Alerji Testi Sağlık Ocağında Yapılıyor Mu? Nerede Yapılıyor?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Alerji Testi Sağlık Ocağında Yapılıyor Mu? Nerede Yapılıyor?

0

Alerji testi, sağlık ocakları tetkikler için yeterli donanıma sahip olmadığından dolayı, sağlık ocaklarında yapılmamaktadır. Alerji; polen, yiyecek, hayvan vb. durumlara karşı bağışıklık sistemi tarafından verilen aşırı tepkiler olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir şeye karşı alerjiye sahip olunup olunmadığının bilinmesi kimi zaman hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü, alerji durumunda vücudun hangi maddeye karşı nasıl bir tepki verdiği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Sağlık ocakları eve olan yakınlıkları, hastaneler kadar kalabalık olmayışları, aile hekimlerinin özel ilgisi gibi faktörler sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilen kurumlardır. Bu nedenle sağlık ocaklarının alerji testlerini yapıp yapmadıkları merak edilmektedir. Ne yazık ki sağlık ocakları alerji testlerini yapmak için gereken donanıma sahip değildir. Peki, alerji testleri nerelerde yaptırılabilir? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Alerji Testi Nerede Yapılıyor?

Alerji testi yapılan yerler; devlet hastaneleri, özel hastaneler ve özel dermatoloji klinikleridir. Alerji testleri hastanelerin dahiliye veya cildiye bölümlerinde, dahiliye uzmanı veya dermatoloji uzmanı olarak bilinen kişiler tarafından yapılmaktadır. Özel kliniğini açan uzmanlara başvurmak da seçenekler arasındadır. Bununla birlikte devlet hastanelerinde bu testler ücretsiz olarak yapılırken, diğer seçeneklerde ücretsiz değildir.

Sağlık Ocağı Alerji İlacı Yazar Mı?

Sağlık ocağı alerji ilacı yazma yetkisi bulunmadığından dolayı alerji ilacı yazamamaktadır. Sağlık ocaklarında görevli olan aile hekimleri, SUT’ta aile hekimi uzmanı ya da uzman hekimin yazmasının uygun görüldüğü ilaçları yazabilmektedir. SUT, kısaca devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarının uygulama detaylarını içeren mevzuat tebliği olarak tanımlanabilmektedir. Alerji ilaçları SUT’ta ilgili uzamanın (dahiliye uzmanı, cildiye uzmanı) yazabileceği ilaçlar olarak belirlenmiştir.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Alerji testi yapılma zamanı, herhangi bir yaş olabileceği gibi güvenilir bir sonuç almak için 3 yaştan sonra olarak belirlenmiştir. Alerji testlerinin ne zaman yapılması gerektiği özellikle bebekler için merak edilen bir konudur. Bu sorunun cevabı yapılacak teste göre değişiklik gösterebilmektedir ancak 3 yaş sonrası yapılan araştırmalarda altın standart olarak kabul edilmektedir.

alerji testi icin ac olmak gerekir mi

Alerji Testi İçin Aç Olmak Gerekir Mi?

Alerji testi için aç olmak bazı durumlarda gerekli bazılarında ise gerekli değildir. Alerji testleri tek bir türü bulunan veya tek bir şekilde yapılan testler değildir. Bu edenle bu sorunun cevabı yapılacak teste göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kandan yapılan testlerde genellikle aç gidilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla teste aç mı yoksa tok mu gidilmesi gerektiği, ilgili hekime sorulup netleştirilmelidir.

Alerji Kanda Belli Olur Mu?

Alerji kan testi yapılarak da anlaşılabildiğinden dolayı kanda belli olmaktadır. Kan testi, kanda alerjenlere karşı oluşmuş antikorların ölçümü şeklinde yapılmaktadır. Ancak tek bir alerji testi olmadığı gibi tek bir alerji türü de yoktur. Dolayısıyla farklı alerjilerin anlaşılabilmesi için farklı testeler uygulanmaktadır.

Alerji Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Alerji testi yapılan durumlar vücutta kaşıntı, kabarma, şişlik vb. belirtilerin görüldüğü durumlardır. Alerji testleri vücutta meydana gelen bu belirtilere neyin sebep olduğunu anlamak için yapılmaktadır. Bu testler arasından hangisinin yapılacağı, hastanın şikâyetlerine ve hekimin görüşüne göre belirlenmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın