Samuel Morse neyi icat etti?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Samuel Morse neyi icat etti?

0

Samuel Morse, 27 Nisan 1791 tarihinde ABD’nin Boston şehrinde dünyaya gelen mucit ve ressamdır. 1810 yılında Yale Üniversitesi’ni tamamladı ve rahip olan babasına karşı çıkarak, resim yapma yeteneğini geliştirmek için Londra’ya gitti. Başka bir ressam olan Benhamin Wes ile tanıştı ve onun etkisinde kalarak eserler verdi.

ABD’ye döndüğünde ressamlığa devam etti. Ulusal Tasarım Akademisi başkanı olarak 1826 yılında yerleştiği New York’ta çalışmalarını sürdürdü. Resim sanatı ile ilgili araştırmalar yapmak için İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde iki yıl kaldı.

Samuel Morse neyi icat etmiştir?

ABD’ye dönüşünce fizik ve kimya ile ilgili olan Thomas Jackson’ın elektromıknatıslar ile ilgili yaptığı çalışmaları inceledi. Bu tekniğin haberleşmede kullanılması gerektiğini düşündü. Kendisinin elektrik bilgisinin yetersiz olduğunu anlayarak destek aldı. Geçen uzun süre ve artan araştırma ve çalışmalarının sonucunda 1835 yılında telgrafı icat etti. Elektriğin kağıtta bıraktığı izlere anlam yükleyerek Morse Alfabesi’ni icat etti.

Samuel Morse icatları

1837 yılında telgraf alanındaki araştırmalarını ve çalışmalarını ilerletti. 1854 yılında patent hakkı mahkeme tarafından tanındı. Uzun uğraşlar sonucunda patentini aldı. Kendisinden önceki buluşların pratik mantığıyla yeni eklemeler yaparak cihaz geliştiren Morse, yine de dünya tarihine geçecek bir çalışmaya imza atarak iletişim teknolojilerinde bir çığır açmıştır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın