Şeker Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Yenir Ne Yenmez?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Şeker Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Yenir Ne Yenmez?

0

Şeker detoksu, hiçbir biçimde şeker içeren gıda tüketmemektir. Tamamen bu ürünü yemeyi kesmek gerektiği için, paketli gıdaları da hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Doğal ve lifli yiyecekler, protein bakımından zengin besinler sofranızda yer almalıdır. Bu bir rejim olarak anlaşılmamalı, tam tersine zararlı bir maddenin hayatınızdan tamamen çıkarılması olarak anlaşılmalıdır. Çikolata, abur cubur gibi paketlenmiş ürünler kesinlikle yasaktır.

Şeker Detoksu Nasıl Yapılır?

seker detoksu nasil yapilir
seker detoksu nasil yapilir

Şeker detoksu yapmak, şekerin tamamen hayatınızdan çıkarılması demektir. Bunun için, bir anda bu gıda maddesini kesmeniz gerekmektedir. Alıştırarak değil, aniden bırakarak bu detoks işlemi uygulanmaya başlanır ve üç gün boyunca bu maddeye karşı direnç göstermeniz beklenir. Sonrasında, bir elma yiyebilir ve doğal şekerin tadını hissedebilirsiniz. Böylelikle, şekere karşı vücudun direnci kırılır ve zamanla artık aklınıza bile gelmemeye başlar.

3 Günlük Şeker Detoksu

3 günlük şeker detoksu, tamamen şekeri sofranızdan kaldırıp, doğal lifli gıdalar tüketerek yapılır. Bir anda şeker içeren yemek veya tatlı bir şey tüketmemeye başladığınız için vücut direnç gösterecektir. Üç günlük şeker detoksuna dayanabilirseniz, sonunda bir elma veya başka bir meyve yeme hakkınız olacaktır. Böylelikle doğal şekerin tadını hissedip, yapay olanın farkına varacaksınız.

Bu ürünü içeren çeşitli sosları da hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü, insanlar çoğunlukla suni tatlandırıcıların içinde de şeker olduğunu unutur ve yemeklerinde kullanırlar. Aslında, gün içinde bu zararlı katkı maddesini ne kadar fazla tükettiğinizin farkında bile olmadan, sağlığınızı görmezden gelme durumunuz oluşabilir.

21 Günlük Şeker Detoksu

21 günlük şeker detoksu, hiçbir şekilde şeker veya bu maddeyi içeren ürün tüketmemek ile yapılır. Zaten yirmi bir günlük şeker detoksu sonucunda canınız bir daha bu tatlı gıdadan istemeyecek. Bilimsel olarak da kanıtlanan bir durum olan 21 gün kuralı, diyetlerde de karşılaşılan bir olgudur.

Özellikle, bu tatlı gıdayı hayatınızdan çıkardığınızda yüzünüzde bir canlanma, varsa kızarıklıkların ortadan kaybolması ve ödemlerin atılması gibi çeşitli gelişmelere şahit olabilirsiniz. Bu detoks işlemine bir anda başlamalı ve direncinizi kırmalısınız. Kesinlikle, canınız istese dahi eliniz şekerli yiyeceklere gitmemeli tam tersine meyve veya sebze tüketmelisiniz.

Şeker Detoksunun Faydaları

Şeker detoksunun faydaları dendiğinde, en başta cilt rahatsızlıklarını önler ve zayıflamanıza yardımcı olur. Kolesterol ve kalp yağlanması gibi sorunları da ayrıyeten önlediği bilinen bu uygulama, hem daha genç görünmenizi hem de yağ yakmanızı kolaylaştırır. Ayrıca şeker hastalığının önünü tıkayarak, ileride diyabete yakalanmanızı da önlemektedir. Detaylara geçtiğimiz zaman bu konu hakkında şunları söyleyebiliriz;

seker detoksu faydalari
seker detoksu faydalari
 • Diyabeti önler
 • Zayıflatır
 • Yağ yakımına yardımcı olur
 • Cildi gençleştirir
 • Cilt gözeneklerinin yok olmasını sağlar
 • Deri hastalıklarını önler
 • Kolesterolü azaltır
 • Sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar
 • Mide rahatsızlıklarını önler
 • Ödem oluşmasını önler
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • İnsülin direncini kontrol altına alır

Gördüğünüz gibi, şeker detoksunun faydaları sağlık açısından olumlu etki yapmaktadır. Ancak, bu uygulamayı hamileler ve diyabet hastalarının kesinlikle yapmaması tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolü olmadan bu tip bir düzene geçilmemesi gerekeceği için, sağlık sorunu olan bireylerin hekime danışması uygun olacaktır. Böylelikle, kendinize bir beslenme programı oluşturabilir, diyetisyeninizin tavsiyesi ile detoksunuza başlayabilirsiniz. Ayrıyeten, egzersiz yapmayı unutmadan sağlıklı beslenirseniz daha olumlu sonuçlar alacağınız söylenebilir.

Şeker Hastaları Detoks Yapabilir Mi?

Şeker hastaları, insülin direnci ile karşılaşmakta ve çoğunlukla tatlı ihtiyacı duymaktadırlar. Bu ihtiyacın giderilmesi için çikolata, kek, şekerleme gibi abur cuburlar tüketilmek istenebilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken püf nokta, bu detoks uygulamasının her insan için uygun olmadığını bilmektir. O sebeple, diyabet hastalarının bunu uygulaması kesinlikle yasaktır. Doktorlar, bu sistemin şekere intoleransı olan bireylerin kesinlikle yapmaması gereken bir yöntemi olduğunu söylemektedir.

Şeker Detoksu Kilo Verdirir Mi?
Şeker detoksu, yağ yakmayı hızlandırdığı için kilo problemi olan bireylerin zayıflamasına yardımcı olur. Bu işlemde, tamamen doğal ürünler ve içinde şeker olmayan gıdalar tercih edilmektedir. Abur cubur, çikolata vb. işlenmiş ürünleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir vücut için bol bol meyve ve sebze yemeniz önerilmekte ve bunu sporla dengelemeniz beklenmektedir. Bu uygulamayı vücudunuzun direncini kırmak için hiç bozmadan devam ettirdiğiniz takdirde, bedeniniz ve metabolizmanız alışacak ve kilo vermeniz hızlanacaktır.

Şeker Detoksunda Meyve Yenir Mi?

Şeker detoksunda meyve, üç gün bu işlem uygulandıktan sonra yenebilir. Zaten, doğal besinler bu uygulamanın ana kuralıdır ve muhakkak sofranızda olması gerekir. Protein ağırlıklı gıdalar tüketebilirken, işlenmemiş karbonhidrat tüketimine de izin verilir. Bu bir diyet olmadığı için sadece belli bir maddenin yenmemesi üzerine kurulmuştur. Bu kurala uyduğunuz takdirde, hem zayıflarsınız hem de cildinizde gençleşme meydana gelir.

Bu konuyu daha fazla merak ediyorsanız detoks diyeti yazımızı mutlaka okumalısınız.

Şeker Detoksunda Ne Yenmez?

Şeker detoksunda yasaklı şeyler, şeker ve şeker içeren bütün maddeler yasaklıdır. Aynı zamanda, yapay tatlandırıcılar ve işlenmiş gıdalar da tüketilmez. Bu bir diyet olmadığı için katkı maddesi olarak nitelenen şekerin yenmemesi üzerine kurulu bir beslenme stilidir. Sadece bu püf noktaya dikkat eder, ayrıca fast food ve işlenmiş ürün tüketmezseniz sağlığınız olumlu yönde etkilenir.

Şeker Detoksu Yapanlar Ne Diyor?

Şeker detoksu yapanlar, daha çok sosyal medya fenomenleri ve influencerlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Medya üzerinden etiket aratması ile bu detoks tipini aratırsanız, karşınıza böyle beslenen bireylerin profilleri çıkacaktır. Takip edebilir ve ne şekilde bir düzenleri olduğunu gözleyebilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken şudur ki, doktora danışmadan bilinçsizce yapılan her beslenme tarzının çok da olumlu sonuçları olmayabilir. Bunun için, önce bir diyetisyen ve hekim ile görüşmeli, vücut kitle indeksiniz ve insülin direncinize baktırmanız gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın