Dünyada İlk Kalorifer Sistemi Nerede Kullanılmıştır?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Dünyada İlk Kalorifer Sistemi Nerede Kullanılmıştır?

0

Dünyada ilk kalorifer sistemi Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan sanat eseri İshak Paşa Sarayı, dünyanın ilk kalorifer sistemi kullanılan yeri olmuştur. İshak Paşa Sarayı Ağrı şehrinin ilçesi olan Doğubeyazıt’ta bulunmaktadır. Bu saray 1685 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1784 yılında yapımı sona ermiştir.

 Kalorifer Sistemi İlk Ne Zaman Bulundu?

 Modern kalorifer sistemini Angier March Perkins isimli mucit bulmuştur. Biraz daha geçmişe gidecek olursak Louvre tarafından ilk kalorifer yapılmış ve denenmiştir. Günümüze en yakın sistemin ve radyatörün mucidi sayılan Polonya asıllı Rus iş adamı Franz San Galli 1855’lerde geliştirmiştir.1807 yılından itibaren kullanımdadır.

 Dünyadaki İlk Kalorifer Sistemi Hangi Sarayda Kullanılmıştır?

 Dünyadaki ilk kalorifer sistemi ülkemizde bulunan İshak Paşa Sarayı’nda kullanılmıştır. İshak Paşa Sarayı Ağrı şehrimizin Doğubeyazıt ilçesi içinde inşa edilmiş tarihi bir saraydır. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinin Yukarıtavla adlı mahallesinde kendine yer bulmuştur. Ağrı Dağı’nın yakınlarında bulunmaktadır. Doğubeyazıt ilçesinin 5 kilometre kadar doğusundadır. İshak Paşa Sarayı’na ulaşmak Doğubeyazıt’tan özel vasıta ile yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir.

 Kalorifer Ne Zaman Türkiye’ye Geldi?

Kalorifer ilk olarak Osmanlı döneminde İshak Paşa Sarayı ile ülkemize gelmiştir. Türkiye Cumhuriyet’inde ise 1950 yıllarında belediyelerin hava gazı vermesi ile kullanılmaktaydı.

Osmanlıların Isıtma Sistemi Olan İlk Yapısı Nedir?

Osmanlıların ısıtma sistemi olan ilk yapısı İshak Paşa Sarayıdır. İshak Paşa Sarayı, dünyanın ilk kalorifer sistemi kullanılan sarayıdır Bunların yanı sıra İshak Paşa Sarayı’nın kanalizasyon sistemi de var. 18. yüzyıl Osmanlı Mimarisi’nin en güzel ve seçkin örneklerindendir. Sanat tarihi açısından da değeri büyüktür.

 Ağrı Doğubeyazıt’ta Osmanlıların Isıtma Sistemli İlk Saray Olma Özelliği Taşıyan Yapı Nedir?

 Taş duvarların içinde görülen boşluklar sarayın kalorifer tesisatı olduğu düşünülen merkezi ısıtma sistemiyle ısıtıldığını gösteriyor. Saray bölümü iki kat olarak yapılmıştır. 366 oda bu iki kat içinde yer alıyor. Odaların tümünde taştan yapılmış ocaklar bulunuyor. Taş duvarlardaki boşluklar sarayın merkezi bir ısıtma sistemine sahip bulunduğunu gösteriyor. Belirli bir yerde ısıtılan suyun sıcaklığı, tüm odalara ulaştırılmış ve sarayın sıcak tutulması sağlanmıştır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın