Distribütör Nedir? Distribütör Garantili Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Distribütör Nedir? Distribütör Garantili Ne Demek?

0

Distribütör, belirli bir üretici ya da tedarikçiye ait olan bazı ürünleri belirlenmiş olan bölgelerde tanıtımını yapan ve ürünün satılmasını sağlayan firmalara verilmekte olan isimdir. Distribütör, kelime olarak dağıtıcı anlamına gelmektedir.

Distribütör faaliyetlerinin kapsamı, üretici ya da tedarikçi ile yapılmış olan sözleşmeye bağlıdır. Bu nedenle distribütör faaliyetler değişiklik göstermektedir. Bazı distribütörler ürünleri stoklayarak satış yapmaktadır. Bazı distribütörler ise gelmiş olan siparişleri tedarikçi görevi yapan bölge müdürlüklerine ya da firmaya iletmektedir.

İçindekiler

Distribütör Garantili Ne Demek?

Distribütör garantili, üretici firma tarafından ürüne garanti verildiğini ifade etmektedir. Distribütör garantili cihazlar, firmanın resmi olarak Türkiye içerisinde satmakta olup garanti verdiği ürünler için kullanılmaktadır.

Distribütör garantili cihazlar, firmanın kendi adına açmış olduğu ya da anlaşmış olduğu servislere götürülerek garanti kapsamında ücretsiz olarak tamir edilebilmektedir. Cihazlarda yaşanmakta olan problemleri belirli yerlere giderek herhangi bir ücret vermeden çözüme kavuşturabilirsiniz.

Distribütör Ne İşe Yarar?

Distribütörlerin yapmış oldukları anlaşmaya göre sorumlulukları değişebilmektedir. Distribütörler, genel olarak toptancı rolü oynasa da daha fazla görev de üstlenebilirler. Distribütörlerin sorumlulukları şu şekilde belirtilebilir:

  • Satıcılara satış öncesinde eğitim vermek
  • Satıcıları yeni ürünler hakkında bilgilendirmek
  • Ürünü ve hizmeti sisteme uygun bir şekilde pazarlayarak satış yapmak
  • Üretici ya da toptancının ürününü pazarlayarak satış işlemini gerçekleştirmek

Xiaomi Resmi Distribütör Kim?

Xiaomi resmi distribütörü Evafone olarak bilinmektedir. Düzenlenmiş olan basın toplantısında Türkiye’nin tek yetkili distribütörünün Evafone olduğu açıklanmıştır. Garanti işlemi ve benzer işlemler için Evafone’a başvurulması yeterli olacaktır.

Distribütör Dağıtıcı Ne Demek?

Distribütör, toptancı görevi üstlenmesinin yanı sıra bazı zamanlarda toptancıdan daha aktif bir role sahip olmaktadır. Toptancı, çalışmakta olduğu işletme için satış kanalı oluşturma olanağına sahip olmadığı zaman ya da toptancının bütçe harcamak istememesi durumunda pazarlama ve dağıtım işlemi distribütör tarafından yapılır.

Distribütör dağıtıcı, yetkili dağıtıcı kişi ya da şirket olarak görev üstlenmektedir. Distribütör dağıtıcıların sorumlulukları, üretici ya da tedarikçiler ile yapılmakta olan sözleşmeye göre farklılık gösterebilir.

Distribütör Firma Garantisi Nedir?

Distribütör firma garantisi, ürünleri için firma tarafından verilmekte olan garantiyi ifade eder. Bir firma resmi olarak distribütörlüğü üstlenerek satış yapılan ülkede ya da bölgede bir servis ile anlaşır. Bu servis aracılığı ile ürünlerin tamir ve onarım hizmeti ile ilgilenir. Müşteriler, distribütör aracılığı ile ürün aldıkları zaman ise ürün firma garantisine sahip olmaktadır.

Ülke Distribütörlüğü Nedir?

Ülke distribütörlüğü, talep edilmekte olan ülke ya da bölgede belirli miktarda belirlenmiş olan ürünlerin stoklara alınarak ülke için dağıtım işlemi ile uğraşan firmaya verilen isimdir. Bu firma, merkeze gönderilen taleplere göre direkt olarak yönlendirilmektedir. Ülke distribütörlüğü merkeze bağlı olarak görev yapmaktadır.

Telefonlarda Distribütör Garantili Ne Demek?

distributor garantili telefon ne demek

Telefonlarda distribütör garantili, garantili şekilde sunulmakta olan telefonların garantisinin direk olarak ürünün sahibi olan marka tarafından karşılandığını belirtmektedir. Distribütör garantili olan bir telefonda fabrika çıkışın bir hata bulunuyorsa telefonu kolay bir şekilde iade etmeniz mümkündür.

Distribütör garantili telefonların parça değişimi kesinlikle orijinal parçalar ile yapılmaktadır. Cihazınızda meydana gelmiş olan sorunu çözmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Distribütör garantisi bulunmakta olan bir telefonu teknik servise götürmenize rağmen telefonunuz tamir edilemeyebilir.

Telefonunuzu teknik servise 3 kere götürmenize rağmen telefonunuz tamir edilemiyorsa firma size yeni bir cihaz verme durumunda kalır. Firma size telefon vermezse rahat bir şekilde firmayı tüketici mahkemesine şikayet edebilirsiniz.

2 Yıl Resmi Distribütör Garantili Ne Demek?

2 yıl resmi distribütör garantili, bir ürünün 2 yıl boyunca Türkiye’de satışı yapan firma tarafından garanti altına alınması demektir. Bu süre zarfında ürününüzde herhangi bir problem olduğunda aldığınız “Resmi” yere götürmeniz beklenmektedir.

Apple Distribütör Garantisi Nedir?

Apple distribütör garantisi, ürünün ülke içindeki Apple temsilcisi tarafından garanti altına alındığı anlamını taşımaktadır. Bu süre zarfında tüm problemlerinizi resmi firma çözmektedir.

Samsung Distribütör Garantisi Nedir?

Samsung distribütör garantisi, alınan ürünün resmi satıcısı tarafından garantilendiği anlamına gelmektedir. Ürün, resmi firma tarafından garanti altına alınmıştır.

Oppo Distribütör Garantisi Nedir?

Oppo distribütör garantisi, satın almış olduğunuz ürünün resmi Oppo satıcısı tarafından garanti altına aldığı anlamına gelmektedir. Garanti süresi boyunca oluşacak problemler, resmi firma tarafından çözülmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın