Magnezyum Metal Mi? Ametal Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Magnezyum Metal Mi? Ametal Mi?

0

Magnezyum, gümüş beyazlığında bulunan bir metaldir. Genel olarak alaşım maddesi başka metaller ile karıştırıldığında bulunmaktadır. Atom Numarası 12 olan magnezyum, en hafif metallerden biri olarak kabul görmektedir. Bu özelliği ona büyük önem katmaktadır. Özellikle toz halinde bulunan magnezyumun kolayca tutuştuğu ve parlak bir alev ile yandığı da bilinmektedir. Bu özelliği ile elektrikli fotoğraf makinesinin flaş ışığını oluşturmaktadır.

Hali hazırda magnezyumun metal mi yoksa ametal mi olduğunu bulmak için bir diğer yol ise periyodik cetvele bakmaktır. Atom numarası bakımından ve periyodik cetveldeki yeri açısından incelendiğinde magnezyumun metal olduğu göze çarpmaktadır. Özellikle faydaları incelendiğinde magnezyumun vücut için de çok önemli olduğu bilinmektedir.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyum faydaları toprak alkali metal grubunda olan metallerle de paralellik göstermektedir. Özellikle incelendiğinde insan vücuduna iyi geldiği bilinmektedir. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre magnezyum;

  • Yorgunluk azalışı ve bitkinliğin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Elektrolit dengesine yardımcı olmaktadır.
  • Enerji oluşumunda katkıda bulunmaktadır.
  • Protein senterzine katkıda bulundur.
  • Kemiklerin korunmasında size yardımcıdır.
  • Hücre bölünmesinde önemli görevleri bulunmaktadır.
  • Mutluluk hormonunuzun dengede kalması adına magnezyumun önemi oldukça yüksektir. Ruhsal dengenizi ve depresyon, kaygı bozukluğunu engelleme adına etkili olmaktadır.
  • Stres kortizonunun vücut içerisinde yayılmasını engellemektedir. Bu şekilde size daha rahat bir gün geçirme deneyimi sunmaktadır.

Magnezyum Alkali Metal Mi?

Magnezyum toprak alkali metaldir. Bu metaller, genellikle beyaz renkli olmakla birlikte yumuşak yapısı ile işlenebilir bir maddedir. Daha az tepkimeye girmesine rağmen eğimli yapıda (karakterde) olmalarına karşın sıcaklık ve erime noktaları yüksektir. İyonlaşma enerjileri de alkali metallerden daha yüksek olarak bilinmektedir.

Ayrıca bu maddeler oda koşullarında katı olarak bilinmektedir. Son katmanlarında iki elektron bulunmaktadır. Bileşik oluştururken son katmandaki iki elektronu vererek de +2 değerliğini almaları mümkündür.

Magnezyum Değeri Nedir?

Magnezyum değeri 12 atom numarası ve 24,32 atom ağırlığı olarak bilinmektedir. Gümüş, beyaz bir renge sahiptir. Çok hafif bir metal olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda besinler içerisinde bulunan etkili ve besin değeri yüksek bir element olarak da karşımıza çıkmaktadır. Protein sentezinde kullanılması mümkündür.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın