Önlisans İlahiyat Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Önlisans İlahiyat Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir?

0

Önlisans ilahiyat bölümü mezunları, imam, müftü, vaiz ya da din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunların yanı sıra ön lisans ilahiyat mezunları ön lisans mezunlarının başvurabilecekleri başka memuriyetlerde de görev alabilirler. 

İlahiyat ön lisans bölümü temel dini bilgilerin ve Arapça bilgisini öğretildiği iki yıllık bir ön lisans bölümüdür. Bu bölümün açık öğretim ile okunması da mümkündür. İlahiyat ön lisans bölümünü bitirenler, dikey geçiş sınavlarına girerek dört yıllık ilahiyat bölümlerine kayıt olabilir. 

Önlisans İlahiyat Mezunları Hangi Memurlukları Tercih Edebilir?

İlahiyat ön lisans mezunlarının seçebilecekleri pek çok memuriyet olanağı vardır. Önlisans İlahiyat mezunları imamlık, vaizlik, müftülük gibi din görevlisi pozisyonlarında memuriyet yapabilirler. Önlisans mezunlarının Diyanet İşleri Bakanlığında görev yapması da mümkündür. 

İlahiyat ön lisans mezunlarının orta okul ve liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak çalışmaları mümkündür. İlahiyat ön lisans mezunları aynı zamanda İmam Hatip liselerinde çeşitli dersler verebilirler. 

İlahiyat ön lisans mezunlarının bekçilik gibi yalnızca lise mezuniyeti şartı arayan memuriyetlere de başvurabilirler.

İlginizi çekebilir: Mezuniyet Derecesi Nedir?

Önlisans İlahiyat Mezunları İmam Olabilir Mi?

Önlisans İlahiyat mezunlarının imam olması mümkündür. İmam isteyen kişilerin Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetleri sınıfında görevlendirilecek memurlar için aranan ortak nitelik şartına uygun olması gereklidir. İmam hatip mezunları, ilahiyat ön lisans ya da lisans diplomasına sahip olmak ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi yazılı sınavından ve sözlü sınavlarından geçer not sahibi olmak ve erkek olmak şartlarını sağlamalıdır. Gerekli olan bu şartları sağlayan kişiler imam olarak görev yapabilir. Önlisans ilahiyat mezunlarının imamlığın yanı sıra vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunması da mümkündür. 

İlahiyat Ön Lisans Mezunu Polis Olabilir Mi?

İlahiyat önlisans mezunlarının polis olması mümkündür. Gerekli şartları sağlayan tüm lise mezunları polis olabilir, herhangi bir lisans ya da ön lisans derecesine sahip olma zorunluluğu yoktur. Polislik için gerekli fiziki özelliklere sahip kişiler polislik sınavlarını geçtikleri takdirde polis okullarında ya da polis akademilerinde eğitim alarak polis olma imkanına sahiptirler. 

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın