Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

0

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti değişmez. Ancak zaman zaman ultrasonda kız denilen bebeğin erkek olarak doğduğu, erkek denilen bebeğin ise kız olarak doğduğu durumlar ile karşılıyoruz. Bu handikabın temel sebebi doktorun ultrasonda bebeğin cinsiyeti ile ilgili kesin doğru kanıya ulaşamamasıdır. Yani aslında bebeğin cinsiyeti anne karnında genleri ile kesin olarak belirlidir. Ama bu yanılgının temel nedeni bazen her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da bebeğin pozisyonu, doktorun kesin sonuca ulaşamaması gibi faktörlerden ötürü karışıklıklar yaşanabilmektedir.

İçindekiler

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Değişir?

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti hiçbir zaman değişmez. Böyle bir algının oluşma sebebi gebeliğin ilk 12. haftası içinde bebeğin cinsiyeti ultrason cihazı ile de olsa pek anlaşılmaz. Ancak gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason yöntemi ile tahmini olarak cinsiyet belirleme işlemi yapılabilir. Bebeğinizin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra belli olur. Özellikle de gebeliğin 20. haftasından sonra bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir.

Ayrıntılı Ultrasonda Cinsiyet Değişir Mi?

Ayrıntılı ultrasonda bebeğin gerçek cinsiyeti değişmez. Ancak ayrıntılı ultrason incelemesinde dahi az da olsa yanılma payı bulunur. Bebek genetik kodlamasında hangi cinsiyete aitse o olarak doğar. Ama gerçek cinsiyeti doktorlar düşük ihtimallerde de olsa yanlış gözlemleyebilir. 12. hafta öncesi cinsiyet tahmini yapılamaz. Kesin bilgi için 22. haftadan itibaren yapılan ikinci ultrasonun sonucu kesin bilgi verebilir.

Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur Mu?

Cinsiyet yanılması özel hastanelerde de olabilir. Daha gelişmiş teknolojilerin kullanımı hata payını azaltsa da ne yazık ki sıfıra indiremeyecektir. Bundan ötürü en sok teknoloji ultrasonda dahi cinsiyet yanılması yaşanabilir.

Devlet Hastanesinde Cinsiyet Yanılması Olur Mu?

Cinsiyet yanılması devlet hastanesinde de olabilir. Kullanılan teknolojinin, doktor uzmanlığının doğru cinsiyet belirlemede etkili olduğu bir gerçektir. Ancak hiçbir teknoloji yüzde yüz doğru bilgiyi garanti edemez.

20. Haftada Cinsiyet Değişir Mi?

Hayır, 20. haftada bebekler için ultrasonda cinsiyet değişmesi yaşanmaz. Bebeğinizin cinsiyeti hamileliğinizin başından beri DNA ile bellidir ve sonsuza dek aynı kalır. XX DNA’sı kız cinsiyeti, XY DNA’sı erkek cinsiyeti anlamına gelir.

21 Haftalık Bebeğin Cinsiyetinde Yanılma Olur Mu?

Yüzde 90 ihtimali ile 21 haftalık bebeğin cinsiyetinde yanılma olmaz. Bunun sebebi 20. hafta itibari ile görülen cinsiyet, 22. haftadan itibaren yapılan ikinci ultrasonun sonucunda kesinleşir. Bu süreç aralığında erkek bebek tahmini hemen hemen hiç yanlış olmayacağı gibi yanılma oranı kız bebek tahminlerinde biraz daha yüksektir. Bilimde ve teknolojide sıfır hata ve kesin doğru bulunmamaktadır. Ancak bu hata oranı gelişen teknoloji ile en aza indirilebilir.

22 Haftalık Bebeğin Cinsiyetinde Yanılma Olur Mu?

Yüzde 99 ihtimali ile 22 haftalık bebeğin cinsiyetinde yanılma olmaz. Çünkü 22. haftadan itibaren yapılan ikinci ultrasonun sonucunda bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir. Yüzde 1’lik pay bırakılmasının sebebi bilimde ve teknolojide sıfır hata ve kesin doğru bulunmamaktadır. Ancak günümüzde bu hata payı minimuma indirilmiştir.

Doktorların Cinsiyet Konusunda Yanılma Payı Var Mı?

Doktorun cinsiyet konusunda yanılma payı vardır. Ultrason teknolojisi ile cinsiyet tespitinde nadiren yanılmalar yaşanabilir. Bundan dolayı doktor yanlış tespitlerde bulunabilir ki bu çok az bir ihtimaldir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmiş ise bu konuda yanılma payı düşüktür. İlk değerlendirmede kız olarak belirlenmiş olan bebeklerin ise kesin bilgi için 1 hafta sonra yeniden değerlendirilmesi gerekebilir. Normal şartlar altında cinsiyet belirleme konusunda 16. haftadan sonra yanılma olmaması beklenir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın