EE Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

EE Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

0

EE krem; adını “extra exfoliation” kelimelerinin baş harflerinden alan, Türkçe’ye “ekstra pul pul dökülme” olarak çevrilen kremdir. AA, BB, CC ve DD kremlerden sonra EE kremler de hızlı bir çıkış yaparak raflarda yerini almıştır. Bütün bu kremler piyasaya sürülüp popülerleşmelerinin ardından, alfabe krem serileri olarak adlandırılmaya başlamıştır. EE kremler de diğer alfabe krem serileri gibi cildi nemlendirip güneşten korurken, cildi yenilemekte ve ölü hücrelerden kurtarmaktadır.

EE Krem Ne İşe Yarar?

 • Cildi nemlendirmektedir.
 • Zararlı güneş ışınlarından koruma konusunda etkilidir.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırmaktadır.
 • Cildi yenilemekte ve canlandırmaktadır.
 • Cilt tonunu eşitlemektedir.
 • Lekelenmelere karşı koruma sağlamakta ve önceden oluşmuş hafif lekeleri gizlemektedir.

EE krem yararları bu şekilde idi. Yararları açısından kendisinden önceki alfabe krem serilerine oldukça benzeyen bu kremleri diğerlerinden ayıran, cildi ölü hücrelerden arındırması ve yenilemesi olarak ifade edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: AA Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

EE Krem Nasıl Kullanılır?

EE krem kullanım şekli; genellikle diğer kremler ya da makyaj ürünleri ile birlikte olmaktadır. EE kremler elbette tek başlarına da kullanılabilmektedir ancak bu kremler bir makyaj ürününden ziyade bir bakım ürünü olarak değerlendirmektedir. Bu nedenle hem bakım hem makyaj için kullanılan diğer kremler kadar sık tercih edilmemektedir.

EE Kremin Özellikleri Nelerdir?

 • Yapısı oldukça incedir ve sıvı formdadır.
 • Farklı cilt tonları için renk seçenekleri bulunmaktadır.
 • Parlak bir bitiş oluşturmaktadır.
 • Nemlendirici ve güneş koruyucu özelliktedir.
 • Cilt tonunu eşitlemekte, cildi ölü hücrelerden arındırarak yenilemektedir.

EE krem özellikleri itibariyle oldukça nitelikli bir krem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte tahmin ediyoruz ki kendisinden önce çıkan AA, BB krem, CC VE DD kremlerle neredeyse aynı özelliklere sahip olması, bu kremlerin pek fazla öne çıkamamasına neden olmuştur.

EE Krem Sivilceleri Kapatır Mı?

EE krem sivilceler üzerinde kapatıcı bir etkiye sahip olmadığından dolayı sivilceleri kapatmamaktadır. EE kremler kapatıcılıkları ile öne çıkan kremler değillerdir. Kapatıcılık seviyeleri yalnızca hafif lekelerle sınırlı kalmaktadır ve kapatıcılıktan ziyade renk tonunu eşitlemeye yaramaktadırlar. Sivilceleri kapatmak için fondöten veya BB kremler tercih edilmelidir.

En İyi EE Krem Markası Hangisi?

En iyi EE krem markası, Estee Lauder markasıdır. Söz konusu markanın EE kremlerinin tam adı “Estee Lauder Enlighten EE Even Effect Skintone Corrector SPF 30” şeklindedir. Bu krem; kuruluk, nem kaybı ve ışıltı kaybı gibi problemlerle başa çıkmak için üretilmiştir. Hava kirliliği ve zararlı güneş ışınları gibi faktörlere karşı cildi koruyan krem, cilt tonu eşitlemek ve cildi parlak bir görünüme kavuşturmak için de kullanılmaktadır.

EE Krem Renk Tonu Nasıl Açılır?

EE krem renk tonu açma, diğer tüm kremlerde ve fondötenlerde olduğu gibi nemlendirici ve beyaz renkli pudra kullanılarak yapılabilmektedir. Doğru tonu seçmek EE kremlerde de en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir nedenle olması gerekenden daha koyu renkte bir EE kreme sahip olunursa, üzerine açık renk pudra uygulaması yapılabilmekte ya da içerisinde nemlendirici katılabilmektedir. Bu işlem kremi seyrelterek rengini açmaktadır.

EE Krem Zararları Nelerdir?

 • Yağlı ciltlerde çok fazla kullanılırsa akne ve sivilce oluşumunda etkili olabilmektedir.
 • İnce ve hassas ciltlerde hafif tahribatlara neden olabilmektedir.

EE krem zararları açısından geniş bir yelpazeye sahip değildir. Serinin diğer kremlerinde olduğu gibi zararsız bir krem olarak nitelendirilebilmektedir. Bununla birlikte doğru kullanıma özen gösterilmesi gereken bir kremdir.

EE Krem Faydaları Nelerdir?

 • Cildi ölü hücrelerden kurtarmaktadır.
 • Cildi yenilemekte ve parlak bir görünüme kavuşturmaktadır.
 • Cilt tonunu eşitlemek için kullanılabilmektedir.
 • Hafif lekeleri kapatmaktadır.
 • Cildi zararlı güneş ışınlarından korumakta etkilidir.
 • Cildi nemlendirmekte etkilidir.

EE krem faydaları bu şekilde ifade edilebilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi faydaları zararlarına oranla oldukça fazladır. En büyük faydaları ise cildi ölü hücrelerden arındırması ve pul pul dökülen cilde gerekli nemi ve bakımı sağlamasıdır.

EE Krem Cilt Tonu Nasıl Seçilir?

ee krem cilt tonu nasil secilir

EE krem cilt tonu seçme; el üzerinde, kolun iç tarafında ya da boyun bölgesinde deneyerek yapılmaktadır. EE kremler farklı cilt renkleri göz önüne alınarak birkaç seçenek halinde piyasaya sürülmüş kremlerdir. Bu seçenekler arasından cilt rengine en uygun olan, yapılan ton isimlendirmelerinden anlaşılabilmekte ya da ten üzerinde denenerek bulunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: CC Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

EE Krem Fondöten Mi?

EE krem fondöten değil bir bakım kremidir. Özellikle kuruyup pul pul dökülen ciltler için tasarlanmış olan bu krem, fondöten gibi pürüzsüz bir yüz oluşturmaktan ziyade cilde gerekli bakımı yapmayı hedeflemektedir. Fondötenler ise cilt kusurlarını gizleyerek kusursuz bir görüntü oluşturmak için kullanılmaktadır. Dolayısıyla EE kremler bir fondötenden oldukça farklıdır.

EE Krem ve Fondöten Farkı Nedir?

EE krem ve fondöten farkı, fondötenlerin cilt kusurlarını kapatmak amacıyla kullanılan makyaj ürünleriyken, bu kremlerin cildi parlak bir görünüme kavuşturmak için kullanılan bakım kremleri olmasıdır. Bunun yanında fondötenlerin koyu ve kıvamlı bir yapıya sahipken, EE kremlerin ince ve hafif bir yapıya sahip olması da aralarındaki farklardandır. Bununla birlikte EE kremler sahip oldukları nemlendirme, güneşten koruma gibi özelliklerle fondötenlerden ayrılmaktadır.

EE Krem Hangi Ciltler İçin?

EE krem kuru cilt tipi için çok daha uygun bir kremdir. EE kremler genellikle bütün cilt tiplerinin kullanımına uygun olarak hazırlanmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ismini “pul pul dökülme” kavramından alan bu kremler, kuru cilt tipleri için gerekli bakımı sağlamayı ve kuru ciltleri canlı bir görünüme kavuşturmayı hedeflemektedir.

EE Kremin Altına Ne Sürülmeli?

EE kremin altına nemlendirici, güneş kremi veya serum sürülebilmektedir. EE kremler genellikle pul pul dökülme ile mücadele eden kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu kremler içerisinde nemlendirici ve güneş koruyu özellikler bulundurmaktadır ancak hangi cilt tipinde kullanıldığı düşünülürse bunun yeterli olmadığı anlaşılacaktır. Kuru ciltlerin ihtiyacı olan tüm nemlendirmeyi sağlayamadığından dolayı, kremin altına nemlendirici veya hep kullanılan serumun uygulanması gerekli görülmektedir.

Karma Ciltler İçin EE Krem Uygun Mudur?

Karma ciltler için EE krem uygun bir krem olarak ifade edilebilmektedir. Karma ciltlerde T bölgesi gibi bazı bölgelerde fazla yağ salgılanırken, yanaklar gibi bazı bölgelerde az yağ salgılanmaktadır. Yüzün yağlı bölgeler için kullanılan ürünler, kuru bölgelerinde dökülmelere neden olabilmektedir. Bu açıdan EE kremler karma ciltler için faydalı olabilmektedir.

EE Kremi Kimler Kullanabilir?

EE kremi kullanabilecek kişiler, zararsız yapısı dolayısıyla isteyen tüm kişilerdir. EE kremler yaş ya da cilt tipi ayırt etmeksizin herkesin kullanımına uygun olarak hazırlanmıştır ancak faydasını görebilmek için daha çok kuru ciltlerin ve ileri yaşların kullanması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca herhangi bir cilt rahatsızlığı olan kişilerin kullanmadan önce doktora danışması gerekmektedir ve bu bütün kremler için geçerli olan bir durumdur.

EE Krem Yüze Nasıl Uygulanır?

EE krem yüze uygulama şekli; parmak yardımıyla, makyaj süngeriyle veya fondöten fırçasıyla yapılabilmektedir. Bu kremler sahip oldukları form itibariyle fondötene benzediklerinden dolayı makyaj fırçası ve süngeri ile de uygulanabilmektedir. Fakat bu kremlerin makyaj ürününden ziyade bakım ürünü olarak değerlendirildiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu konuda tavsiye edilen, parmak yardımıyla yüze yedirerek uygulamaktır.

Sivilceli Ciltler İçin EE Krem Uygun Mudur?

Sivilceli ciltler için EE krem kullanılabilir olmakla beraber pek uygun değildir. EE kremlerin tüm cilt tipleri tarafından kullanılabileceği ifade edilmektedir ancak daha çok kuru ve pul pul dökülen ciltlere hitap eden bu kremler, yağlı ve sivilceli ciltler için kullanışlı olmamaktadır. Yağlı ve sivilceli ciltlere sahip olanlar ise EE kremleri kullanmak isterlerse, akne karşıtı kremlerle birlikte kullanmaktadırlar.

EE Krem Kuru Ciltler İçin Mi?

EE krem kuru ciltler için son derece uygun bir kremdir. Kuruluk derecesi arttıkça cilt üzerinde döküntüler meydana gelmektedir. EE kremler cildi ölü hücrelerden ve bu döküntülerden arındırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle kuru bir cilde sahip olanlar EE kremleri rahatlıkla kullanabilmekte ve faydasını görebilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın