Bol Gelen Ayakkabı Nasıl Daraltılır? Ayakkabı Küçültme Tüyosu

Bol gelen ayakkabı nasıl daraltılır? Sorusuna şu cevap verilebilir; genellikle büyük gelen ayakkabılarda ayakkabının içine fazladan bir taban konularak ya da kalın çorap giyilerek daraltılabilmektedir. Fakat tek çözüm bu değildir. Ayakkabıyı daraltma ya da bir diğer deyişle büyük ayakkabıyı giyebilme için bir takım çözüm önerileri bulunmaktadır.

Özellikle kilo verildiğinde, mevsimsel nedenlerden dolayı ayak boyutlarınız değiştiğinde bu gibi sorunlarla çok sık karşılaşılmaktadır. Bu durumlarda da ayakkabıyı daraltma yerine yeni ayakkabı alma gibi bir çözüm bulunmaktadır. Fakat bu durum maddi anlamda zararlı olabilir. Bu yüzden ayakkabıları daraltmanın yollarını bilmek gerekmektedir.

Bol Gelen Deri Ayakkabı Nasıl Daraltılır?

Deri ayakkabı daraltma gibi deri dışında bulunan ayakkabılar da bir takım yöntemlerle kolaylıkla daraltılabilir. Bunun için yapılması gereken çözümler vardır. Ya da alınması gereken bir takım aparatlar bulunmaktadır. Bu çözümler şu şekildedir;

Çözüm 1: Ayakkabı tabanlığını değiştirmek

Aldığınız ayakkabı size büyük geliyor ve değiştirme gibi bir durum yoksa ayağınıza tam olarak gelmesi için ekstra ayak tabanlığı ayakkabıya konabilmektedir. Tabanlık, hem duruş açısından hem de boyunuzun uzaması açısından size oldukça yardımcı olacaktır. Bu çözüm denendiğinde ayakkabının ayağa tam geleceğini siz de göreceksiniz.

Çözüm 2: Ayakucu tabanlığı

Özellikle kadınlar bu seçeneği oldukça sık bir şekilde kullanmaktadır. Ayakuçları için alınan tabanlık ayakkabının genişliğini bir anda alacaktır. Hatta öyle ki ayakkabı birden dar bile gelebilmektedir. Bu silikon tabanlıklar ayakkabıcılarda rahatlıkla bulunabilmektedir.

Çözüm 3: Topuğu doldurma

Silikon dolgusu gereği ayakucu tabanlığına benzemektedir. Aynı şekilde bu sefer ayakkabının topuk kısmından daralmasını sağlamaktadır. Bol gelen ayakkabılar için oldukça kullanışlı bir yöntem olarak bilinmektedir.

Çözüm 4: Kalın çorap giyilmesi

Eğer tabanlık almak istemiyorsanız kesinlikle yapmanız gereken ilk şey ayakkabıyı giymeden önce kalın çorap giymektedir. Hatta üst üste iki çorap bile giyilebilir. Bu durum hem ayakkabının daralamamasını sağlarken aynı zamanda ayağınızı da sıcak tutacaktır. Oldukça kullanışlı bir yöntem olduğu bilinmelidir.

Çözüm 5: Saç spreyi kullanımı

Büyük gelen topuklu ayakkabı için kesinlikle kullanılması gereken yöntemlerden bitidir. Saç spreyi dondurucu bir etkisi olduğundan dolayı ayakkabıyı biraz bastırıp, sprey sıkıldığında biraz beklemek gerekmektedir. Daha sonra 10 saniye kadar bekleyin ve ayakkabıyı kullanmaya başlayın.

Topuklu ayakkabı giyme püf noktaları için, Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Büyük Gelen Ayakkabıyı Ne Yapabilirim?

Büyük gelen ayakkabı için yukarıdaki çözümler oldukça kullanışlıdır. Kullanıldığında da etkili çözümler alınacaktır. Ayakkabınız büyük geldiğinde ya bir takım dış etkilerle daraltabilir ya da ayağınızın ayakkabı içinde daha geniş olmasını bu çözümler sayesinde kolaylıkla sağlanabilir. Çözüm yolları bu konuda oldukça etkin sonuçlar verecektir.

Spor Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

spor ayakkabi nasil yumusatilir

Ayakkabılar bir takım yöntemler ile rahatlıkla buharlaştırılabilmektedir. Bu yöntemler, sert ayakkabıların yumuşak bir hale gelip daha estetik bir kullanma deneyimi sağlamaktadır. Bu yöntemlerden bahsedecek olursak;

  • Buhar Yöntemi; Su kaynatarak ayakkabıya buhar verme yöntemidir. Ayakkabıyı 5 dakika boyunca 3-4 kere yaptığınızda kolaylıkla yumuşama sağlanacaktır.
  • Boyama Yöntemi; Ayakkabı nasıl yumuşatılır? Gibi bir sorunun kesinlikle en etkin cevaplardan biridir. Sünger ile ayakkabıyı alıp boyamak yumuşama için ideal bir seçenek olacaktır.
  • Sabun Yöntemi; Ayakkabının üst bölümüne sabunu sürün. Sonrasında ise güneşe çıkarın. Bunu birkaç kere tekrarladıktan sonra ayakkabınızın yumuşamış olduğunu göreceksiniz.
  • Kalıp Yöntemi; Direkt olarak ayakkabıyı yumuşatma ya da vurma gibi sorunlar üzerine odaklanılmıştır. Eğer ayakkabı sürekli vuruyorsa ya da çok sertse ayağınız için uygun değildir. Ayakkabıcılar tarafından yeniden bir kalıba sokulması ayakkabının yumuşaması gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir? Ayakkabı Genişletme Tüyoları

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın