Tonik Uyguladıktan Sonra Yüz Yıkanır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Tonik Uyguladıktan Sonra Yüz Yıkanır Mı?

Tonik uygulaması, durulamaya gerek duyulmayan bir işlem olduğundan dolayı, tonik uyguladıktan sonra yüz yıkanmaz. Tonik; cilt bakım rutininde mutlaka yer alması gereken, en az temizleyiciler ve nemlendiriciler kadar önemli olan bir bakım ürünüdür. Bu nedenle toniğin ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl uygulanacağı, ne sıklıkta uygulanacağı gibi sorular sıklıkla gündeme gelmektedir. Dilerseniz şimdi bu soruları sırasıyla cevaplayalım.

Tonikler sıvı ya da losyon formlarında bulunabilen yüz temizleme ürünleridir. Bu ürünlerin formülünde cildi derinlemesine temizleyecek bileşenler bulunmaktadır. Köpük ya da jel formlarındaki cilt temizleme ürünleri, daha çok cildin üst katmanlarında işlevseldir. Tonikler ise gözeneklere, dolayısıyla da daha derindeki kirlere etki etmektedir. Ayrıca tonikler yalnızca makyaj kalıntılarını değil ciltteki kiri, yağı ve teri de temizler.

İçindekiler

Tonik Günde Kaç Kere Kullanılır?

tonik gunde kac kere kullanilmalidir

Tonik günde kaç kere kullanılır sorusuna genel bir cevap vermek gerekirse, günde iki kere kullanılır diyebiliriz. Fakat bu sayısının belirlenmesinde önemli olan cilt tipi olduğundan dolayı, ideal sayı kişiden kişiye göre değişmektedir. Normal ve yağlı ciltler için sabah ve akşam olmak üzere iki defa kullanılması önerilmektedir. Kuru ciltler için ise yalnızca akşam olmak üzere günde bir defa kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bu önerilerin bir genelleme ile yapıldığı unutulmamalıdır. Örneğin; kuru cilde sahip biri günde bir kez uyguladığında bile cilt kuruluğunda artış gözlemliyorsa, kullanımı iki günde bire çevirebilir. Bununla birlikte tonik seçimi yapılırken de cilt tipi göz önünde bulundurulmalıdır. Aslında söylenmek istenen; toniğin günde kaç kez kullanılacağı kişinin cilt tipine bağlıdır ve doğru sayıyı bulabilmek için cildi tanımak ve gözlemlemek gerekmektedir.

Tonik Kullanmazsak Ne Olur?

Tonik kullanılmazsak cilt temizliğimiz yalnızca yüzeysel olarak yapılmış olur. Cilt temizleme ürünleri özellikle makyaj kalıntılarını ciltten arındırmak için kullanılmaktadır. Aksi takdirde kullanılan makyaj ürünleri cildin gözeneklerini tıkamakta ve bu da cilt sorunlarını beraberinde getirmektedir. Cilt temizliği için yalnızca yüzü yıkamak yeterli bir yöntem olmadığından dolayı bazı cilt temizleme ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu amaçla kullanılan cilt temizleme suları, köpükleri, jelleri gibi ürünler; cilt bakım rutininde muhakkak bulunması gereken ancak gözenekler üzerinde yapılacak detaylı bir temizlik için yeterli olamayan ürünlerdir. Yalnızca makyaj için değil, cildin alt katmanlarındaki kirleri temizlemek için bir tonik gerekmektedir. Tonik kullanılmazsa, cildin alt katmanlarına nüfuz ederek gözeneklerin tıkanmasına engel olan bir temizlik yapılamamış olacaktır.

İlk Önce Nemlendirici Mi Tonik Mi?

Tonik kullanımından sonra cildin gözenekleri temiz ve açık hale geldiğinden dolayı, ilk önce tonik sonra nemlendirici kullanılmaktadır. Cildin neme ihtiyacı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Cildin ihtiyacı olan nemi yeterince alabilmesi için temiz ve açılmış gözenekler bir fırsattır. Tonik gözenekleri temizleyerek nemlendiriciye hazır hale getirmektedir. Bu nedenle nemlendirici, tonikten sonra uygulanmalıdır.

Tonik Ne Zaman Kullanılır?

Tonik, derinlere nüfuz eden bir temizlik yapmayı amaçladığından dolayı, cildin üst katmanında temizlik yapıldıktan sonra kullanılır. Öncesinde cilt, suyla ya da cilt temizleme ürünleriyle temizlenerek toniğe hazır hale getirilmektedir. Daha sonrasında temizlenmiş cilde bir pamuk yardımıyla tonik uygulanmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.