Uyku Terörü Nedir? Uyku Terörü Nasıl Geçer?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Uyku Terörü Nedir? Uyku Terörü Nasıl Geçer?

0

Uyku terörü, yorucu ve yoğun bir günün ardından tüm insanların hayal kurduğu derin ve dinlendirici bir uyku çekmenin önündeki ciddi bir engeldir. Uyku düzeni kişinin yaşam refahını ve kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisidir. Gece uykusunu almış ve rahat bir uyku uyumuş kişinin günü ile uykusuz gecenin ardından güne başlayan bir kişi kıyaslandığında günden alınan verimler arasında bariz farklılıklar ortaya çıkacaktır.

Vücut uyku esnasında gün içerisinde yaşanılan olayların etkisiyle ortaya çıkan fiziksel yorgunlukları atarken diğer bir yandan da beyin alınan bilgilerin tahlillerini yaparak gerekli ve gereksiz bilgi ayrımını yapmaktadır. Bütün bunlar olurken kişi rüyalar aleminde geziniyor olacaktır. Uyku da yaşanılan herhangi bir aksaklık veya bozulan uyku düzeni ile vücut yorgunlukları atamayacak ve beyinde gerçekleştirmesi gereken tahlilleri aksatmış olacaktır.

Uykunun Bozulmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Uyku düzenini bozan ve kişinin sağlıklı bir uyku uyumasına engel olan durumların başında gece terörü olarak bilinen ve uyku terörü olarak da adlandırılan durum gelmektedir.

Uyku terörü REM dışı uyku döneminde ortaya çıkan; uyku aşamalarında, uyanma esnasında ortaya çıkan çığlık, debelenme gibi anormal hareketlerin, davranışların ve algıların bütünüdür.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar uyku terörünün genellikle 5-6 yaş çocuklarında gözlemlendiğini dile getirmişlerdir. Fakat kısıtlı da olsa bazı yetişkinlerde uyku terörü yaşayabilmektedir.

Uyku terörü birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar REM uykusu dışında uyurgezerlik (uykuda yürüme), parasomnia ile ortaya çıkarken REM uykusu sırasında ise kabus ve uyku felci ile ortaya çıkmaktadır.

Uyku terörünün alt nedenlerine bakıldığında genellikle psikolojik temeller ortaya çıkmaktadır. Değişen dünya ile hızlanan yaşama ayak uydurmakta zorlanmak, gerekli olan beslenme düzenini sağlayamamak veya yoğun stresli dönemler de ortay çıkan uyku terörünün nedenleri genellikle bilinçaltında yatmaktadır. Belirtilerine bakılacak olursa;

  • Uykudan çığlıklar ve korkutucu bağırışlarla uyanma,
  • Uyku esnasında kontrolsüz bir şekilde gezinme veya oturur vaziyete gelme,
  • Uyku devam ederken yükselen nabız ve artan kalp atışları,
  • Yoğun terleme ve göz bebeklerinde genişleme,
  • Uyku esnasında debelenme, etrafı tekmeleme ve bunlara rağmen uykudan uyanamama ile ortaya çıkan uyku terörü sonrasında kişi uyandığında bütün bunların hiçbirini hatırlayamamaktadır.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın