Moleküler Biyoloji ve Genetik Ne İş Yapar? 13 Soru 13 Cevap
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Moleküler Biyoloji ve Genetik Ne İş Yapar? 13 Soru 13 Cevap

0

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunlarının resmî kurumlar da ya da ilaç endüstrisi alanında araştırmacı olarak çalışabilme imkanlarına sahip oldukları bilinmektedir. Hastane, klinik ve benzeri sağlık kuruluşlarında da görev yapabilen bölüm mezunları bu tarz kuruluşların laboratuvarlarında yönetici konumunda etkinlik gösterebilme imkanına sahiptirler.

Bunların yanı sıra akademik gelişimlerine devam eden kişiler; ziraat, tıp, veterinerlik, biyoloji ve fen gibi alanlarda akademisyenlik yapma şansları da vardır.

İçindekiler

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları

  • Biyoteknoloji Araştırma Merkezleri,
  • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri,
  • İlaç Firmaları,
  • Tüp Bebek Merkezleri
  • Kök Hücre Merkezleri,
  • Biyoteknoloji Araştırma Merkezleri,
  • Üniversiteler

Moleküler biyoloji ve genetik mezunları için iş imkanları yukarıda sıraladığımız şekilde karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu iş alanlarından kamuya ait kurumlardan da bahsedilebilir ve kamuda istihdam sağlayabilmek için (fen bilgisi öğretmenliği, kimya öğretmenliği, biyoloji öğretmenliği vb.) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) üzerinden aldıkları sonuç etkili ve belirleyici rol oynayacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Moleküler biyoloji ve genetik uzmanları maaş aralığı 5500 TL ile 8500 TL arasındadır. Bir yıllık deneyime sahip olan bir moleküler biyoloğun 4500 TL maaş aldığı bilinirken, iki yıllık deneyime sahip bir moleküler biyoloğun 5500 TL maaş aldığı, üç yıllık bir deneyime sahip bir moleküler biyoloğu 7500 TL maaşa sahip ve 4 yıllık deneyime sahip bir moleküler biyoloğun ise 8500 TL maaş aldığı bilinmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkânı Var Mı?

Moleküler biyoloji ve genetik iş imkânı ülkemizle kıyaslandığında yut dışında daha fazladır. Moleküler biyoloji ve genetikte mezun olan öğrencilerin yurt dışında fazlasıyla rahat bir şekilde iş bulabildiği bilinmektedir. Bu bölümü okuyan öğrencilerin Erasmus yaparak İngilizcelerini geliştirmeleri iş bulma konusunda bu kişilere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nasıl Bir Meslek?

Moleküler biyoloji ve genetik mezunu biyologlar canlı hücrenin karmaşık ortamında bu moleküllerin işlevini incelemek için moleküler ve genetik araçlarını kullanma ve bu aletlerin kullanıma hakim olma niteliklerine sahip olup onları kullanır. Çalışma alanları doğal popülasyonlar içerinde olan ve bunun evrimlerin diğer canlılarla arasında oluşan etkileşimi konu almaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Hangi Üniversitede Okunmalı?

Moleküler biyoloji ve genetik, Koç Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi gibi iyi bir eğitim veren vakıf üniversitelerinde ve bunun yanı sıra en iyi sıralamalara sahip devlet üniversiteleri Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi olarak karşımıza çıkmakta olup bu bölüm üzerine iyi bir eğitim almak isteyen öğrenciler bu bölümü yukarıda saydığımız üniversitelerde okumalıdır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Hangi Bölümlere Geçiş Yapılabilir?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden başka bir bölüme geçebilmek için öncelikle not ortalamanızı yüksek tutmanız ve geçiş yapmak istediğiniz bölüm ile sahip olduğunuz bölümün sayısal ya da sözel gibi aynı alana sahip olması ve geçmek istediğiniz bölümün taban puanından puanınızın yüksek olması gerektiği koşullarını yerine getirdikten sonra bölümünüz ve koşulları sağlayan diğer bölüm arasında geçiş yapabilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Formasyon Alabilir Mi?

Moleküler biyoloji ve genetik formasyon alabilir. Moleküler biyoloji ve genetikten mezun olan öğrenciler pedagojik formasyon sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlamaları halinde resmi ve özel ortaöğretim kurumları bünyesine sağlık alan öğretmeni olarak girebilmektedirler. Bu bölüm mezunlarına biyolog unvanı verilmesi de onaylanmıştır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik KPSS Hangi Puan Türü?

Moleküler biyoloji ve genetik sayısal puan türü üzerinden belirli bir puanı almış kişilerin girebileceği bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında çoğu kez hangi puan türü ile alım yaptığı karıştırılan ve merak edilen moleküler biyoloji ve genetiğin alım yapmış olduğu puan türünün sayısal puan türü olduğu bilinmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik KPSS Nitelik Kodu Nedir?

Moleküler biyoloji ve genetik KPSS nitelik kodu 4572’dir. Bu nitelik kodu sizi gösterir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik KPSS Gerekli Mi?

Moleküler Biyoloji ve genetik KPSS (Kamu personeli seçme sınavı) gereklidir. Moleküler biyoloji ve genetikten mezun kişilerin kamuda istihdam sağlayabilmeleri amacı ile Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeleri ve bu sınavdan yeterli bir puan almaları gerekmektedir. Sonrasında ise uygun alanlara ve puanlara göre atamaları gerçekleştirilmektedir. Bu sebeplerden moleküler biyoloji ve genetikten mezun kişiler için KPSS (Kamu personeli seçme sınavı)’nın önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Biyoloji Farkı

Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Biyoloji farkı için aralarında en belirgin farklardan birisi ders içeriklerinin moleküler düzeye olan yakınlığının biyoloji bölümünde belirli bir noktadan sonra seçmeli derslerle devam ediyor olmasının yanı sıra dönem içerisinde verilen ders sayılarının da iki bölümde birbirinden farklı olduğunu gösterebiliriz. Meslek olarak ise ortak çalışma alanları bulunsa da genel olarak farklı çalışma alanlarına sahiptirler. Yani iş sahaları açısından farklılık gösterebilirler.

Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Biyomühendislik Farkı

Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Biyomühendislik farkı olarak biyomühendislikte sayısal ağırlıklı derslerinde moleküler biyoloji ve genetik bölümüne kıyasla daha fazla olduğunu gösterebiliriz. Bunun yanı sıra aralarında çok büyük bir fark olmadığını söyleyebiliriz. Bu iki bölüm arasında neredeyse fark bulunmamaktadır fakat ortak iş sahalarının yanı sıra farklı iş sahalarına sahip olduklarını da belirtelim.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın