Tetanoz Aşısı Eczanede Yapılır Mı? Ücreti Ne Kadar?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tetanoz Aşısı Eczanede Yapılır Mı? Ücreti Ne Kadar?

0

Tetraxim ve tetavax olan tetanoz aşıları Türkiye’de yer alan bütün eczanelerde yapılmaktadır. İki aşı da tetanoza karşı etkili olmasına rağmen Tetraxim aşısı, difteri ve boğmaca hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Fakat diğer aşıya göre daha pahalıdır.  Bunun yanında devlet hastaneleri, sağlık ocağında acil durumlarda ve hamilelikte ücretsiz yapılmaktadır.

Tetanoz Aşısının Fiyatı Ne Kadar?

Tetavax tetanoz aşısı 2021 fiyatı 30.70 TL değerindedir. Tetraxim tetanoz aşısının fiyatı ise 156.34 TL’dir. Tetraxim aşısının diğerinden daha pahalı olmasının sebebi boğmaca ve difteri gibi hastalıkları karşı da korum sağlamasıdır.

Tetanoz Aşısı Belgesi Nereden Alınır?

Tetanoz aşı belgesin sağlık ocağından verilmektedir. Bebeklerde 2. aydan itibaren tetanoz aşısı başlanmaktadır. Bu süreç 8. sınıfa kadar sürer ve toplamda 6 doz uygulanmaktadır. Doğduğu hastanede aşı takibi yapılması için aşı kartı verilmektedir.

Hamileler ve acil durumlarda sağlık ocağında difteri ve tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda sağlık ocaklarından aşı kartı alınmaktadır. Ayrıca kartı eczanelerden ya da medikalcilerden de temin edilmektedir.

Tetanoz Aşısı Can Yakar Mı?

Bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de tetanoz aşısı vurulurken acıtmamaktadır. Vurulduktan sonraki süre içinde bir miktar sızlama yakmaktadır. Aşı olduktan 24 içinde duş alınmamalı, iğne vurulan yer fazla hareket ettirilmemeli ve çok yorucu işler yapılmamalıdır. İğne olduktan sonra dinlenme tavsiye edilmektedir.

Tetanoz Aşısı Hangi Kasa Yapılır?

Tetanoz aşısı deltoid kasa IM (Kas içi) bölgesinden yapılmaktadır. Erişkinlerde aşılama üç doz şeklinde uygulanmaktadır. Dört hafta aralıklar ile iki doz, birinci dozdan 6- 12 ay sonra da üçüncü doz yapılmaktadır. 

1 Doz Tetanoz Aşısı Ne kadar Korur?

  • Tek doz uygulanan aşının koruyuculuk süresi bulunmamaktadır.
  • 2. doz aşı da işe 1 ile 3 yıl arası koruma sağlamaktadır.
  • 3. doz tetanoz aşısında 5 yıla kadar koruma sağlamaktadır.
  • 4. doz da ise kişiyi 10 yıla kadar koruma imkanı bulunmaktadır.
  • 5. doz ile beraber kadınlarda doğurganlık süresi boyunca tetanozdan korumaktadır.

Not: Hamile olmayan kişinin tetanozdan korunma süresi 5 ile 10 yıl arası değişmektedir. Fakat 5 yıldan sonra tedbirli olmak gerekmektedir. Şüphelenen bir durum varsa ve aşı süresi 5 yılı geçtiyse mutlaka Tetanoz aşısı olunması gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın