Salam ve Sucuk Kilo Aldırır Mı? Kalorileri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Salam ve Sucuk Kilo Aldırır Mı? Kalorileri Kaç?

0

Salam ve sucuk kilo aldırır mı? Sorusu, bu iki ürünün ülkemizde çok fazla tüketilmesinden dolayı sorulabilir. Her ne kadar lezzetli ürünler de olsa da her ürün gibi kilo almaya sebebiyet verebilirler. Bu yazımızda iki ürün hakkında merak ettiğiniz bütün soruları ele aldık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Yüksek kalori değerine sahip besinler gibi sucuk da insana kilo aldırır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise porsiyon boyutu ve pişirme biçimleri. Küçük porsiyonlar halinde tüketmek kilo anlamında büyük etkiler yaratmaz. Ayrıca, sucuğu kızartmak yerine, buharda pişirme ve haşlama yöntemleri ile de kendinize hazırladığınız porsiyon kalorisini azaltabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanmak, sucuğun pişirilmesi sırasında insan vücuduna yararlı bazı besin değerlerini öldürmemekte ve çok daha sağlıklı olmaktadır.

Çiğ Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Çiğ sucuk fazla tüketilmesi halinde her besin gibi kilo aldırır. Ancak çiğ sucuk, tüketildikten sonra insan vücuduna kötü etkiler yaratır. Mideye ciddi zararlar verir, bağırsaklarda kurt oluşumuna sebep olur. Bağırsakta ve midede meydana gelen rahatsızlıklar, kalıcı etkisi olan çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Düzenli olarak çiğ sucuk tüketilmesi midede yara yapabilir. Egzama, çeşitli cilt sorunları ve iç kanamaya kadar uzanan zararları bulunmaktadır. Okurlarımıza önerimiz mümkün olduğunca çiğ sucuktan uzak durmaları, sucuk tüketmeyi seviyorlar ise mutlaka pişirip yemeleridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sağlıklı ve Lezzetli Yemek Pişirme Yöntemleri

Sucuk Kaç Kalori?

Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olan sucuğun sodyum, potasyum ve demir değerlerinin yüksek olduğu gibi protein değerleri de oldukça yüksektir. Doğru tüketilmesi halinde insan vücuduna oldukça yararlı olan sucuğun yüksek besin değerlerinin karşılığında insana kattığı kalori miktarı da önemlidir. Yediklerine dikkat eden insanlar tarafından merak edilen sucuğun kalorisi ise şu şekildedir.

sucuk
sucuk
  • 1 adet kangal sucuğunun ağırlığı 225 ile 500 gram aralığındadır.
  • 270 gram kangal sucuğu yaklaşık olarak 380 kaloridir.
  • 1 adet ince dilim yani 8 gramlık sucuk 26 kaloridir.
  • 1 porsiyon (50 gram) ise yaklaşık olarak 166 kaloridir.
  • 100 gram sucuk ise 300 ila 350 kalori aralığındadır.

Sucuk Göbek Yapar Mı?

Kilo almak isteyenlerin diyetinin önemli parçalarından sucuk, vermek isteyenlerin de uzak durması gereken besinlerin başında gelmektedir. Kalori ve besin değerleri oldukça yüksek olan sucuk insan vücudunda kolayca yer tutup istenmeyen kilolara sebebiyet verebilir. Göbek yapar mı sorusuna yanıt arayanlara cevaben, her şeyin fazla tüketiminin yapacağı gibi sucuğun fazla tüketimi de insanda göbek yapar. Yani yediklerinize dikkat etmediğiniz her yiyecekte olduğu gibi sucuk da insanda göbeğe sebep olabilir.

Salam Kilo Aldırır Mı?

salam kilo aldirir mi
salam kilo aldirir mi

Salam işlenmiş bir et ürünüdür. Kilo vermek isteyen ve diyetisyene başvuranların uzak durması gereken ürünlerden biri de salamdır. Bunun sebebi ise salamda bulunan yağ ve tuz miktarının oldukça fazla olmasıdır. Salamın uzun süreli tüketimi kişide kilo alımına sebep olacaktır. Bu nedenle salam, diyetisyenlerin hastalarına kesinlikle yasakladıkları yiyeceklerden biri haline gelmiştir. Diyet yapanların veya işlenmiş ürünleri seven insanların salamı tüketirken porsiyon ölçülerine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Kısaca; işlenmiş et ürünlerinden biri olan salam sürekli tüketimi halinde insana kilo aldırır.

Salam Kaç Kalori?

İşlem gören şarküteri ürünlerinden biri olan salamın, kaç kalori olduğu tüketici ve severleri tarafından oldukça merak edilen bir sorudur. Genellikle kahvaltı sofralarından eksik olmayan, sandviç ve pizzaların vazgeçilmezi haline gelen salamın kalori değeri şüphesiz merak edilmelidir. Birçok kişinin severek sofralarından eksik etmediği, pek çoğunun da yemekten uzak durduğu salamın sahip olduğu kalori bilgileri şu şekildedir;

  • İnce bir dilim salamın sahip olduğu kalori miktarı: 45 kalori
  • Kalın bir dilim salamın sahip olduğu kalori miktarı: 75 kalori
  • 50 gramlık bir dilim salamın sahip olduğu kalori miktarı: 150 kalori
thumbnail
Önerilen Yazı
Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Kas Yapar Mı?

Sosis Kilo Aldırır Mı?

Tıpkı sucuk ve salam gibi kahvaltılarımızı süsleyen sosis, işlenmiş bir şarküteri ürünüdür. İçeriğindeki yüksek yağ değeri ve yüksek kalorisinden dolayı sürekli olarak tüketen kişilerde kilo alımına neden olur. Diyet yapan kişiler veya obezite sorunu olan insanların tüketmek istemesi durumunda porsiyonlarını çok az tutmaları gerekmektedir. Uzmanlara göre diyet durumunda hiç tüketilmemesi gereken sosis, obezite problemine sahip kişilerin uzak durmaları gereken yiyecekler arasındadır. Yani, sosisin de fazla tüketimi insana kolayca kilo aldırabilir.

Sosis Kaç Kalori?

Kıymanın içerisine farklı baharatların eklenmesi sonucu elde edilen sosis, işlem görmüş bir et ürünüdür. Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan bu ürünün içerdiği kalori miktarı tüketicileri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Aldığı besinlere dikkat eden insanların merak ettiği sosisin kalori değeri ise ½ adetlik bir sosiste (yaklaşık olarak 23 gram) 74 kalori vardır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın