Diazem Nedir? Yan Etkileri ve Kullanımı Nasıldır?
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Diazem Nedir? Yan Etkileri ve Kullanımı Nasıldır?

0

Diazem 5 mg kapsül, panik atak, uyku bozuklukları, travma, korku ve depresyon gibi ani başlayan psikolojik problemlerde kullanılır. Anksiyete, sinirlilik, serebral palsi ile ilişkili kas spazmları, yaşa bağlı titreme ve nöbet nedeniyle kısa süreli olarak da kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra kas ve eklem iltihabını veya kas spazmlarını gidermek ve alkol yoksunluğu belirtilerini azaltmak için de kullanılır. Bu açıdan Diazem ilaç yalnızca doktorunuzun önerdiği şekilde sınırlı bir süre için kullanılmalıdır. Doktorunuz önermediği takdirde ise kullanmamanız gerekir.

İçindekiler

Diazem Neden Kullanılır?​

Diazepam nedir sorusu hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Bu ilaç, epilepsi, anksiyete bozuklukları, panik ataklar ve uykusuzluğu tedavi etmek için kısa süreli olmak şartıyla reçete edilebilir. Alternatif olarak, bazı hastalar için doktorlar tarafından antidepresan takviyesi olarak da reçete edilebilir. Bir diğer kullanım alanı ise ameliyat öncesi kullanımdır. Bu açıdan Diazem nedir sorusunun yanıtı oldukça fazladır. Ancak ilacın çeşitli yan etkileri vardır.

Bir zamanlar harika bir ilaç olarak kabul edilip yayınlaşan bu ilaç, günümüzde bağımlılık yaptığı nedeniyle eskisi kadar tavsiye edilmemektedir. Bu açıdan Diazem kullananlar bu konuda dikkatli olmalıdır. Bu ilaç, belirli akıl hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır, ancak akıl hastalıklarının tedavisinde yüksek bir şekilde etkili değildir. Bu ilacı kullanan hastalar dikkat ve tehlike gerektiren işlerden uzak durmalıdır. Kesinlikle gerekli olmadıkça hamilelik döneminde de kullanmamalıdır. Ayrıca diazepam içeriği emzirme döneminde sütle karışabileceğinden bu dönemde kullanılması önerilmez. Bu açıdan Diazem ampul prospektüs kapsamında ilaç kullanılmalıdır.

Diazem Kullanımı​

Diazem ne işe yarar sorusu kadar bu ilacın kullanımı da önemlidir. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Tedavi sırasında daima doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekir. Her gün önerilenden daha fazla tablet almak kalp atış hızınızı yavaşlatabilir ve sizi bilinçsiz hale getirebilir. Bunun yanı sıra bu ilaç bağımlılık da yapmaktadır. Doğrudan kesilmesi çeşitli semptomlara neden olabilir ve uzun süreli kullanım için doktor gözetiminde kademeli olarak kesilmelidir.

Bu yüzden kısa süreli bir tedavi süreci olarak tercih edilmelidir. Bir doktor tarafından reçete edilmedikçe kullanılmamalıdır. Bu açıdan ilaç yeşil reçetelidir. Diazem ampul kaç mg sorusu ise doktorunuz tarafından cevaplandırılır. Çünkü doz aşımı durumunda solunum etkilenmektedir. Bu açıdan ilacın aşırı dozu nadiren ölümcüldür. Ayrıca 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Diazem Yan Etkileri​

Diazem hap tedavi süresinin kısa olması ve doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Bu yüzden 8 ila 12 haftayı geçmemeli ve öngörülen dozu aşmamalıdır. Uzun süre kullanılırsa veya önerilen dozu aşarsa sonuçlar çok ciddi olabilir. Ayrıca diazepamı diğer seçilmiş ilaçlarla birlikte kullanmamanız da gerekir. Diğer ilaçlar gibi yan etkileri de vardır. Keşfedildiği sırada yan etkileri tam olarak bilinmediği için sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır. Ancak yan etkiler zamanla bilindiği için doktorlar tarafından daha az reçete edilir. Diazepamın bilinen yan etkileri uyuşukluk ve halsizliktir. Diğer bir yaygın yan etki ise dengesizliktir. İlacın yan etkileri aşağıdaki şekildedir:

  • Deride döküntüler
  • Çökkünlük hali ya da depresyon
  • Konuşmada bozukluklar
  • Çift görme
  • Hastalık derecesinde zihin bulanıklığı
  • Kabızlık
  • Disartri
  • Baş Ağrısı

Tüm bu yan etkilerinden dolayı ilacın doktor gözetiminde kullanılması önemlidir. Bunun yanı sıra bağımlılık yapması nedeniyle uzun süreli kullanılmamalıdır. Diazem ampul ne işe yarar sorusunun cevabı pek çok açıdan etkili görünse de bu ilacın uzun süreli kullanımı pek çok soruna neden olmaktadır. Bundan dolayı ise ilacın aniden bırakılmaması da gerekmektedir. Bu açıdan doktorunuzun kullanım talimatlarına uymanız önemlidir.

Diazem Fiyat​ 2023

Diazem 5 mg fiyatı güncel olarak 18,15 TL şeklindedir.
Diazem 10 mg fiyatı güncel olarak 52,99 TL şeklindedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın