Glucophage 1000 mg | Glucophage ile Zayıflayanlar
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Glucophage 1000 mg | Glucophage ile Zayıflayanlar

0

Glucophage ne işe yarar sorusu özellikle şeker hastalığından muzdarip kişiler tarafından merak edilmektedir. Glucophage 1000 mg ilacı diyabet ve polistik over sendromunun tedavisinde kullanılmaktadır. Obezite tedavisi gören hastaların şekerlerinin dengede tutulması için reçetelerine yazılmasıyla zayıflama ilacı olarak düşünülmektedir. Glucophage ile zayıflayanlar çok olsa da, temel olarak bir zayıflama ilacı değildir.

Glucophage Nedir?

Glucophage ilaç içinde metformin hidroklorür, povidon, magnezyum stearat, makrogol, hipromelloz ve saf su bulunmaktadır. Glucophage içeriği sebebiyle oral antidiyabetikler grubuna dahil olan bir ilaç türüdür. Diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Glucophage; beyaz renkli ve oval şekilli bir ilaçtır. İlacın her iki yüzünde de kırılma çizgisi bulunmaktadır. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormon ilacıdır. Vücuda alındığı zaman; kandaki fazla şekeri vücudun almasını sağlamaktadır. Bu yüzden diyabet tedavisinde kullanılmaktadır.

Obezite hastalığında da gerekli durumlarda kullanılabilmektedir. Obezite hastalarının diyabet riski de bulunduğu için çoğu zaman reçetelerine yazılabilmektedir. Bu durum da zayıflatma ilacı olarak düşünülmesine sebep olmuştur. Glucophage ile zayıflayanlar bu ilacı size tavsiye edebilir, ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir. Glucophage ilacı kandaki şeker miktarını normal seviyelere getirmek için kullanılan bir ilaçtır.

Glucophage yararları; kandaki şeker miktarını azaltmak olmaktadır. Glucophage kandaki şeker miktarını düzenlemesinden dolayı kullanıldığı için diyabetin yanında farklı hastalıkların getirdiği kan şeker seviyesinin artmasının önüne geçmek için de doktor reçetesi ile kullanılabilmektedir.

Glucophage 1000 mg Kullanımı

Glucophage kullanımı ilacı kullanan veya kullanacak hastalar tarafından merak edilmektedir. Glucophage ilacı 25 derecenin altındaki oda sıcaklıklarında saklanmalıdır. Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekmektedir. Karaciğer yetmezliği olan hastaların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Böbrek yetmezliğinde ise doktorlar, daha az dozda reçetelere yazabilmektedir. 10 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır. 10 yaş ve üzeri hastaların ise doktorun belirlediği dozu kullanmaları gerekmektedir.

Glucophage kullananlar, ilacı ağızdan yeteri miktarda su içerek yemek öncesinde veya sonrasında alabilir. Unutulan dozların atlanıp sonraki dozu zamanında içmek gerekmektedir. Çift doz kullanımı kesinlikle yasaktır. Eğer çift doz içildiyse doktora başvurmak gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Beslenme Psikiyatrisi, Anksiyete ve Depresyon Tedavisinde Etkili

Glucophage Yan Etkileri

Glucophage 1000 mg kullanan hastalar Glucophage yan etkileri konusunu merak etmektedir. Glucophage ilacının yan etkileri geçmediği veya şiddetlendiği takdirde mutlaka ilacın kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Ardından ise hemen doktora gitmek gerekmektedir. Yan etkilerinin şiddeti olduğu durumlarda doktora başvurmamak başka sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. İlaç kullanan insanların yan etkilere dikkat etmesi gerekmektedir.

Glucophage yan etkileri; yaygın, çok yaygın, çok seyrek olarak şöyle sıralanabilmektedir;

  • Çok yaygın: Mide bulantısı, ishal, kusma, iştah kaygı ve karın ağrısı Glucophage ilacının çok yaygın etkileri arasında yer almaktadır. Bu etkilerin şiddetlendiği ve geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir. Hafif yan etkilerin görülmesi normal olarak kabul edilmekle beraber telaşlanan ve kullandıktan sonra kendini iyi hissetmeyen hastaların doktora görünmesi gerekmektedir.
  • Yaygın: Tat almada bozukluk durumu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, asteni durumları yaygın olarak görülen yan etkiler olmaktadır. Geçmediği ve şiddetlendiği durumlarda en yakın hastaneye gitmek gerekmektedir.
  • Çok Seyrek: Laktik asidoz seyrek görülen yan etkiler arasındadır. Böbreklerin düzgün çalışmadığı hastalarda görülebilmektedir. Laktik asidoz yan etkisinin görülmesi durumunda acilen hastaneye gitmek gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için erken tedavi büyük önem taşımaktadır. Laktik asidoz dışında seyrek görülen diğer yan etkiler; hepatit, karaciğer enzim düzeyinde yükselme, kansızlık, kan pıhtılaşmasında bozukluk, kilo kaybı, ciltte döküntü olabilmektedir.

Glucophage kullananlar, bu yan etkilerden herhangi birini gördüğünde mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Glucophage Hamilelikte Kullanımı

Gebelik süresince Glucophage kullanımında sakınca görülmemiştir. Doktorunuzun reçete ettiği dozda kullanım, konjenital anomaliye sebep olmamaktadır, yani güvenlidir.

Glucophage 1000 mg Reçetesiz Alınır mı?

Glucophage reçetesiz satılır mı sorusu diyabet hastalarının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Glucophage reçete ile satılan bir ilaç türüdür. Doktorun reçeteye yazmadığı zamanlarda eczaneden temin edilememektedir. Reçete ile doktorun belirlediği dozlarda kullanmak gerekmektedir.

Glucophage Fiyat

Glucophage 1000 mg fiyat, güncel olarak 83,50 TL’dir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın