Yoğurt Neden Ekşir? Ekşimiş Yoğurt Yenir mi? Nasıl Tatlandırılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Yoğurt Neden Ekşir? Ekşimiş Yoğurt Yenir mi? Nasıl Tatlandırılır?

0

Yoğurdun ekşime nedeni, yoğurdun yapıldıktan sonra hemen tüketilmemesi olabilir. Yoğurt mayalandıktan bir hafta sonra ekşimeye başlar. Kullanılan mayanın ekşi olması, sütün taze olmaması gibi durumlarda da yoğurt ekşiyebilir. Yoğurdun ekşimesi içerisinde bulunan laktik asitten kaynaklanır. Sütün kaynatıldığı tencerede veya sütün süzüldüğü süzekte deterjan kalıntıları kalmış olması da yoğurdun ekşimesine yol açar.

Sütün istenilen ısıdan daha soğuk olması ve 3 saatten az mayalanması da yoğurtta ekşi bir tat oluşmasına sebep olur.  Evde yapılan yoğurt doğal olduğundan dolayı hazır yoğurtlara nazaran daha çabuk ekşir. İçinde katkı olmadığından ve buharlaşma işlemi görmediğinden dolayı hazır yoğurtlara göre daha dayanıksızdır. Bundan dolayı çabuk tüketilmelidir.

Ekşimiş Yoğurt Yenir Mi?

Yoğurdun görüntüsünde sorun yoksa sadece tadında ekşime varsa yenebilir. Ağır koku, ekşiden farklı tatlar alıyorsanız yememelisiniz. Eğer yoğurt köpürmeye başlamış ya da yüzeyinde küfler varsa yemeniz tavsiye edilmez. Ekşimeye yeni başlamış yoğurda az bir miktar tuz eklemek ekşimesini yavaşlatacak ve tüketilebilir hale getirecektir. Yoğurdun az bir miktar ekşi olması mikroorganizma gelişimini engeller bu durum yoğurdun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca daha sağlıklı hale getir. Çoğu kişi Ekşi yoğurdu tadını sevmediği için yemek istemez fakat yoğurdun ekşimesi doğal olduğunu gösterir ve yenebilecek ekşilikteki yoğurt daha sağlıklıdır.

Ekşi Yoğurt Nasıl Tatlandırılır?

Az miktar sütün içine tuz ilave edilerek yoğurda karıştırmak asitli ve ekşi tadı bastırarak yoğurda tatlılık verecektir. Yoğurdun içine az miktar su ilave edip bez bir süzekten geçirmek de yoğurda tatlı bir kazandırabilir. 

Ekşi Yoğurt Mayasından Tatlı Yoğurt Olur Mu?

Ekşi yoğurt mayasının içine bir miktar şeker ilave ederek yoğurdunuzu mayalandığınızda tatlı yoğurt elde edebilirsiniz. Yoğurdu mayalarken sütün çok sıcak olmamasına dikkat edin aksi halde yoğurdunuz yine ekşiyecektir. Tatlı yoğurt elde temek için denebilir diğer yöntem de şöyledir; ekşi yoğurt mayasını tülbent ya da süzeğe koyarak suyunu salmasını bekleyin. Birkaç saat sonra sertleşmiş olan yoğurdu maya olarak kullanarak tatlı yoğurt elde edebilirsiniz.

Ekşi Yoğurt Mayasına Şeker Konur Mu?

Ekşi yoğurt mayasına şeker eklenebilir. Ekşi yoğurt mayasına şeker eklendiğinde maya aktif hale gelir. Böylece daha kıvamlı, az sulanmış bir yoğurt elde edebilirsiniz. Ayrıca ekşi yoğurt mayasına şeker eklemek yoğurdunuzun tatlanmasını da sağlayacaktır.

Yoğurt Neden Köpürür?

Yoğurdun mayalanmasına yardımcı olan bakteriler yoğurt mayalandıktan sonra da aktif olduğu için mayalanma işlemi devam eder bundan dolayı bir süre sonra yoğurt köpürür. Yoğurdunuzun köpürmemesi için yoğurd  bir hafta içinde tüketmeye çalışınız.

Yoğurdun Ekşi Olmaması İçin Ne Yapmalı?

yogurdun eksimemesi icin ne yapmali
yogurdun eksimemesi icin ne yapmali
 • Kullanılan maya tatlı olmalıdır.
 • Kullanılacak süt taze ve iyi pişmiş olmalıdır.
 • Sütün ısısı hafif el yakacak kadar olmalıdır.
 • Her 1 litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt mayası kullanılmalıdır.
 • Yoğurt yapıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir.
 • Yoğurdun ağzı kapalı tutulmalıdır. Açık bırakmak daha çabuk ekşimesine yol açabilir.
 • Yoğurdun mayalanacağı kap; toprak güveç, çelik ya da camdan yapılmış olmalıdır.
 • Süt kaynatılırken ve yoğurt yapılırken kullanılan kaplar temiz olmalı ve iyi yıkanmış, durulanmış olmalıdır.
 • Eğer taze veya tatlı maya yoksa marketlerden temin edilebilen hazır yoğurt mayaları da kullanılabilir.
 • Yoğurdun mayalanma süresine de dikkat edilmesi gerekir. Fazla mayalanan yoğurt hem sulanır hem de tatlı bir tada sahip olmaz. Yoğurdun 3 saatten az mayalanması da ekşi bir tada yol açacaktır.

Mayalanan Yoğurt Neden Çabuk Ekşir?  

Mayalanan yoğurdun çabuk ekşimesinin birçok sebebi olmakla beraber bunun başında kullanılan mayanın ekşi olması gelmektedir. Elinizde iyi bir maya yoksa tatlı yoğurt elde edemezsiniz. Sütün bozulmuş olması da yoğurdun çabuk ekşimesine yol açar. Yoğurdu mayalarken fazla maya kullanmak da yoğurdun ekşi yapar.  

Yoğurdun çabuk ekşimesinin diğer bir sebebi ise ısıyı doğru ayarlayamamaktır. Sütü çok sıcak ya da soğuk mayalarsanız yoğurdunuz yine ekşi olacaktır. Yoğurdu mayaladıktan sonra saklama koşulları da yoğurdun ekşimesinde etkilidir. Yoğurt sıcakta bırakılmamalı ve buzdolabında korunmalıdır. Yoğurdun ağzının açık bırakılan yoğurt daha çabuk ekşiyecektir. Yoğurdun ağzını bez, tülbent ya da kapakla kapatmak yoğurdun ekşimesini geciktirecektir.

Yoğurtta Ekşime Neden ve Ne Zaman Görülür?

Yoğurtta ekşime görülmesinin nedeni Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus ve  Streptecoccus thermophilus adı verilen bakterilerdir. Bu bakteriler yoğurdun mayalanmasını sağlarken yoğurt mayalandıktan sonra da mayalama işlemine devam ederler. Bundan dolayı yoğurtta ekşime görülür. Lactobacillus adlı bakteri yoğurda ekşi tadı veren bakteridir. Bu bakteriler sıcakta çoğalırlar. Yoğurt  buzdolabı dışında tutulduğu zaman bakteriler hızla çoğalır bu da yoğurdun ekşimesine yol açar. Yoğurt buzdolabında saklansa bile bakteriler çoğalmaya devam eder. Fakat bu çoğalma nispeten daha azdır. Bundan dolayı yoğurt kısa süre içinde tüketilmelidir. 

Ekşiyen Yoğurt Nasıl Değerlendirilir?

eksiyen yogurt nasil degerlendirilir
eksiyen yogurt nasil degerlendirilir
 • Yoğurdu bir tülbent yardımıyla süzerek süzme yoğurt elde yapılabilir.
 • Yoğurdu tencereye alın ve az miktar su ilave edin. İsteğe bağlı tuz ekledikten sonra bir miktar kaynatın ve süzün böylelikle taze bir peynir elde edebilirsiniz.
 • Daha iyi bir hamur elde etmek için tuzlu hamur işleri yaparken kullanabilirsiniz.
 • Yoğurt çorbası yaparak ekşimiş yoğurduğunuz değerlendirebilirsiniz.   
 • Ayran yapıp içine nane dereotu gibi lezzetler katabilirsiniz.   
 • Ekşi yoğurdu sulandırarak içeresine bakliyat ve taze yeşillik koyarak yaz günleri için ideal olan ayran aşı çorbası yapabilirsiniz. 
 • Ekşi yoğurt, tarhana yapmak için de kullanılabilir. 

Hazır Yoğurtlar Neden Ekşimez?

Hazır yoğurtlar evde yapılanlardan farklı şekilde ısıl işlemden geçerler. Bu işlem sonucunda içinde bakteriler aktifliği sonlanır. Böylelikle bozulma görülmez. Hazır yoğurtlarda hazır ve taze yoğurt kültürleri kullanılır. Bundan dolayı tatları ekşi olmaz. Hazır yoğurtların kuru madde oranı daha çoktur bundan dolayı daha koyu bir kıvama sahiplerdir. Bu da yoğurdun ekşimesine yol açan mikroorganizmaların daha geç gelişmesine neden olur.

 

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın