1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

Excel’de Yazıyı Dikey Yazma Nasıl Yapılır?

Excel dikey yazı yazma Word üzerinde olduğu gibi metin kutusu ya da herhangi bir ekstra eklentiye gerek kalmadan yapılır. Adımları oldukça basittir ve kısa yollar üzerinden çok çabuk bir şekilde yapılır. Bu işlem genel anlamda ya da hücreler üzerinde de rahatlıkla yapılarak dikey yazı oluşturulur. Excel üzerinde dikey yazabilmek için;

Excel’de Dikey Yazı Nasıl Yazılır?

[yesil]Adım 1:[/yesil] Excel dosyasına giriş yapıp boş bir Excel sayfası açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada karşınıza bir “Giriş” paneli çıkacak.

Excel Dikey Yazı Yazma 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Bu panel üzerinde ab yazılı harflerinin olduğu ve yukarıya doğru ok gösteren kısa yol simgesine tıklayın.

Excel Dikey Yazı Yazma 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Bu kısa yol size bir takım seçenekler sunacak. Bu seçenekler:

  • Saat yönünde ters açı
  • Saat yönünde açı
  • Dikey metin
  • Metni yukarı döndür
  • Metni aşağı döndür.

Excel Dikey Yazı Yazma 4

[yesil]Adım 5:[/yesil] Burada dikey yazı yazmak için istediğiniz seçeneği ekleyin ve yazınızı kolay bir şekilde dik konuma getirin. Bu işlem genel anlamda sayfanın tümüne ya da seçili hücrelere uygulanacaktır unutmayın.

Excel’de Hücredeki Yazıyı Dikey Yazma

Excel’de hücredeki yazıyı dikey yazma yukarıda anlatıldığı gibi kısa yol üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda hücreler üzerinde de dikey şekilde oluşturulabilir. Hatta yazının açısını manuel olarak siz belirleme imkânına sahipsiniz. Evet, bu adımlar sayesinde metin üzerinde istediğiniz açıyı metne verilebilir. Bunu yapmak için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Excel dosyasına giriş yapıp boş bir Excel sayfası açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada yapılması gereken yazdığınız yazıların bulunduğu hücreleri seçip sağ tuşa tıklamak.

Excel Hücredeki Yazıyı Dikey Yazma 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Şimdi “Hücreleri Biçimlendir” seçeneğine tıklayın.

Excel Hücredeki Yazıyı Dikey Yazma 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Yan tarafta “Derece” ile metnin derecesi gösteriliyor. İstediğiniz gibi derecelendirme yaparak metne yazı için derinlik katabilirsiniz.

Excel Hücredeki Yazıyı Dikey Yazma 4

[yesil]Adım 5:[/yesil] Dereceyi belirledikten sonra “Tamam” seçeneğine tıklayın. İstediğiniz şekilde hücresel olarak dikey biçimde yazabilirsiniz.

Excel Hücredeki Yazıyı Dikey Yazma 5

[yesil]Adım 6:[/yesil] İptal etmek istediğiniz bir hücre varsa aynı şekilde silip metin derecesini 180 olarak ayarlayın.
Bu adımlar sayesinde kolaylıkla metin üzerinde farklı şekillerde yazı yazılabilir. Oldukça kolay ve basit birkaç işlem yapılarak halledilir. Özellikle Excel programında işlevsel bir şekilde kullanılır.

içeriğimizi oylayın