Usturaya Vurulan Saç Kaç Günde Çıkar? Gürleştirir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Usturaya Vurulan Saç Kaç Günde Çıkar? Gürleştirir Mi?

Usturaya vurulan saç kaç günde çıkar? Sorusu, saçı gürleştirmek amacı veya başka bir amaç doğrultusunda saçın tamamının kesilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu sorunun cevabını tüm detayları ile ele aldık. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Usturaya vurulan saç ayda ortalama 1.25, 1.50 cm civarında uzama gerçekleştirir. 0’a vurulan saç günde ortalama 0.03, 0.04 mm uzama gerçekleştirir. Saçınızı ustura ya da jilet ile kazıtmanız, uzama açısından büyük bir fark çıkarmaz.

Saçı Usturaya Vurmak Saçı Uzatır Mı?

Saçı usturaya vurmak uzamasında herhangi bir ekstra katkı sağlamaz. Fakat sıfıra vurulan saçlar; kırıklardan, yıpranmalardan kurtaracağı için ileride gelen saçın daha güçlü ve sağlıklı çıkmasına neden olur.

Saçın uzaması için sık sık duş almak, suyun sıcaklığını değiştirmek etkili olur. Suyun sıcaklığını değiştirmek derideki kan dolaşımını hızlandırır, ölü hücreleri atıp yenisini çıkmasını sağlar. Böylelikle saç daha hızlı ve sağlıklı çıkar.

[yesil]Not:[/yesil] Usturaya vurulan saç normalden daha fazla çıkması imkansız olsa da olan saçın köklerini kalınlaştırır ve daha gür ve çok durmasını sağlar.

1 Haftada Saç Ne Kadar Uzar?

1 haftada sac ne kadar uzar

1 haftada saç yaklaşık 0.30 ile 0.35 mm arasında uzama gerçekleştirir. Islak saçların uzama hızı arttığı için 2 günde bir kafanızı yıkamanız, saç uzamasına etki eder.

Bunun dışında saç bakım ürünleri, dengeli beslenme, uyku düzeni, stres ve vitaminlerde saç uzamasında ve saç sağlığında önemli role sahiptir.

Düzensiz kronik uykusuzluğun saç sağlığından uzamasına kadar etkisi bulunur. Dengeli beslenme için her üründen mutlaka yemeniz gerekir. Özellikle protein, demir ve çinko kaynaklı besinler saçın uzaması ve sağlık açısından son derece önemlidir.

Saç bakım ürünlerinin çoğunda kimyasal içerikli ürünler bulunduğu için dikkat etmeniz gerekir. Doğal şampuan, sabun ya da saç krem bakımı kullanmaya dikkat edin. Üründe yer alan içindekiler bölümüne göz atın.

Stres veya yoğun stres içindeyken saç dökülmesi ve uzama süresinin kısalması görülür. Böyle durumlar için derin nefes alma ya da egzersiz teknikleri faydalı olur.

Çoğu vitamini dengeli almanız gerekir. Özellik çok fazla A vitamini saç dökülmesine ve uzama süresinin kısalmasına neden olur. Böyle durumlarda için diyetisyene başvurmanız gerekir.

Erkek Saçı Nasıl Daha Hızlı Uzar?

  • [yesil]Yöntem 1:[/yesil] Sıcak Yağ Masajı
  • [yesil]Yöntem 2:[/yesil] Elma Sirkesi
  • [yesil]Yöntem 3:[/yesil] Saç Kremi
  • [yesil]Yöntem 4:[/yesil] Yumurta Beyazı ve Aloe Maskesi

erkek saci nasil daha hizli uzar

1Yöntem 1: Sıcak Yağ Maskesi

İlk olarak erkek saçı uzatma için kafa derisine sıcak yağ masajı uygulayın. Hindistan yağı, zeytin yağı ya da argan yağını el yakmayacak kıvamında ısıtın. Kafa derisine yaklaşıl 10 15 dakika masaj yaparak sürün. 30 dakika sonra ılık su ile durulayın.

2Yöntem 2: Elma Sirkesi

Elma sirkesi ciltte oluşan sağlık problemleri ve saç uzaması için önemli bir ürün olarak görülür. 3 ölçek elma sirkesini 1 ölçek su ile karıştırın ve sprey şişenin içine koyun. Her duş alımında, şampuan sonrası saçlarınıza püskürtüp 1-2 dakika bekledikten sonra durulayın.

3Yöntem 3: Saç Kremi

Zarar gören saçlar, sağlıklı saçlar kadar hızlı uzamadığı için nemlendirici kullanmanız saç uzamasında etki gösterecek. Saçınıza uygun bir saç kremi alın ve kafa derinize işleyecek şekilde masaj yaparak ovalayın. Yaklaşık 20 30 dakika kafanızda kaldıktan sonra soğuk su ile iyice durulayın.

4Yöntem 4: Yumurta Beyazı ve Aloe Maskesi

Yüzlerce yıldır kullanılan bu eski yöntem; saça nem kazandırır, daha sağlıklı görünüm verir ve uzamasına etki eder. Bir yumurta beyazını taze aloe vera ile karıştırın. Karışımı kafa derinize işleyecek şekilde iyice sürün ve 15 20 dakika bu maskeyi bekletin.

İşlem sonunda saçlarının kendi kendine kurumasına izin verin. Aloe vera alırken sağlık ve hijyen açısından %100 şişelenmiş olmasına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: Jilete Vurulan Sakal Kaç Günde Uzar? Hızlı Sakal Çıkarma Tüyoları

Saçı Kesmek Gürleştirir mi?

Saçı kısa kesmek veya usturaya vurmanın saçı daha gür çıkardığına dair yaygın bir inanış vardır ancak yapılan bilimsel araştırmalar, bunun bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Saçın gür olmasını etileyen en önemli faktör, genetik yani soyaçekimdir. Ailede gür saç yaygın ise, sizin de saçlarınız kesim tarzınızdan bağımsız olarak gür çıkacaktır. Ancak, bunun için saç bakımınızı düzenli olarak yapmanız ve saç sağlığını etkileyen olumsuz faktörlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kadınlarda Saç Ne Kadar Sürede Uzar?

Bir saç teli günde yaklaşık 0.03 ile 0.04 mm, ayda 1 ile 0.90 cm, yılda ise 10 ile 12 cm arasında uzama gerçekleştirir. Bel bölgesine kadar gelen saçlar yaklaşık 80 ile 90 cm arasında değişir, bu kadar uzaması ancak 7 yılda mümkün olur.

Saçlarınız %80- 90 uzama aşamasında bulunurken, %10- 20 dinlenme aşamasında yer alır. Kişinin saç gelişimi, dinlenme ve dökülme durumu farklı olacağı için her saç değişik hızlarda büyüme ve gelişme gösterir.

Saç Ayda Ortalama Kaç cm Uzar?

Saçımız ayda ortalama 1 – 1,5 cm arasında uzar. Bu uzama miktarında yaş, sağlık durumu ve saç bakımı büyük rol oynamaktadır. Bakımlı saçlar, bakımsız saçlara göre daha çabuk uzar çünkü kökleri daha sağlıklıdır. Siz de saçınızın daha çabuk uzamasını istiyorsanız, düzenli olarak bakım yapmalı, doktorunuza danışarak E vitamini takviyesi kullanmalı ve stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

içeriğimizi oylayın