6 Adımda Word Kaynakça Oluşturma | Görselli Anlatım

Word kaynakça oluşturma, akademik çalışmalarda mutlaka yapmanız gereken bir işlem. Özellikle üniversitede yapılan ödevlerde veya yazılan tezler etik kurallar çerçevesinde Word kaynakça yapma işlemi uygulanır. Bu işlemin amacı, çalışma içerisinde faydalanılan kaynakları göstermektir. Unutulmamalıdır ki; kaynak göstermeden yapılan bir çalışma ‘’Çalınmış çalışma’’dır.

Word Kaynakça Oluşturma Nasıl Yapılır?

Word kaynakça oluşturma, özellikle tez yazımlarında ya da kaynakçanın gerekli olduğu diğer yazılarda oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden kaynakça oluşturmak da sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle Word, son sürümleri ile birlikte kaynakça konusunda oldukça iyi bir konuma geldi. Bu sayede de rahatlıkla kaynakça oluşturulur. Şimdi adım adım ilerlemek gerekirse;

 Adım 1:  Word dosyasına girişi yapın.

 Adım 2:  “Giriş” paneli bulunan kısımda “Başvurular” seçeneğine giriş yapın.

Word Kaynakça Oluşturma 2

 Adım 3:  Burada kaynakça ekleyeceğiniz yere gelin ve “Alıntı Ekle” bölümüne giriş yapın.

Word Kaynakça Oluşturma 3

 Adım 4:  Word kaynakça belirtme yapabilmek için şimdi “Yeni Kaynak Ekle” seçeneğine tıklayın.

Word Kaynakça Oluşturma 4

 Adım 5:  Burada gerekli olan bilgileri yazın ve eksik bölümleri doldurun. Hatta yukarıda nereden kaynakça yapacağınızı il olarak seçin ve ona göre karşınıza çıkan bölümü seçin.

Word Kaynakça Oluşturma 5

 Adım 6:  Şimdi “Başvuru” kısmına gelin ve burada cümle içerisinde oluşturduğunuz alıntıları “Kaynakça” diyerek bir yazım haline sokun.

Word Kaynakça Oluşturma 6

 Adım 7:  Teze kaynakça ekleme için de çokça kullanılan bu yöntem sayesinde rahatlıkla kaynakça metinlerini elde edeceksiniz. Böylelikle teker teker yazı yazmanıza gerek kalmayacak.

Word Kaynakça Oluşturma 7

Word Kaynakça Nereye Yazılır?

Word kaynakça ekleme genellikle yazıların sonunda “Kaynakça” bölümü altında bulunur. Bazı durumlarda metin içi kaynakça dediğimiz cümle sonlarında nereden alıntı yapıldığına dair açıklama da yapılır. Bu iki tarz da sıkça kullanılır ve ikisi genellikle birbirini tamamlar.

Yani metin içi kaynakçanın olduğu bir durumda da en alt kısımda açık bir kaynakça belirtilmesi gerekir. Bu şekilde yazarın hangi kaynaklardan yararlandığı cümle cümle belirlenir. Böylelikle intihal açısından daha bilgilendirici bir yazı oluşturulmuş olunur.

Word Kaynakça Kaldırma Nasıl Yapılır?

Word kaynakça kaldırma, çok basit bir silme işlemi ile gerçekleşir. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken kaldırmak istediğiniz kaynakçayı imleç yardımı ile seçip daha sonra “Delete” tuşu ile kaynakçayı silmektir. Bu şekilde kolaylıkla istemediğiniz kaynakçadan kurtulursunuz.

Word APA Kaynakça Ekleme
Word APA kaynakça ekleme genellikle kaynakçayı eklediğinizde otomatik olarak oluşturulur. Bu APA kuralları herkesin kullandığı bir kaynakça oluşturma kuralları olduğundan dolayı yapılır. Fakat yine de APA’ya uygun olup olmadığını görmek ya da farklı bir kaynakça yazım şekli oluşturmak için;

 Adım 1:  Word dosyasına girişi yapın.

 Adım 2:  “Giriş” paneli bulunan kısımda “Başvurular” seçeneğine giriş yapın.

Word APA Kaynakça Ekleme 2

 Adım 3:  Burada “Stil” bölümüne giriş yapın.

Word APA Kaynakça Ekleme 3

 Adım 4:  “APA” yazıyorsa, APA kurallarına uygundur. Eğer içerisinden farklı bir seçenek seçerseniz de kurallar ona göre değişir.

Word APA Kaynakça Ekleme 4

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın