1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

5 Adımda Word Paragraf Girintisi Nasıl Yapılır? Görselli

Word’de paragraf girintisi yapmak, akademik anlamda profesyonel bir imaj yaratmanıza yardımcı olabilir. Akademi içerisinde ödev veya tez yazıyorsanız uymanız gereken evrensel kurallar vardır. Bunlardan birisi de paragraf girintisini ayarlamaktır. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Detaylar, yazımızda.

Word’de Paragraf Girintisi Nasıl Yapılır?

Word paragraf girintisi yapma, kolay bir şekilde yapılır. Özellikle tez yazımlarında ya da iş yazışmalarında bu tarz girintiler oldukça fazla kullanıldığından girinti ayarlarını yapmak oldukça önemlidir. Oldukça basit bir kısa yol ile ayarlara girilebilir. Word üzerinde girinti yapabilmek için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Bir Word dosyası açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada “Giriş” paneline geleceksiniz. Panelden sakın çıkmayın.

Word Paragraf Girintisi Yapma 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Ayar yapmak istediğiniz paragrafı seçin ya da tüm belgeye yapacaksanız bir yer seçmeyin.

[yesil]Adım 4:[/yesil] Şimdi “Giriş” panelinin altında bulunan “Paragraf” bölümünün yanında ki kısa yolu bulun. Word girinti ayarları için bu küçük klasör oldukça önemlidir.

Word Paragraf Girintisi Yapma 4

[yesil]Adım 5:[/yesil] Gerekli ayarlamaları gerçekleştirin. Burada “Girintiler Ve Aralıklar” bölümünden rahatça yapabilirsiniz.

Word Paragraf Girintisi Yapma 5

Word Girinti Nedir?

Word girinti, paragraf üzerinde sağdan, soldan, üstten ve alttan paragrafın sayfa üzerinde bulunmasını istediğiniz konumu belirler. Paragraf üzerinde oynama yapmanızı sağlayan bu özellik, asılı girinti, ilk satır girintisi ve girinti yok olmak üzere üç şekilde ayrılır.

  • [yesil]Asılı girinti:[/yesil] Bir diğer adıyla da ikinci satır girintisi olarak da bilinir. Paragrafın ilk satırının kenar boşluğu üzerinde konumlandırıp sonra paragrafın girintisini artırarak içeri yazı yazma olarak bilinir.Word Asılı Girinti
  • [yesil]İlk Satır Girintisi:[/yesil] Bu bilindiği gibi paragrafa başlarken boşluk bırakma girintisidir. İlk kısım içeride yazılır ikinci kısımdan itibaren normal bir şekilde yazılır.Word İlk Satır Girintisi

Word’de Tab Nedir?

Word’de tab, klavye üzerinde bulunan bir tuştur. Paragraflara girinti vermek için kullanılır. “CapsLk” tuşunun üzerinde bulunan “Tab” tuşu yazı yazarken sıklıkla kullanılır. Genellikle “Esc” tuşunun iki altında sağa ve sola doğru giden oklar tarafından sembolize edilir. Paragraf üzerinde kullandığınızda genellikle yazı, Word programı tarafından sağa kaydırılır.

İlgili İçerik: Word Alt Bilgi Ekleme

Word Girinti Arttırma ve Azaltma Nasıl Yapılır?

Word girinti arttırma, öncelikli olarak girinti panelini açmak ile işe başlamak gerekir. Daha sonra burada yapılacak ayarlar neticesinde girinti arttırılır ya da azaltılır. Oldukça kolay olan bu işlemlerin tamamını gerçekleştirmek için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Bir Word dosyası açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada “Giriş” paneline gelin.

Word Girinti Arttırma 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Şimdi “Giriş” panelinin altında bulunan “Paragraf” bölümünün yanında bulunan kısa yola tıklatın.

Word Girinti Arttırma 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Gelen panel üzerinde sol ve sağ olmak üzere girinti seçenekleri bulacaksınız. Eğer okları yukarı doğru çıkarırsanız girintiler artacaktır. Sağdan ve soldan içeriye doğru yazı gelecektir. Word girinti azaltma için de okların aşağı bakan taraflarına dokunmanız gerekir. Ona dokunduğunuzda da yazının dosya üzerinde bulunduğu yer genişleyecek ve girinti azalacaktır.

Word Girinti Arttırma 4

Bir Sonraki İçerik: Word Yazım Denetimi Açma

içeriğimizi oylayın