Yeni Mezunlar: Kariyer Yolunuzu Seçmenize Yardımcı Olacak 9 İpucu
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Yeni Mezunlar: Kariyer Yolunuzu Seçmenize Yardımcı Olacak 9 İpucu

0

Eğitim yılının sonuna geldiğimizde, bazı yeni mezunların kariyerlerine başlama konusunda kendilerini kaybolmuş hissettiklerini fark ediyoruz. Birçok yeni mezun hangi kariyer yolunu izlemeleri ve hangi becerilere sahip olmaları gerektiğine karar veremiyor; bazıları da başarılı bir kariyere başlamalarını sağlayacak becerilere sahip olduklarını bile bilmiyor.

Bu makaleyi, hangi kariyerin kendilerine uygun olacağına karar vermelerine yardımcı olmak için yeni mezunlara ayırmaya karar verdik.

Eğer yeni mezunsanız kariyerinize nasıl başlayacağınız konusunda endişelenmeyin, işte size iyi olduğunuz alanı belirlemek için yapabilecekleriniz.

İçindekiler

Kendinize “Aslında Ne Yapabilirim?” Diye Sorun

Bir parça kağıt ve kalem alın, iyi olduğunuz şeyleri düşünmeye başlayın ve bunları yazın.

Hepimiz bir şeylerde iyiyizdir ama bunların farkında değilizdir; bir duruma sokulmadıkça becerilerimizin veya yeteneklerimizin farkına varmayız. Örneğin, mükemmel iletişim becerileriniz varsa Halkla İlişkiler alanında iyi olabilirsiniz. Sahip olduğunuz beceriler ne olursa olsun, bunlara mükemmel şekilde uyan bir alan bulacaksınız.

Dolayısıyla, nelerde iyi olduğunuzu listelemek, çalışabileceğiniz olası alanları düşünmenizi sağlayacaktır.

Tutkunuz Nerede Yatıyor?

En tutkulu olduğunuz şeyi bulmaya çalışın.

Tutku, sizi istediğiniz kariyere başlamaya iten şeydir! Neye tutkuyla bağlıysanız, onun etrafında bir kariyer inşa edebilirsiniz. Birçok insan kariyer seçtikten sonra bile tutkularının farkına varır ve kariyer değişikliği yapar. Bu nedenle, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu bulmaya çalışın ve ardından bu tutkuya hizmet eden bir iş arayın.

yeni mezun kariyer cv duzenleme

CV’nizi düzenleyin

Yeni mezun olduğunuz için iş deneyiminiz olmaması çok normaldir. Bu noktada işe alım uzmanlarını etkilemek için özgeçmişinize ön yazı eklemek gibi bazı CV hazırlama tüyoları uygulayabilirsiniz. İşe alım uzmanlarının ön yazınıza, yetkinliklerinize, kurs ve sertifikalarınıza odaklanmasını sağlayacak şekilde CV’nizi düzenlemeniz çok akıllıca olacaktır. Herhangi bir iş deneyiminiz yokken CV’nize iş deneyimlerinizle başlamak çok büyük bir hata olabilir. Bu yüzden CV’nizi hazırlamaya ön yazı ile başlayın ve sonrasında yeteneklerinizi ekleyerek devam edin.

Kariyer Danışmanı Arayın

Kariyer danışmanı olarak çalışan pek çok kişi vardır, yeteneklerinizi tanımanıza ve yeteneklerinize ve becerilerinize en uygun işi bulmanıza yardımcı olabilirler.

Birçok insan, kendileri için en uygun işin hangisi olduğunu bilmediğinde kariyer danışmanlığına başvurur.

Denemekten Korkmayın

Bu, doğru işi bulana kadar işleri deneme ve değiştirme zamanıdır.

Girdiğiniz her işte, kim olduğunuzu ve becerilerinizin neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak deneyim kazanırsınız. O zamana kadar, sizin için tam olarak doğru kariyeri bulacaksınız; bu yüzden denemekten korkmayın.

Aynı İlgi Alanını Paylaşanları Arayın

Aynı ilgi alanlarını paylaşan insanlarla tanıştığınızda, sizi doğru yöne yönlendirebilirler.

Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlar gözlerinizi ve zihninizi birçok seçeneğe ve fikre açacaktır; hatta neye tutkulu olduğunuzu bilmenizi bile sağlayabilirler.

Yaşlılara Sorun

Şu anda yaşadığınız durumu birçok kişi yaşadı, onlara bu durumla nasıl başa çıktıklarını sorun.

Deneyimli insanlar size fayda sağlayacak ve tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir; onların hatalarından ders çıkarabileceksiniz. Ayrıca sizi tanıyan kıdemli bir kişiyi arayabilir ve yeteneklerinizi ve sizin için en iyi kariyeri bilip bilmediklerini sorabilirsiniz.

yeni mezun kariyer sosyallesmek

Biraz Sosyalleşin

Bir kariyer inşa etmenin kritik faktörlerinden birinin bağlantılar kurmak olduğunu bilmelisiniz.

Becerilerinizi ve tutkunuzu biliyorsanız, aynı tutku ve becerilere sahip kişilerin bulunduğu toplulukları araştırın; özellikle daha yaşlı ve daha fazla deneyime sahiplerse onlarla iletişim kurmaya başlayın. Bu, gelecekte size yardımcı olacak bağlantılar kurmanızı sağlayacaktır.

Bazı Arama Becerileri Kazanın

İster şimdi ister gelecekte bir iş arıyor olun, iyi arama becerilerine ihtiyacınız olacak.

Mezun olur olmaz iş bulmanın kolay olmadığını biliyoruz ve bu yüzden iyi arama becerilerine sahip olmanız gerekiyor. Nasıl arama yapacağınızı bilmelisiniz, birçok Facebook grubunda ve ayrıca işe alım web sitelerinde birçok fırsat var, tek yapmanız gereken sadece nereye bakacağınızı bilmek.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın