Elma Suyu Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Elma Suyu Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Elma suyu asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; Elma suyu yaklaşık 3,5 pH değerine sahip olduğundan dolayı asittir. Bilindiği üzere elma suyu elmadan elde edilmekte ve elmanın içerisinde de malik asit bulunmaktadır. Buradan da elmanın ve dolayısıyla da elma suyunun bir baz değil asit olması gerektiği sonucuna varılmaktadır. Bununla birlikte elma suyunun asit mi baz mı olduğunu anlamak için elma suyunun özellikleri değerlendirilebilmektedir.

Örneğin; asitler ekşi bir tada sahiptir ve yakıcı bir his bırakmaktadır. Bazlar ise acı bir tada sahiptir ve kayganlık verici bir his bırakmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde elma suyunun ekşi bir tada sahip olma özelliği asitler ile bağdaşmaktadır. Bununla birlikte söz konusu maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın en kesin ve pratik yolu pH değerine bakmak olacaktır. Şimdi pH değerinin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenelim.

Elma Suyu PH Değeri Kaçtır?

Elma suyu pH değeri 3,5 civarında seyretmektedir. PH değeri bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunun ölçümü sonucunda ortaya çıkan değer olarak tanımlanabilmektedir. Peki bir maddenin içerisindeki hidrojen yoğunluğu neden ölçülmektedir? Bunun nedeni asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen iyonu bırakıyor olmasıdır. Bununla birlikte bazlar da sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bırakmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kabartma Tozu Asit Mi Baz Mı?

PH değerinin açılımının “Power of Hydrogen” yani “Hidrojenin Gücü” olmasının nedeni de bu bilgiler ile açıklanabilmektedir. Buradan yola çıkarak pH değerinin aslında bir maddenin asitlik derecesini ifade ettiği sonucuna ulaşılabilmektedir. PH değerini bilmeden de bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak mümkündür ancak pH değerine bakmak oldukça kolay ve pratiktir. Ayrıca bu şekilde maddenin asitlik ya da bazlık seviyesi ile ilgili de hızlı bir bilgi elde edilebilmektedir.

İlgili İçerik: Mide İlacı Asit Mi Baz Mı?

Elma Suyu Nötr Mü?

Elma suyu nötr olabilmek için gereken pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Nötr madde ne asit ne de baz özellikleri göstermeyen ve pH değeri tam olarak 7 olarak ölçülen maddelerdir. Ancak elma suyunun pH değeri 7 değil 3,5’tir ve asitlerin özelliklerini gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle de nötr değil asit olarak adlandırılmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın