Mekanik Nedir? Mekaniğin Önemi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mekanik Nedir? Mekaniğin Önemi

0

Mekanik nedir kısaca açıklarsak, kuvvetlerin etkisi ile cisimlerde meydana gelen hareketlilik ve durağanlık hallerini inceleyen bilim dalıdır. Mekaniğin önemi, günümüzde teknolojik tasarımlarda oldukça sık kullanılması, ulaşım araçları ve fabrika makineleri gibi pek çok önemli teknolojik ürünün yapısı içerisinde bulunmasıdır. Mekanik bilim dalı, pek çok bölümde ders olarak verilmektedir.

Mekanik Çeşitleri Nelerdir?​

Bir fizik bilim dalı olan mekaniğin çeşitleri bulunmaktadır. Oldukça geniş bir alana sahip olan mekanik bilim dalının 3 farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitlerin kendi aralarında farklı mekanik kuralları ve yapıları vardır. Mekanik çeşitleri açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir;

  • Şekil değiştiren cisim mekaniği
  • Rijit cisim mekaniği
  • Akışkanlar mekaniği

Rijit cisim mekaniğinde, sabit bir hıza sahip olan nesneler ile duran nesneleri konu almaktadır. Cisimlerin ivmeli hareketlerini incelemek için kullanılır. Akışkanlar mekaniği açıklanacak olursa, gaz haldeki ve sıvı haldeki cisimlerin mekaniğini inceleyen bir fizik dalı olarak ifade edilir.

Birçok gaz türünün davranışlarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Şekil değiştiren cisim mekaniği ise herhangi bir kuvvetin etkisiyle şekli değişen cisimleri inceleyen fizik bilim dalıdır. Bununla birlikte bir kuvvetin etkisinin kaybolması ile eski hâline geri dönen cisimlerin durumlarını da incelemektedir. Kısaca açıklamak gerekirse, şekil değiştiren cisim mekaniği elastik cisimleri konu edinmektedir.

İlgili içerik: Fiziksel (Mekanik) Çözülme Nedir? Fiziksel Çözülme Nerelerde Görülür?

Mekaniğin Önemi Nedir?​

Mekanik nedir öğrenildikten sonra, mekaniğin önemi de insanlar tarafından merak edilen konular arasındadır. Fizik alanında kuvvetlerin etkisi ile cisimlerde meydana gelen hareketler, mekanik dalı içerisinde incelenir. Böylelikle cisimlerde meydana gelen denge ve hareketlerin sebepleri, fizik kanunlarıyla ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen bilgiler ise günlük yaşantıdaki teknolojik tasarımların çoğunda kullanılmaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve pek çok alanda daha kullanışlı bir hâle dönüşmesi, fizikteki mekanik bilim dalı sayesinde olmaktadır. Bununla birlikte mekanik bilim dalında incelemeler devam etmektedir. Gerçekleştirilen incelemeler sonucunda ortaya yeni unsurlar çıkarılabilmektedir. Mekanik bilim dalı bu özelliği ile, önemli bilim dalları arasında yerini alır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın