CC Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

CC Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

0

CC krem, ince yapısıyla dikkat çeken, ciltteki renk eşitsizliklerini gidermeye ve dengeli bir cilt tonu oluşturmaya yarayan likit ten kremidir. Bu krem ismini İngilizce’deki “Color correction” ya da “Complexion correcting” kavramlarının kısaltmasından almaktadır. Color correction, renk düzenleme; complexion correcting ise cilt dengeleme anlamlarına gelmektedir.

Fazla güneş ışığına maruz kalma, stres, sivilce ve akneler gibi sebepler sonucunda cilt üzerinde birtakım lekeler meydana gelebilmektedir. Bunun doğrultusunda da ciltte renk tonu eşitsizlikleri oluşmaktadır. Böyle bir durumda fondöten kullanmak, ağır yapılı bir ürün olduğundan dolayı pek fazla istenmemektedir. Bu nedenle böyle durumlar için kullanmak üzere BB kremler üretilmiştir.

CC Krem Ne İşe Yarar?

 • İçerisinde bulundurduğu ışığı yansıtan pigmentler sayesinde cilt rengindeki eşitsizlikleri gidererek cildi dengelemektedir.
 • Cildi, fondöten kullanmaya ihtiyaç duymadan güzel ve canlı bir görünüşe kavuşturmaktadır.
 • Kızarıklıklar, sarılıklar, lekeler ve yorgun cilt görünümünün önüne geçmektedir.
 • Cildin parlak ve aydınlık görünmesini sağlamaktadır.
 • Nemlendirici özelliği ile cildi nemlendirmektedir.
 • SPF (sun protectin factor) yani güneş koruyucu özelliği ile zararlı güneş ışınlarının etkisini azaltmaktadır.

CC krem yararları bu şekildeydi ve yukarıdan da anlaşılacağı gibi bu kremler birçok konuda işe yarayan çok fonksiyonlu kremlerdir.

CC Krem Nasıl Kullanılır?

CC krem kullanım şekli; makyaj altına baz olarak veya makyaj yapılmak istenmeyen durumlarda tek başına sürmek olarak ifade edilebilmektedir. Kusursuz bir makyaj için baz kullanımı vazgeçilmez bir unsurdur. Baz kullanmak makyaj malzemelerinin cilde iyi bir şekilde oturmasını ve uzun süre ciltte kalmasını sağlamaktadır. Söz konusu kremler de son derece ince yapılarıyla aynı görevi görebilmekte ve sıklıkla baz olarak kullanılabilmektedir.

Bununla birlikte makyaj yapılmayacağı zaman bu kremleri direkt olarak yüze uygulayarak canlı bir görünüm elde edilmekte ve bu da makyajsız da iyi hissedilmesi sağlamaktadır. Bu kremi uygulamadan önce cilt güzelce temizlenmeli ve kreme hazır hale getirilmelidir. Bununla birlikte her ne kadar zararsız bir krem olsa da gözeneklerde birikmemesi için, kullandıktan sonra da cildi iyi bir şekilde temizlemek gerekmektedir.

CC Kremin Özellikleri Nelerdir?

 • Kıvamı ve yapısı itibariyle çok hafif bir kremdir.
 • Antioksidan özellik taşımaktadır ve bunun anlamı oksidatif hasarın hafifletilerek cildin genç bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır.
 • Güneş koruyucu faktör özelliğine sahiptir.
 • Nemlendirici özelliği bulunmaktadır.
 • Cilt rengini aydınlatıcı bir özelliğe sahiptir.
 • Makyaj bazı olarak kullanılabilmektedir.
 • Sahip olduğu ışık yansıtan partiküller ile cilde ışıltı katmaktadır.
 • C ve E vitaminleri bulundurmakta ve böylelikle cildi beslemektedir.

CC kremin özellikleri bu şekilde sıralanabilmektedir. Sahip olduğu tüm özelliklerle birlikte sıklıkla tercih edilen ve kullanıldıktan sonra vazgeçilmez hale gelen bir kremdir.

İlginizi Çekebilir: DD Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

CC Krem Sivilceleri Kapatır Mı?

CC kremin sivilce kapatıcılığı pek yüksek olmadığından dolayı sivilceleri muazzam bir şekilde kapatamamaktadır. Bununla birlikte kızarıklıklar üzerindeki güçlü tesiri sayesinde sivilceler üzerinde etkili olabilmektedir. Dolayısıyla eğer sivilcenin oluşturduğu kızarıklık kapatılmak istenirse bu kremlerden yararlanılabilir ancak sivilce tamamen yok edilecek şekilde kapatılmak isteniyorsa fondötene başvurmak daha doğru olacaktır.

En İyi CC Krem Markası Hangisi?

en iyi cc krem markasi hangisi

En iyi CC krem markası, L’Oréal Paris C’Est Magic olarak belirlenmiştir. Birçok marka arasından öne çıkan L’Oréal Paris, formülündeki incir özleri sayesinde cildin 24 saate kadar nemli kalmasını sağlamakta, cilt üzerindeki renk eşitsizliklerini en iyi şekilde gidermektedir. Bunun yanında çok beğenilen diğer markalar şunlardır:

 • Farmasi
 • Bobbi Brown
 • Origins Smart Plants
 • Dr. Dennis Gross
 • Clinique
 • Pure Beauty
 • La Roche Posay

CC Krem Renk Tonu Nasıl Açılır?

CC krem renk tonu açma, nemlendirici krem veya pudra kullanarak yapılabilmektedir. Söz konusu kremler cilt renklerine göre farklı farklı üretilmektedir. Herhangi bir markadan alışveriş yaparken, sunulan seçenekler arasından cilt tonuna en uygun olan renk seçilmelidir. Ancak, tester ürün bulunmayan markalarda denemek mümkün olmadığından yanlış seçim yapılabilmektedir.

Yapılan yanlış seçim sonucunda kremin tonu, cilt tonuna göre koyu kalabilmekte ve böylece krem amacına uygun olarak kullanılamamaktadır. Peki, bu gibi durumlarda kremin tonu nasıl açılır? Ton açabilmek için kremin içerisine bir miktar nemlendirici ilave edilebilmektedir. Bununla birlikte krem sürüldükten sonra üzerine beyaza yakın renkte pudra uygulamak da işe yaramaktadır.

İlginizi Çekebilir: EE Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

CC Krem Zararları Nelerdir?

 • Krem uygulanan günün sonunda cilt iyi bir şekilde temizlenmezse zaman içerisinde gözeneklere dolarak akne ve sivilce gibi problemlere neden olabilmektedir.
 • Kremin nemlendirici ve güneş koruyucu özelliği tam anlamıyla yeterli olmadığından dolayı, nemlendirici ve güneş kremi ile birlikte kullanmamak cilt problemlerine yol açabilmektedir.

CC krem zararları yalnızca bu iki maddeyle ifade edilebilecek kadar azdır. Bu ifadelerin de kremden ziyade uygulama şekli ile ilgili olduğu düşünülürse, bu kremlerin son derece zararsız olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

CC Krem Faydaları Nelerdir?

 • İnce yapısı sayesinde cilt üzerinde ağır bir tabaka oluşturmadan cilt tonunu düzenlemektedir.
 • Nemlendirici özelliği sayesinde cildi nemlendirmekte ve içerisindeki C ve E vitaminleri ile cildi beslemektedir.
 • Antioksidan özelliği ile cildi olası zararlardan korumakta ve zarar görmüş cildin onarımını hızlandırmaktadır.
 • Işığı yansıtan pigmentlere sahiptir ve bu da cildin aydınlık ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.
 • Cilt üzerindeki kızarıklık, sarılık ve hafif lekeleri gidermektedir.

CC krem faydaları bu şekilde idi. CC krem asıl amacının yanında sağladığı diğer faydalar ile çok işlevli bir kremdir.

CC Krem Cilt Tonu Nasıl Seçilir?

CC krem cilt tonu seçme, kremi el üzerinde deneyerek yapılabilmektedir. Krem markaları cilt tonuna göre belirli sınıflandırmalar yapmaktadır. Doğru rengi seçmek en önemli nokta olduğundan dolayı bu sınıflandırılmaların mutlaka incelenmesi ve uygun olanın bulunması gerekmektedir. Doğru tonu seçebilmek için kremden bir miktar alıp el üzerine sürerek kontrol edilebilmektedir. Bununla birlikte bu kremlerin kızarıklık giderici, donuk rengi canlandırıcı gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

[kirmizi]Not:[/kirmizi] Elinize sürdüğünüzde eğer cilt tonunuzla uyumluysa, o kremden vazgeçmeyin!

CC Krem ve Fondöten Farkı Nedir?

CC krem ve fondöten farkı, fondöten bir kapatıcıyken CC kremin bir renk düzenleyici olmasıdır. Fondötenler cilt kusurlarını kapatarak pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmayı sağlamaktır. Bu kusurlar arasında lekeler, yara izleri, sivilceler, sivilce izleri vb. bulunmaktadır. Bu nedenle yoğun ve kıvamlı bir yapısı bulunmaktadır. Buna karşılık CC kremler bir kapatıcı olarak değil, renk düzenleyici olarak kullanılmaktadır ve fondötene göre çok daha ince bir yapıdadır.

CC Krem Hangi Ciltler İçin?

CC krem uygun olduğu cilt tipleri; kuru, yağlı ve karma olmak üzere bütün cilt tipleridir. Özellikle belirtilmediği sürece bütün CC kremler, tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Nemlendirici özelliği sayesinde kuru ciltleri nemlendirirken; yağlı ciltlerin fazla parlamasını kontrol altına almaktadır. Bununla birlikte ıslak bitişli ve mat bitişli seçenekleriyle cilt tiplerine uyum sağlamaktadır. Yağlı ciltler mat bitişli, kuru ciltler ise ıslak bitişli olanı tercih etmelidir.

CC Krem Fondöten Mi?

CC krem, bir fondöten çeşidi değildir. Fondötenler ve CC kremler birbirlerinden farklı ürünlerdir. Cilt kusurlarını kapatmak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek isteyenler fondöteni, hafif ve ince yapıda bir renk tonu eşitleyici arayanlar ise CC kremleri tercih etmelidir.

CC Kremin Altına Ne Sürülmeli?

CC kremin altına, nemlendirici ve güneş kremi sürülmelidir. CC kremler nemlendirici ve güneş koruyucu faktör özelliklerine sahip kremlerdir. Ancak bu kremler için nemlendirme ve güneşten korumada etkili demek daha doğru olacaktır. Çünkü tam anlamıyla bir nemlendirici ve güneş kreminin yerine tutamamaktadırlar.

cc krem nasil kullanilir

Karma Ciltler İçin BB Krem Mi CC Krem Mi?

Karma ciltler için CC krem ve BB kremden her ikisi de kullanılabilmektedir. BB ve CC kremler genellikle tüm cilt tiplerine uygun olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Bu nedenle karma ciltler her ikisini de rahatlıkla kullanabilmektedir. İkisi arasından bir seçim yapılacaksa, hangisinin seçileceği kullanım amacına göre belirlenmelidir.

CC Krem Mi Daha İyi BB Krem Mi?

CC krem renk eşitleme konusunda daha iyiyken; BB krem kapatıcılık konusunda daha iyidir. Bu iki krem karşılaştırılırken birine daha iyi demek pek mümkün değildir. Çünkü ikisi farklı amaçlar için üretilmiş kremlerdir. Kremde aradığınız özellik her ne ise, o özelliği bulunduran krem sizin için daha iyi olacaktır.

CC Kremi Kimler Kullanabilir?

CC kremi kullanabilecek kişiler, ince yapılı renk eşitleyici bir krem arayan herkestir. CC kremler herhangi bir cilt tipi ya da durum için özel olarak üretilen kremler değillerdir. Bu nedenle kullanmak isteyen herkes bu kremi kullanabilmektedir. Elbette herhangi bir cilt hastalığı olanlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

İlginizi Çekebilir: AA Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

CC Krem Yüze Nasıl Uygulanır?

CC kremin yüze uygulama şekli; parmak ucuna alınan kremin yüze yedirilmesi olmalıdır. Bu kremler fırça ya da makyaj süngeri ile de uygulanabilmektedir ve bu uygulama şekilleri de yanlış değildir. Ancak amacına en iyi şekilde ulaşabilmesi için el ile yüze yedirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu uygulama şekillerinden hangilerinin kullanılacağı tercihe göre değişebilmektedir.

Sivilceli Ciltler İçin BB Mi CC Mi?

Sivilceleri ciltler için CC krem, BB kreme göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni CC kremlerin BB kremlere göre çok daha ince ve hafif yapıda olmasıdır. Ancak BB kremlerde sivilceli ciltler için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Bu nedenle isteğe bağlı olarak her iki krem de kullanılabilmektedir.

Yeşil CC Krem Ne İşe Yarar?

Yeşil CC krem renk tonunu düzenlerken özellikle sivilce ve kızarıklıklar üzerinde etkili olmaktadır. Yeşil renk, kırmızı rengi nötrleyen renk olarak bilinmektedir. Bu nedenle sivilce ve kızarıklıklar üzerinde oldukça işe yaramaktadır. CC kremlerin yeşilleri ise özellikle sivilce ve kızarıklıklarda kullanılmak üzere üretilmektedir.

Farmasi CC Mi Yoksa BB Mi?

Farmasi CC krem renk düzenlemek, BB krem ise kapatıcılık için tercih edilmelidir. Farmasi oldukça beğenilen ve diğer markalar arasından öne çıkan bir markadır. Farmasi’nin bütün ürünleri gibi CC ve BB kremleri de beğeni toplamaktadır. Diğer tüm markalarda da olduğu gibi; CC kremleri renk düzenleyici, BB kremleri hafif yapıda bir kapatıcı olarak kullanılmaktadır.

CC Krem Kuru Ciltler İçin Mi?

CC krem kuru ciltler için rahatlıkla kullanılabilecek bir kremdir. Ancak bunun anlamı bu kremin yalnızca kuru ciltlere uygun olduğu değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kremler bütün cilt tiplerinin kullanımına uygun kremlerdir. Dolayısıyla kuru ciltler de diğer ciltler de rahatlıkla CC kremleri kullanabilmektedir.

Pure Beauty CC Krem Hangi Ciltler İçin?

Pure Beauty CC krem bütün cilt tipleri için üretilmiş bir kremdir. Pure Beauty da tıpkı Farmasi gibi BB ve CC kremleriyle öne çıkan bir markadır. Birçok kişi tarafından severek kullanılan marka, CC kremlerini tüm cilt tipleri göz önünde bulundurularak ürettiğinden dolayı, isteyen herkes bu CC kremleri rahatlıkla kullanabilmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın