Adezyon Nedir? Adezyon Kuvveti Örnekleri ve Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Adezyon Nedir? Adezyon Kuvveti Örnekleri ve Özellikleri

0

Adezyon, maddeler arasındaki çekim olayına verilen addır. İki farklı maddenin birbirleri arasında gerçekleşip bu maddelerin birbirine yapışmasını sağlayan maddelere bu ad verilmektedir. Diğer adı ile yapışma anlamına geliyor da diyebiliriz. Genellikle sıvı ve katılarda çok etkili bir kuvvet olarak bilinmektedir.

Adezyon Gücü Nedir?

Adezyon gücü, pozitif ya da negatif yüklü başka moleküller ile çok güçlü olarak karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin bu kuvvet suyun, su dolu geniş bir kap içerisinde bulunan kılcal bir borudan yukarı çıkmasına olanak sağlamaktadır. Bu kuvvet birbirinden farklı yüzeylerin birbirine yapışma eğilimini arttırarak onlar arasında güçlü bir yapışma sağlamaktadır.

Adezyon Kuvveti Özellikleri

Adezyon kuvveti özellikleri arasında maddeler arasındaki çekim kuvveti etkisi ile günlük hayatımızı etkilemesi başta sayılabilecekler arasındadır. Buna örnek verecek olursak yaprağın üzerinde durabilen su damlalarını yaprağın molekülleri ve su damlasının molekülleri arasında bulunan ve birbirini çekmeye eğilimli bu kuvvet ile açıklamak mümkündür.

Adezyon Kuvveti Örnekleri

Adezyon kuvveti örnekleri genellikle fizik, kimya ve biyoloji alanlarının da etkisi ile günlük yaşantımızda çok sık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yağmur damlalarının camda yapışık halde kalabilmesi ve denize giren bir insanın vücudu üzerinde su damlalarının kalmasını bu kuvvete örnek olarak gösterebiliriz. Bununla birlikte su moleküllerinin dallar üzerinde damlalar halinde kalması da adezyona verilecek örnekler arasında yer almaktadır.

Adezyon Islatır Mı?

Adezyon kuvveti kohezyon kuvvetinden büyük ise bir sıvının yüzeyi ıslatması durumu gerçekleşebilir. Yani eğer yüzeyin yapıldığı malzemenin moleküllerinin birbirini sıvının moleküllerinden daha yoğun bir şekilde çektiğini varsaymamız durumunda sıvı bu yüzeyi ıslatır diyebiliriz. Sıvının yüzeyi ıslatmasının bu kuvvet ile bağlantısını bu şekilde açıklayabiliriz.

Adezyon Neden Olur?

Adezyon, normal şartlarda farklı ve birbirinden uzakta duran iki maddenin birbirini çekme eğilimlerinden ortaya çıkan kuvvettir. Farklı yüzey ya da maddelerin birbirine yapışma eğilimlerinden ortaya çıkar tanımı da doğru bir tanım olmasını da söyledikten sonra bu olayın maddeler ya da yüzeyler arasındaki çekim kuvvetinden dolayı meydana geldiğini 2 farklı şekilde anlatabiliriz

Saçların Birbirine Yapışması Adezyon Mu Kohezyon Mu?

Saçların birbirine yapışması ıslak olmaları durumunda adezyon ile açıklanmaktadır. Çünkü saç su molekülüne göre yabancı bir maddedir ve birbirlerini çekerler. Bunu suyun kılcal boru içerisinde tutunup yükselmesi gibi de düşünebiliriz. Burada tek farkımız boru yerinde saçın olmasıdır. Su molekülleri saça tutunmuş ve bu şekilde saçlar birbirine yapışmıştır.

Yağmur Damlalarının Küresel Olması Adezyon Mu Kohezyon Mu?

Yağmur damlalarının küresel olması kohezyon kuvveti ile açıklanabilir. Adezyon iki farklı maddenin birbirini çekmesi anlamına gelirken kohezyon ise aynı maddenin moleküllerinin birbirini çekmesi olayıdır. Dolayısıyla su molekülleri kohezyon sayesinde birbirini çekerler ve küresel şekilde kalmayı sağlarlar. Adezyon kuvvetinin bu durumda etkisi yoktur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın