Tükürük Asit Mi Baz Mı? Ph Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Tükürük Asit Mi Baz Mı? Ph Değeri Kaç?

0

Tükürük asit mi baz mı? Sorusu şu şekilde cevaplanabilir; Tükürük 6,7 pH değerine sahip olduğundan dolayı asittir. Tükürük dilin altındaki bezler aracılığıyla insan ve hayvanların ağzında üretilen bir çeşit sıvı olarak tanımlanmaktadır. Çoğunlukla sudan oluşan tükürük içerisinde elektrolikitler, enzimler, antibakteriyel bileşikler ve mukus da barındırmaktadır. Tükürüğün içerdiği enzimler nişastayı kimyasal olarak parçalayabilen enzimlerdir ve diş çürümelerinin önemli oranda önüne geçmektedir.

Tükürük aynı zamanda sindirimin başlamasını sağlayan sıvıdır. Nişastayı maltoz ve dekstrine parçalamayı sağlayan bu sıvı sindirimin diğer aşamalarında ise yardımcı olarak görev yaparak işlemi kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte ağızdaki birçok bakterinin yok edilmesinde rol oynamaktadır ancak ağız ve diş temizliği düzenli olarak yapılmadığı taktirde bu konuda yetersiz kalmaktadır. Şimdi tükürüğün pH değeri ile ilgili daha detaylı bilgi edinelim.

Tükürük PH Değeri Kaçtır?

Tükürük pH değeri 6,7 – 7,4 olarak bilinmektedir. Maddeler asit, baz ve nötr olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplamanın yapılmasında pH değeri büyük bir rol oynamaktadır çünkü pH değeri maddelerin asit, baz ya da nötr olduğunu anlamamızı sağlayan değerdir. PH değeri maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunun ölçülmesi ile belirlenmektedir. Bunun nedeni asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen iyonu bırakmasıdır.

Aynı şekilde bazlar da sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bırakmaktadır ve bu da maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın bir yoludur. Bu durumun anlaşılabilmesi için farklı birkaç yöntem daha bulunsa da pH değerine başvurmak en hızlı ve kolay yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir maddenin pH değerinden asitlik bazlığına dair bir çıkarım yapabilmek için pH cetvelini bilmek gerekmektedir. Bu cetvel 0 ile 14 arasında sınırlandırılmıştır ve;

  • 0 ile 7 arasında bir sayı değeri alan maddeler asittir.
  • 7 değerini alan maddeler nötrdür.
  • 7 ile 14 arasında bir sayı değeri alan maddeler bazdır.

Tükürük Nötr Mü?

Tükürük nötr bir madde olmak için gereken pH değerine sahip olduğu durumlarda nötr olarak kabul edilmektedir. Yukarıda da ifade edildiği gibi tükürüğün pH değeri 6,7 ile 7,4 arasında değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte nötr maddelerin pH değerleri 7’dir. Dolayısıyla tükürüğün nötr olduğu durumlar bulunmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın