinmiş, burkulmuş parmağın mümkün olduğunca dinlenmesi gerekmektedir. Sarsıntı ve acı veren hareketlerden uzak durmak gerekmektedir. Yorucu iş ya da spordan kesinlikle uzak durulmalıdır.

3. Parmağı Yüksekte Tutun:

Parmak incinmesi durumlarında, parmağın göğüs hizasında tutulması elzemdir. Böylelikle kanın venöz dönüşünü sistematik dolaşım ile artacak ve şişlik, ağrı gibi durumları en aza indirecektir. Uyku durumunda ya da oturma pozisyonunda elin kaldırılması için yastık kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Parmak İncinmesine İyi Gelen Kremler

 • Doline Jel: Vücutta oluşan iltihap ve ağrıya neden olan faktörlerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kaza ya da spor türü yaralanmalarda, el ve ayak ezilmelerinde, burkulma veya zorlanma gibi hususlarda kullanılmaktadır. İlacın etken maddesi etofenamat’tır.
 • Thermoflex Krem: Kas gerginliği, spondiloz, kireçlenme, kas romatizması tedavisi, omurga ya da eklemlerin aşırı zorlanmasında kullanılan bir ilaçtır. Bunun dışında kaza ya da spor yaralanmalarında oluşan ayak ve el ezilme, burkulma, zorlanma durumlarında kullanılmaktadır. Etkin maddesi ise etofenamat ve benzil nikotinat’tır.
 • Bengay Krem: Sinir ve kasların gevşetilmesinde yardımcı olmaktadır. Ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Bel ağrısında, omuz tutulmasında, romatizmadan kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca dokuda hasar ve zedelenme sonucunda oluşan ağrı, sinir sıkışması, eklem iltihabı ve eklem çevresindeki dokularda meydana gelen iltihaplanmalarda kullanılmaktadır. Etken maddesi metil salisilat ve mentol’dur.

Ayak Parmağı İncinmesine Ne İyi Gelir?

 • Buz paketini havlu ya da beze sarıp incinen ayak parmağı bölgesine konulmalıdır. 20 dakika aralıklar ile 2 ile 3 kere yapılması gerekmektedir.
 • Elastik bir bandaj ile çok fazla sıkıştırılmadan incinen bölge sarılmalıdır. Çok sıkı sarılırsa kan akışı azalabilir ve şişme meydana gelebilmektedir. Yatmadan önce mutlaka bandaj çıkarılmalıdır.
 • İncinmiş ya da burkulmuş bölgeyi yüksekte tutmak gerekmektedir. Böylelikle bölgenin şişmesi azaltılmaktadır. Ayak parmağını yüksekte tutabilmek için ayağın altına yastık konmalıdır.

Parmak İncinmesi Kaç Günde Geçer? 

Doğru tedavi uygulandığında parmak incinmesinin iyileşmesi yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta sürmektedir. Bu aşamada incinen bölgeyi fazla yormamak ve doktorun verdiği egzersizlere uymak gerekmektedir.

Parmak İncinmesi Hangi Bölüm?

Parmak incinmesi, burkulması gibi durumlarda ortopedi bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca menisküs yaralanması, eklem bağında ezilme ya da burkulma, tenisçi dirseği, sinir sıkışması ve lif kopması gibi durumlarda da ortopedi bölümüne gidilmelidir.

Parmak Burkulması Kaç Günde Geçer?

Parmak burkulması iyileşmesi yaklaşık olarak 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Burkulan bölgede şişme ve morarma oluşuyorsa başka sıkıntılar oluşacağı için mutlaka hekime gösterilmesi gerekmektedir.

Parmak Neden Morarır ve Şişer?

Parmak bir bölgeye vurulduğunda, vurulan bölgede kan toplanıp morarmaya ve şişmeye neden olmaktadır. Doku hasar gördüğünde bölgede sıkışan kan bir süre sonra koyu renge alıp morarmaya neden olmaktadır. Kanın toplanmasında dolayı şişme meydana gelse de bazı durumlarda eklem, sinir ve kırık gibi durumlarda da şişme meydana gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın