Aöf Edebiyat Mezunları Formasyon Alabilir Mi? Ne İş Yapar?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Aöf Edebiyat Mezunları Formasyon Alabilir Mi? Ne İş Yapar?

0

AÖF edebiyat mezunları formasyon alabilir. Formasyon, eğitim fakültesi çıkışlı olmayan adayların öğretmenlik yapabilmeleri için verilen belgedir. Formasyon belgesi günümüzde AÖF mezunu adaylar tarafından da alınmaktadır. Önceden belirlenmiş olan formasyon kursuna katılarak belge alan adaylar, günümüzde eğitim bilimleri fakültesi kapsamında yüksek lisans yapmalıdır. Bu bakımdan AÖF mezunları formasyon almak için 2 yıllık tezli yüksek lisans yapmalıdır. Yüksek lisans başvuruları da örgün eğitim sürecinin aynısıdır. Yüksek lisansı başarıyla bitiren adaylar AÖF mezunu olsun veya olmasın formasyon yeterliliğine sahip olabilmektedir.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

Aöf Edebiyat Mezunları Ne İş Yapar?

AÖF edebiyat mezunları iş tanımı olarak formasyon almaları ile birlikte Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olmaktadır. Öğretmen olarak KPSS kapsamında devlette görev almaya başlayabilir veya özel eğitim kurumlarında edebiyat öğretmeni olarak görev alabilirler. Bunun yanında redaktör, dizgici, hayalet yazar gibi iş tanımlarını da yerine getirebilirler. AÖF edebiyat mezunları talepleri halinde yüksek lisans ve doktora da yaparak üniversitede öğretim görevlisi olarak görev alabilirler.

Aöf Edebiyat Zor mu?

AÖF edebiyat alanı Türk dili ve edebiyatı konularını içermektedir. Bölümde Türkçe’ye ait dil bilgisi bilgileri ve edebiyat konuları yer almaktadır. Dört yıllık eğitim süresi boyunca Kök Türkçe, Uygur Türkçesi, Karahanlı Türkçesi, Osmanlı Türkçesi gibi Türkçe’nin farklı lehçelerine ait gramer bilgileri verilmektedir.

Özellikle Osmanlı Türkçesi dersleri bölümde önemli yer tutmaktadır. Osmanlı alfabesinin öğrenilmesi, okuma, yazma gibi konular yer almaktadır. Bunun yanında Türk edebiyatının tarihsel gelişimi de yine bölüm kapsamındadır. Edebiyat alanında modern zamanlara kadar yazar ve eser bilgileri verilmektedir. Bu kapsamda edebiyat ve dil bilgisi konularına yatkın olmayanlar için zor gelebilir. Ancak genel hatları ile birlikte kolaylığını içinde barındırmakta ve kısa sürede uyum gösterilecek bir bölüm olmaktadır.

Aöf Edebiyat Gelecek Var mı?

AÖF edebiyat gelecek var mı sorusu artan mezun sayısı ile pek olumlu yanıtlanamamaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri temelde akademisyen yetiştirmek içindir. Bunun yanında formasyon ile öğretmen olmak da mümkündür. Ancak hem akademisyen hem de öğretmen kadroları için bölümden alım düşük yapıldığı için bu bölümü iş için tercih edecek adaylar dikkatli olmalıdır. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden yıllık olarak binlerce kişi mezun olmaktadır. Her mezunu karşılayacak istihdam ortamı olmadığı için bölümün geleceği için de temkin gerekmektedir.

Aöf Edebiyat Kaç Sene?

AÖF edebiyat dört yıllık bölümdür. Mezun olan öğrenciler lisans düzeyinde mezun olmaktadır.

Aöf Edebiyat Kaç Kredi ile Mezun Olunur?

AÖF edebiyat kredi sayısı 240 olarak belirlenmiştir. Dört yıllık süreç içinde adayların en az bu kredi sayısına ulaşmaları halinde mezuniyetleri gerçekleşecektir. Bunun yanında ortalama da en az 2,00 olmalıdır. Bu kredi ve genel ortalamanın altında mezun olunmamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın