Koşullu Arama Yönlendirme Aktif Ne Demek?
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Koşullu Arama Yönlendirme Aktif Ne Demek?

Koşullu arama yönlendirme aktif telefonunuza ulaşılamadığı zaman yönlendirdiğiniz telefona aramanın otomatik olarak gitmesini sağlar. Size ulaşılamadığı zaman yönlendirme yaptığınız telefonun aramalarının gitmesi, aktif anlamına gelir.

Turkcell Koşullu Arama Yönlendirme Aktif Nedir?

Turkcell koşullu arama yönlendirme operatörünüz ile görüşüp aktif hale getirdiğinizde size ulaşılamadığı durumlarda yönlendirme yaptığınız telefona arama gider. Arama yönlendirme ya da herhangi bir bilgi alma için ‘’532’’ numarasından Turkcell’e ulaşabilirsiniz.

Samsung Arama Yönlendirme Nasıl İptal Edilir?

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak Samsung arama yönlendirme iptali için cihazınızda yer alan ‘’Telefon’’ bölümüne giriş yapın.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Açılan ekranın sağ alt bölümünde yer alan üç nokta sembolüne ya da ayarlar sembolüne dokunun.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] ‘’Ayarlar’’ yazısına giriş yapın.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Ekrana gelen yerden ‘’Ek Ayarlar’’ yazısına dokunun. Listede ayarlar bulunmuyorsa ‘’Arama’’ ya da ‘’Çağrı Yönlendirme’’ seçeneğine giriş yapın.
 • [yesil]Adım 5:[/yesil] ‘’Her Zaman Yönlendir’’ seçeneğine devre dışı bırakın.
 • [yesil]Adım 6:[/yesil] Karşınıza ekstra bir adım çıkarsa ‘’Kapat’’ seçeneğine dokunun.

Çağrı Yönlendirme Nasıl İptal Edilir?

Çağrı yönlendirme iptali için; #21#, #61#, #62#, #67# kodlarından birini tuşlayıp arama tuşuna basmanız yeterli olur. Yazılan kodlar tüm operatörler için geçerlidir.

Hangi operatörde olduğunuz fark etmeksizin arama yönlendirmeyi açmanın ya da iptal etmenin belli bir ücreti bulunuyor. Arama yönlendirme telefonunuzda aktif olduğu süre boyunca ve yönlendirilen her arama başına 2.5TL civarında bir ücret ödemeniz gerekir.

Şartlı Yönlendirme Nedir?

Şartlı yönlendirme ya da koşullu yönlendirme, birisi sizi aradığında ulaşamıyorsa yönlendirme için kaydettiğiniz numara devreye girer ve o kişiyi aramaya başlar. #002# arama tuşlarına basarak bilgi alabilirsiniz.

Koşullu Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Koşullu arama yönlendirme için operatörünüz ile görüşerek aktif edebilirsiniz. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirmek için telefonunuzda yer alan arama ayarları kısmından aktif edebilirsiniz.

Arama ayarları bölümüne giriş yapın, ardından arama yönlendirme sekmesine girin. Numarayı hangi numaraya yönlendirmek istiyorsanız belirtip işlemi sonlandırın.

Çağrı Yönlendirme Koşulsuz Ne Demek?

Koşulsuz çağrı yönlendirme ile numaraya gelen tüm verileri otomatik olarak başka bir akıllı telefona yönlendirilir.

Meşgul çağrı yönlendirmede ise çağrı, sadece aranan kişinin hattı meşgul ise başka bir telefona gönderilir. Cevap verilmeyen çağrı yönlendirmede ise ayarlar bölümünde belirtilen numaraya yönlendirilir.

Çağrı yönlendirmeye bağlanıldıktan sonra sesli karşılama ile telesekretere bağlanılır. Telesekreter kişiden ton moduna geçiş yapmasını ve istenen hatta bağlantı kurmak için belirli bir numara kombinasyonu ister.

Koşullu Arama Yönlendirme Nasıl Çalışır?

kosullu arama yonlendirme nasil calisir

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak koşullu arama yönlendirme için *68, *71 ya da *63 sayıları ile başlayan sayıyı yazıp, ardından telefon numarasını yazın. (Örneğin 71- 000- 0000 gibi)
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Arama çağrısı gerçekleşmese bile birkaç kez telefondan bipleme sesi çıkar.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Aramayı yapan kişi telefona baktığında * sembolünü görür ve yanlış aradığını düşünüp tekrar aramayı gerçekleştirir. Çıkan bip sesi bir hata değil, arama yönlendirmenin başarıyla etkinleştiğini gösteren bir sestir.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Kişinin tüm cevapsız kalan aramaları 71- 000- 0000 numaralı telefona yönlendirilir.

Not: Genelde bu durum kullanıcı hatasıyla meydana gelir. Bu durumdan kurtulmak isterseniz *73 çağrı yönlendirmesi le kapatabilir, *81 ile koşullu yönlendirmeyi kapatırsınız ayrıca cevapsız çağrılarınız sesli postanıza geri gönderilir.

Önemli: Koşullu çağrı yönlendirme kodu operatörünüze bağlıdır. Ancak numaranın başına *68, *63 ya da *71 koyarak arayabilirsiniz. Normal çağrı yönlendirme kodunu kullanmak için numaranın başına *72 koymanız gerekir.

içeriğimizi oylayın