Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalardan Kurtulmak | En Detaylı Rehber
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalardan Kurtulmak | En Detaylı Rehber

Siyah noktalardan kurtulmak istemeniz gayet doğal. Siyah noktalardan ev yapımı maske yaparak kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Giderek artan bir  çevre kirliliğinde yaşıyoruz. Bununla birlikte, telaşlı bir yaşam tarzının stresi ve kullandığımız ürünlerdeki zararlı kimyasalları var. İşte tüm bunlar siyah noktalara sebep olabiliyor. Siyah nokta, cilt gözeneklerinin tıkanması sonucunda oluşan küçük, kırmızımsı, kahverengi veya siyah çıkıntılardır. Ölü cilt hücreleri ve yağlar ciltteki gözeneklerde birikir ve bir yumru oluşturur. Bu yumrudaki cilt açıldığında da siyah nokta oluşmuş olur. Siyah noktaları sıkmak iltihaplanmaya neden olabileceği için bu, iyi bir fikir değildir.

Siyah Nokta Neden Olur?

Bu noktalar daha çok yüz çevresinde ve burunda görünen bir sivilce türüdür. Ayrıca siyah noktalar göğüste, kollarda, sırtta ve omuzlarda da görülebiliyor. Siyah noktalar saç foliküllerinin tıkanmasıyla oluşur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar cilt foliküllerinde birikir ve komedon adı verilen bir yumru üretir. Cildin kirli havaya maruz kalarak zamanla zayıflaması sonucu cildin altındaki siyah nokta daha belirgin bir hâle gelir. Ancak, siyah nokta kötü bir görüntü oluştursa da sivilceler kadar rahatsızlık vermez.

Ev Yapımı Maskelerle Siyah Nokta Çözümleri

Evinizdeki malzemeleri kullanarak hazırlayacağınız  basit ancak etkili tarifleri yalnızca siyah noktalardan kurtulmak için değil, aynı zamanda sivilcelerden de hızlı bir şekilde kurtulmak için uygulayabilirsiniz. Bunlar ayrıca ciltteki gözenekleri temizler, zararlı mikropları yok eder ve lekeleri giderir.

Ev yapımı maskeleri kullanırken dikkatli olmanız ve cildinizi aşırı derecede ovalamamanız önemlidir. Çünkü, bunu yapmak cildinize zarar verir, kızarıklıklara ve izlere neden olur ya da siyah noktaları enfekte eder.

Siyah Nokta Maskesi Tarifleri (Ev Yapımı)

Siyah nokta maskesi evde hazırlayabileceğiniz basit tariflere sahiptir. Sizin için derlediğimiz 23 tarifle, muhteşem bir cilde sahip olacaksınız.

1Yumurta Akı ve Bal

Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalardan Kurtulmak

Bir çay kaşığı bal ile bir adet yumurta akını karıştırın. Ardından karışımı yüzünüze uygulayın. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada bir veya iki kez yapın. Bu yüz maskesi sadece siyah noktaların önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin aşırı derecede yağlanmasını da önler. Yumurta akı mevcut siyah noktaların giderilmesine ve gözeneklerin sıklaşmasına yardımcı olur. Sıklaştırma işlemini yumurta akında bulunan albümin adlı bir bileşen sağlar. Ayrıca, bu maske cildinizin daha parlak görünmesine de yardımcı olur.

2Tarçın ve Limon Suyu

Siyah Nokta Neden Olur? Tarçın ve Limon Suyu

Bir-iki yemek kaşığı limona bir-iki yemek kaşığı kadar tarçın tozu ekleyerek katı bir kıvam elde edin. Yaptığınız maskeyi burun üzerindeki siyah noktalara ve yüzün diğer kısımlarına uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekleyin Ardından yüzünüzü yıkayın. Bunu haftada üç-dört kez tekrarlayın. İstenmeyen reaksiyonları önlemek için maskeyi önce yüzünüzün küçük bir kısmına uygulayarak test edin. Limon suyunun antibakteriyel özellikleri siyah nokta ve sivilce tedavisinde çok işe yarar. Tarçın kan dolaşımını hızlandırır, cildi sağlıklı ve parlak tutar. Aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırır ve yaşlanmayı geciktirir.

3Aloe Vera Jeli

Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalardan Kurtulmak

Aloe vera yaprağından taze jeli çıkarın ve bunu siyah noktalı bölgelere uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu işlemi daha temiz ve pürüzsüz bir cilt için her gün yapın. Aloe vera cildi rahatlatır, aşırı yağ üretimini kontrol eder ve gözenekleri temizler. Tüm bunlar sırayla siyah noktalardan, sivilcelerden ve diğer cilt sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca aloe vera jeli yağlı ciltleri iyileştirir ve nemlendirir. Yüzünüzdeki ölü derilerin dökülmesini sağlayarak yeni ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

4Zerdeçal ve Nane Suyu

Zerdeçal ve Nane Suyu İle Siyah Nokta Maskesi

İki yemek kaşığı taze nane suyuna bir yemek kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi etkilenen bölgelere uygulayın ve 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bunu haftada bir kez tekrarlayın. Zerdeçal mükemmel bir şifa maddesi olarak kabul edilmektedir. Zerdeçalın temel bileşeni olan kurkumin cildin gözeneklerindeki bakterileri yok eder. Zerdeçal ayrıca cildinizin dokusunu ve sağlığını iyileştiren antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Nane suyu cildi rahatlatır ve soğutur.

5Çemen

Çemen Otu İle Siyah Nokta Maskesi

Çemen otunun yapraklarını öğütün, yeterli miktarda su kullanarak pürüzsüz bir karışım yapın. Elde ettiğiniz karışımı siyah nokta bulunan yerlerin üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Ortalama 10 dakika sonra ılık suyla durulayın. Ardından yüzünüzü kurutun ve nemlendirici uygulayın. Siyah noktalar için maske hazırlarken taze yaprak yerine çemen otu tohumu da kullanabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez kullanın. Çemen otu topikal uygulayabilir (tüketilmeden cilde yapılan uygulamalar) veya oral tüketim yoluyla kullanabilirsiniz. Güçlü antioksidanlardan oluşur, antienflamatuar ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir.

6Domates Suyu

Domates Suyu İle Siyah Nokta Maskesi

Domatesi soyduktan sonra ezerek suyunu çıkarın ve cildinize uygulayın. Bir gece beklettikten sonra sabah yüzünüzü temiz suyla yıkayın. Bunu her gece yatmadan önce yapın. Cildiniz hassassa domates suyunu eşit miktarda suyla seyreltebilirsiniz. Domates siyah noktaları kurutan doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca domates cilt üzerinde güçlü antioksidan etki sağlayan ve tüm zararlı hücreleri savuşturan likopen bileşenini içerir. Domatesin cildi sıkılaştırma, zararlı güneş ışınlarından koruma ve ten renginizi açma gibi özellikleri de vardır.

7Bentonit Kili

Bentonit Kili İle Siyah Nokta Maskesi

Orta kıvamda bir maske elde etmek için bir yemek kaşığı kil tozuna yeteri kadar su ilave edin. Siyah noktalardan kurtulmak için bunu tüm yüzünüze uygulayın. Maskeyi birkaç dakika kurumaya bırakın. Ardından ılık suyla durulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez uygulayın. Hassas veya kuru bir cilde sahipseniz karışıma biraz çiğ süt ilave edin. Bentonit kili yüzünüzdeki yabancı maddeleri emer ve gözeneklerinizi temizler. Aynı zamanda doğal bir antibakteriyeldir. Siyah noktalar nasıl geçer? sorusuna cevap olarak, düzenli bentonit maskesi yapın diyebiliriz.

8Yeşil Çay

Siyah Nokta için Yeşil Çay İle Siyah Nokta Maskesi

Çay yapar gibi yeşil çay yapraklarını suya ekleyin ve karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın, kurulayın ve nemlendirin. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yeşil çay cildinizi temizleyen, sağlıklı ve parlak hâle getiren antioksidanlar bakımından zengindir. Siyah noktaları hızlı bir şekilde temizler. Sivilcelere karşı etkilidir. Ayrıca göz çevresindeki şişliklere ve göz altı morluklarına da iyi gelir. Bunun için kullanılmış yeşil çay poşetlerini cildinize uygulayabilirsiniz.

9Çilek

Çilek İle Siyah Nokta Maskesi

Bir adet çileği ezin ve üzerine yarım çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı limon suyu ekleyin. Katı kıvamda bir maske yapmak için iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bunu birkaç günde bir yapın. Çilek siyah noktaları kaldırır, şişliği azaltmaya ve tıkanmış gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Bu lezzetli meyve aynı zamanda cildin kuruluğunu iyileştiren ve cildi nemlendiren C vitamini bakımından da zengindir. Çilek iltihaplara da iyi gelir. Soğutulmuş çilekleri 15-20 dakika kadar gözlerinizde bekletirseniz göz altı torbalarına da iyi gelecektir.

10Aspirin

Aspirin İle Siyah Nokta Maskesi

Birkaç adet aspirini ezin ve maske yapmak için suda eritin. Kuru bir cilde sahipseniz birkaç damla badem yağı, yağlı bir cilde sahipseniz badem yağı yerine limon suyu ekleyin. Karışımı siyah noktadan etkilenen bölgeye uygulayın ve 10-12 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ardından suyla durulayın ve nemlendirin. Bu maskeyi haftada iki defadan fazla uygulamayın. Aspirin antienflamatuar özelliklere sahiptir ve siyah noktadan etkilenen bölgedeki kızarıklığı ve şişliği azaltır. Ölü hücreleri ve siyah noktaları temizler. Aynı zamanda ciltteki gözenekleri sıklaştırır ve tekrar siyah nokta oluşmasını önler. Cilt tipinize göre maskeye badem yağı veya limon suyu eklediğinizden emin olun. Yağlı ciltlerde yağ kullanmak sivilceye yol açabilir ve kuru ciltte limon suyu kullanmak cildi daha da kurutabilir.

11Kabartma Tozu

Kabartma Tozu İle Siyah Nokta Maskesi

İnce bir kıvam elde etmek için bir yemek kaşığı kabartma tozu ile iki yemek kaşığı suyu karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi etkilenen bölgelere uygulayın. Ortalama 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Daha etkili olması için karışıma biraz diş macunu ya da birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Siyah noktalardan hızlıca kurtulmak için bunu her gün yapın. Kabartma tozu antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda mükemmel bir cilt temizleyicidir. Siyah noktaları ve sivilceleri önlemek için etkili, basit bir ev çözümdür.

12Bal, Şeker ve Limon Suyu

Bal Şeker Limon Suyu İle Ev Yapımı Maske

Bir yemek kaşığı organik balı bir yemek kaşığı limon suyu ve toz şekerle karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu basit maskeyi her gün kullanın. Bal yüzyıllardan beri tıbbi olarak kullanılmaktadır. Birçok yararı vardır ve antibakteriyel özelliği siyah noktaları tedavi etmek için gerekli olan şeydir. Limon suyu cildinizi aydınlatır ve şeker mükemmel bir cilt temizleyicidir. Aynı zamanda bal sivilce izlerini yok eder, cilt lekelerini ve güneş yanıklarını giderir ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

13Süt

Süt İle Ev Yapımı Maske

Süt en iyi siyah nokta temizleme araçlarından biridir. Sütü siyah nokta bulunan bölgeye uygulayın ve yavaşça fırçalayın. Ardından sıcak suyla durulayın. Siyah noktalardan kurtuluncaya kadar bunu her gün yapın. Süt ürünlerine alerjiniz varsa bu yöntemi kullanmayın. Etkilenen bölgeye süt uygulanması siyah noktaların giderilmesine yardımcı olacaktır. Süt, cildin yüzeyindeki ölü hücreleri parçalayan ve bunların uzaklaştırılmasına yardımcı olan laktik asitten oluşur.

Ayrıca süt ciltteki kırışıkları giderir ve ten rengini düzenler. Siyah nokta hangi vitamin eksikliği sonucu oluşur, sorusuna B12 vitamini diyebiliriz. Süt, B12 vitamini içerdiği için en iyi siyah nokta çözüm yollarından biridir.

14Limon Suyu, Yoğurt ve Tuz

Yoğurt Limon İle Ev Yapımı Maske

Bir yemek kaşığı limon suyunu bir yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı tuz ile karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın. 10-12 dakika bekletin. Ardından sıcak suyla durulayın. Bunu her gün tekrarlayın. Yoğurt ve limon suyunun kombinasyonu siyah noktaların etkili şekilde giderilmesi hususunda harikalar yaratır. Limon suyu ciltteki kirleri giderir, gözenekleri sıkılaştırır ve cildi aydınlatır. Yoğurt doğal bir nemlendirici görevi görür ve cildin kurumasına izin vermez. Tuz ise iyi bir cilt temizleyicidir.

Siyah noktalar kaç günde geçer sorusuna herkes için geçerli kesin bir cevap veremeyiz. Ancak bu tarif, oldukça hızlı ve rahatlatıcıdır.

15Yulaf Ezmesi, Yoğurt, Limon Suyu ve Zeytinyağı

Yulaf İle Ev Yapımı Maske

İki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve iki yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Üzerine bir yemek kaşığı limon suyu ve zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırın. Pürüzsüz bir kıvam yapın ve yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu peeling maskesini iki veya üç günde bir uygulayın. Peeling süreci ölü deri hücreleri köklerinden kopararak siyah noktaları giderir. Pul pul dökülmeler kuru ciltler için olduğu kadar yağlı ciltler için de iyidir. Yulaf ezmesi mükemmel bir yüz temizleyicidir ve ayrıca antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Yoğurt ve zeytinyağı cilde gerekli besinleri verir, cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Limon suyu mevcut tüm bakterileri öldürür ve lekeleri azaltır.

16Hindistan Cevizi Yağı

İle Ev Yapımı Maske Hindistan Cevizi Yağı

Etkilenen bölgelere hindistan cevizi yağı sürün ve iyice masaj yapın. Cilt hindistan cevizi yağını doğal olarak emecektir, bu yüzden yüzünüzü yıkamanıza gerek yoktur. Bu biraz şaşırtıcı olabilir ancak hindistan cevizi yağı siyah noktalardan kurtulmak için gerçekten muazzam bir seçenektir. Hindistan cevizi yağı kapsamlı olarak test edilmiş bir antimikrobiyal madde olan lorik asitten oluşur. Bu bileşenlerin yanı sıra hindistan cevizi yağı cildi besler, ölü cilt hücrelerinin hızlı ve kolay bir şekilde yok edilmesine yardımcı olur. Cildinizi pürüzsüzleştirir.

17Hint Yağı

Hint Yağı İle Ev Yapımı Maske

Temiz bir cilde hint yağı sürün ve bir iki dakika masaj yapın. Cildinizin yapış yapış olmasından rahatsız oluyorsanız 15-20 dakika sonra pamuk yağı kullanarak yüzünüzdeki fazla yağı silebilirsiniz. Yatmadan önce her gece bu işlemi yapın. Hint yağı temizleme özellikleri için Hindistan ve Afrika’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ciltteki yabancı maddeleri emer ve gözeneklerinizi tıkayan ve siyah noktalara neden olan ölü hücrelerin kalıntılarını temizler. Ayrıca hint yağı karın ve bacak bölgesinde yeni oluşmaya başlayan çatlaklara karşı da etkilidir. Düzenli kullanılması sivilceler için oldukça etkilidir.

18Jojoba Yağı

Jojoba Yağı İle Ev Yapımı Maske

Yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve kurulayın. Ardından jojoba yağını cildinize birkaç dakika uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve tekrar ılık suyla durulayın. Buna bir damla çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz. İyi bir sonuç için günde iki kez bunu yapın. Jojoba yağı cildin doğal yağına çok benzeyen esansiyel bir yağdır. Uygulandığında tıkanmış gözeneklere neden olan fazla sebum üretimini azaltır. Bu, gözenekleri açar ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Siyah noktalara hangi yağ iyi gelir merak ediyorsanız, bu saydığımız yağlardan büyük fayda göreceksiniz.

19Tuzlu Su

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Tuzlu Su

Tuzu suyla iyice karıştırın ve yüzünüzü bu suyla yıkayın. Yüzünüzü günde birkaç kez bu suyla yıkayın. Kuru bir cilde sahipseniz cildin daha fazla kurumasını önlemek için yüzünüzü tuzlu suyla yıkadıktan sonra iyi bir nemlendirici kullanın. Siyah noktalardan kurtulmanın yavaş ama etkili bir yolu etkilenen alanı düzenli olarak tuzlu suyla yıkamaktır. Bu, bölgedeki fazla yağı yavaş yavaş ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tuzlu su ayrıca hafif antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Aynı zamanda tuzlu su ciltteki kesik ve yaraları iyileştirir, ölü deriyi kaldırır, cildi tazeler.

20Makyaj Temizliği

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Makyaj Temizliği

Makyajınızı çıkarırken yüzünüzü yağsız ve antibakteriyel bir temizleyici ile temizleyin. Temizlerken yüzünüze nazik davranın. Ardından yüzünüzü suyla yıkayın, kurulayın ve bir nemlendirici uygulayın. Yüzünüzü günde en az iki kez yağsız temizleyici ile yıkayın. Makyaj gözeneklerin tıkanmasına neden olur; gözeneklerde siyah noktalara neden olan yağ birikmesinden kaçınmak için yatmadan önce makyajınızı iyice çıkardığınızdan emin olun. Cildin kurumasını önlemek için yüzünüzü nemlendirin, bu da siyah noktaların çıkmasına neden olur.

21Diş Macunu

Diş Macunu ile Siyah Noktalardan Kurtulmak

Burnunuza bir miktar naneli diş macunu sürün ve beş dakika kurumasını bekleyin. Ardından birkaç damla su uygulayın ve dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın.  Sonrasında suyla durulayın ve alanın üzerine bir buz küpü koyun. Bunu her gün tekrarlayın. Bu yöntemi kullandıktan sonra cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun. Naneli diş macununun siyah noktaların temizlenmesinde çok işe yaradığı düşünülmektedir. Diş macunundaki nane tıkanmış gözeneklerinizi açacak ve mevcut tüm bakterileri de öldürecektir. Bununla birlikte, buz küpünün sürülmesi gözenekleri kapatır ve olası siyah nokta oluşumunu önler.

22Elma sirkesi

Siyah Noktalardan Kurtulmak - Elma Sirkesi İle Ev Yapımı Maske

Pamuk yardımıyla yüzünüze elma sirkesi sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ciltle ilgili tüm sorunlardan kurtulmak için bunu her gün yapın. Ancak, hassas bir cildiniz varsa elma sirkesini eşit miktarda suyla seyreltin. Sirke cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilecek çok amaçlı ve güçlü bir çözümdür. Sirkenin antibakteriyel özellikleri cildinizde bulunan tüm zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca gözeneklerinizi temizler ve siyah noktaları azaltır. Elma sirkesi birçok cilt probleminin giderilmesinde yaygın olarak kullanılır.

23Buhar

Buhar ile Siyah Noktalardan Kurtulmak

Küvete sıcak su dökün. Başınızı havluyla örtün, böylece buharı alana hapsetmiş olursunuz. Yüzünüzü 1-2 dakika boyunca buharlandırın. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın. Ardından yüzünüze kahverengi şeker veya deniz tuzu gibi doğal bir temizleyici uygulayın. Bu işlemi haftada iki veya üç kez yapın. Sıcak buhar tıkanmış gözenekleri açar. Bunu takiben yapılacak yüz temizliği ile siyah noktaları kolayca temizleyebilirsiniz. Buhar toksinleri uzaklaştırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca buhar cildinizdeki kırışıkların azalmasını da sağlar.

Artık doğal yöntemlerle siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızı bildiğinize göre, şimdi de siyah noktalardan kurtulmak için beslenme şeklinizin nasıl olması gerektiğine geçelim.

Siyah Nokta ve Beslenme – Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Siyah nokta nasıl geçer sorusuna cevap olarak, bol miktarda taze meyve ve sebze yiyin diyebiliriz. Cildinizi sağlıklı tutmak ve siyah noktaları önlemek için bu gereklidir.

Sağlıklı ve siyah noktasız bir cilt için şunları sık tüketin:

 • Çilek, kızılcık, ahududu ve yaban mersini gibi meyveler.
 • Elma, papaya, ananas ve narenciye gibi C vitamini bakımından zengin meyveler.
 • Domates, lahana, karnabahar ve brokoli.
 • Ispanak, şalgam, hardal yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler.

Hangi yiyecekler siyah nokta yapar:

 • Çikolata
 • Fındık
 • Yumurta
 • Avokado
 • Olgun Mango
 • Kabuklu Deniz Hayvanları
 • Süt ve Süt Ürünleri
 • Kızarmış ve Yağlı Yiyecekler

Ayrıca sigarayı, alkolü ve kafeinli içecekleri de azaltın. Çünkü bunlar da siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Siyah Nokta İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Siyah nokta bandı gerçekten işe yarıyor mu?

Bazı durumlarda, siyah noktalardan kurtulmak için piyasadaki çeşitli bantları tercih edebilirsiniz. Hangi siyah nokta bandı? sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bu bantlar genellikle burun üzerine uygulanyor ve siyah nokta burun bandı olarak satılıyor.

Siyah nokta bantlarının çalışma mantığı gözenekteki siyah noktalara yapışarak, çıkarıldığında da siyah noktaları çekerek ciltten sökmesidir. Ancak bu yöntem tüm siyah nokta bulunan gözeneklerin uçlarının açık olmamasından dolayı pek etkili değildir. Kısacası, bu tür bantların cilt yüzeyinin altındaki siyah noktalara yapışması mümkün değildir.

Hangi durumlarda sık sık siyah nokta oluşur?

 • Cilt aşırı vücut yağı salgıladığında,
 • deride iltihaplı sivilce oluştuğunda,
 • ölü cilt hücreleri düzenli olarak dökülmediğinde,
 • vücutta hormonal değişiklikler meydana geldiğinde,
 • bazı ilaçların yan etkileri,
 • stres,
 • genetik nedenler,
 • kirlilik,
 • kozmetiklerdeki kimyasal maddeler cildinizde sık sık siyah nokta oluşmasına sebep olur.

Siyah noktalara müdahale etmezsek ne olur?

Siyah nokta kendi başına kaybolmaz. Onlardan kurtulmazsanız, büyüyebilir ve cildinizde minik kraterlere benzer izler kalabilir. Siyah noktalardan kurtulmak için yukarıda detaylı olarak açıkladığımız yöntemlerden birini veya birkaçını uygulayabilirsiniz.

Sıkmak zararlı mı?

Siyah noktaları sıkmak gözeneklerin enfeksiyon kapmasına ve cildinizde iz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu noktalardan kurtulmak için ev yapımı maskeleri kullanmanız tavsiye edilir. Bazen siyah noktalar çok belirgin olabilir ve doğal yöntemler işe yaramayabilir. Eğer siyah noktaları sıkarak çıkarma konusunda ısrarlıysanız bunu oldukça dikkatli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Toza ve mikroba maruz kalan cildinizin sağlını korumanız önemlidir. Yüzünüzü günde en az iki kez, özellikle de dışardan eve geldikten sonra mutlaka yıkayın. Sert temizlik maddelerini kullanmaktan kaçının. Cildinize karşı nazik olun. Aksi takdirde siyah noktalarınızı daha hızlı geri getirecek şekilde aşırı tepki verebilir ve daha fazla yağ salgılayabilir.

içeriğimizi oylayın