Merkür Gezegeni | Küçük Gezegen Merkür’ün Özellikleri
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Merkür Gezegeni | Küçük Gezegen Merkür’ün Özellikleri

0

Merkür gezegeni, Güneş Sistemi’ndeki en küçük gezegendir. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, dünyamızın uydusu Ay’dan sadece biraz daha büyüktür.

Merkür güneşe çok yakın olduğu için, güneş Merkür’ün yüzeyinde dünyada gözüktüğünden üç katı daha büyük gözükür. Ayrıca, güneş ışınları da yedi kat daha parlaktır. Ancak, Merkür Güneş’e bu kadar yakın olmasına rağmen, Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni olan Venüs kadar sıcak değildir.

Merkür, güneş etrafındaki yörüngesinin aşırı eliptik olması ve kendi ekseni etrafındaki dönüşünün çok yavaş olması nedeniyle, gün içinde güneş birkaç kez doğup batabiir. Gün batımı esnasında da, birkaç kez batıp tekrar doğar.

Merkür ile ilgili bilgiler verdikten sonra, bu küçük gezegenin özelliklerini hep birlikte inceleyelim:

Merkür’ün Özellikleri

Merkür özellikleri, aşağıdaki gibidir:

 • Merkür gezegeni, en hızlı antik Roma tanrısının ardından isimlendirilmiştir.
 • Merkür’deki aşırı sıcak ortam ve güneşten gelen yüksek radyasyon, bildiğimiz anlamda bir hayatın oluşması için elverişli değildir. Dolayısı ile, Merkür’de yaşamdan söz edemeyiz.
 • Merkür’ün yarıçapı 2440 km’dir. Ay’dan ve dünyanın 1/3’ünden sadece biraz daha büyüktür.
 • Merkür, güneşe ortalama 58 milyon kilometre uzaklıktadır. Bu uzaklık, 0,4 AB (Astronomik Birim) anlamına gelir. 1 Astronomik Birim, dünya ile güneşin arasındaki ortalama 149 milyon kilometrelik uzaklığa eşittir.
 • Merkür’ün aşırı eliptik yörüngesi, güneşe olan ortalama 58 milyon kilometre olan uzaklığını, en uzak noktada 70 milyon, en yakın noktada 47 milyon kilometre arasında değiştirir.
 • 1 Merkür yılı, 88 gündür. Merkür gezegeni, güneşin etrafındaki 1 tam dönüşünü 88 günde tamamlamak için, saniye 47 kilometre hızla hareket eder. Bu, onu en hızlı gezegen yapar.
 • 1 Merkür günü, gezegenin kendi ekseni etrafındaki dönüşünün daha yavaş olması nedeniyle 59 dünya gününe eşittir. 1 Merkür yılı 88 dünya günü, 1 Merkür günü de 59 gün olduğu için, her Merkür günü aynı şekilde gün doğumuna ve gün batımına tanık olmaz.
 • Merkür’ün eksen eğikliği 2 derecedir. Bu, diğer tüm gezegenlerden daha dik şekilde döndüğü ve mevsimlere sahip olmadığı anlamına gelir.
 • Merkür’ün herhangi bir doğal uydusu bulunmamaktadır
 • Merkür’ün, Güneş Sistemi’nin dış gezegenleri gibi halka sistemi yoktur.
 • Merkür, 4,5 milyar yıl önce oluştu.
 • Merkür, Güneş Sistemi’nde dünyamızdan sonra ikinci en yoğun gezegendir. Boyutlarına göre çok büyük, metal bir çekirdeği vardır. Bu çekirdeğin yarıçapı 2074 kilometredir. Gezegenin toplam yarıçapının 2440 kilometre olduğunu düşünürsek, %85’i çekirdeğin yarıçapıdır.
 • Merkür’ün yüzeyi, tıpkı Ay’ın yüzeyi gibi kraterlerle delik deşik olmuş gibi gözükür.
 • Merkür, herhangi bir atmosfere sahip değildir. Atmosfer yerine, çok ince bir ekzosfer tabakasına sahiptir ve bu da oksijen, potasyum, hidrojen ve helyum atomlarından oluşur.
 • Merkür’ün çok zayıf bir manyetosferi vardır. Dünyanın manyetosferinin sadece %1’i kadar güçlüdür.
merkur ic yapisi
Merkür nedir? İç yapısı.

Merkür gezegeninin özellikleri bu şekildedir. Şimdi dilerseniz, Merkür ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplayalım:

Merkür’ün Eski Adı Nedir?

Merkür’ün diğer adı, eski Türkçe’de dilek anlamına gelen Tilek sözcüğüdür. Ayrıca, Arzu Tilek olarak da anılmıştır. Eski Türkler, Merkür’ü uğurlu bir gezegen olarak anıyorlardı ve gökyüzünde onu gördüklerinde, dilek diliyorlardı. Merkür bulmaca sorularında çıktığında; Utarit, Tilek, Bud ve Suv şeklinde de cevaplanabilir.

İlginizi çekebilir: Gökyüzünde Yıldızlar Neden Küçük Görünür?

Merkür’ün Kaç Uydusu Var?

Merkür’ün uydusu yoktur. Merkür uydu sayısı, 0’dır.

Merkür Hangi Renk?

Merkür hakkında bilgi verirken, Merkür ne renk konusunu unutmamalıyız. Merkür gezegeni, genel olarak koyu gri renklidir ancak yüzeyi birçok kraterle doludur ve bunlar da gri rengin farklı tonlarındadır.

merkur hakkinda bilgi dipsizkuyu net
Merkür resmi. Merkür rengi gri’dir.

Merkür Venüs Dünya Mars Kısaca Nedir?

Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, Güneş Sistemi’nin kayasal gezegenleridir. 2006 yılında gezegen statüsünü kaybetmeden önce, Plüton da kayasal gezegenlerden sayılıyordu.

Büyüklüğü Merkür’e Yakın Olan Gezegen Hangisidir?

Büyüklüğü Merkür’e yakın olan gezegen Mars’tır. Mars’ın yarıçapı 3.395 kilometre iken, Merkür’ün yarıçapı ise 2440 kilometredir.

Merkür’de Yaşam Var mı?

Merkür, sahip olduğu aşırı sıcak ortam, solunum için yetersiz atmosferi ve güneşe aşırı yakınlığı nedeniyle, Merkür yaşam için çok elverişsizdir ve herhangi bir yaşam belirtisi barındırmamaktadır.

Merkür Video

Merkür ile ilgili, National Geographic tarafından hazırlanan ve Türkçe altyazı seçeneği ile izleyebileceğiniz bu video, kısa bir özet olacaktır:


Merkür gezegeni ile ilgili detaylı bilgiler bu şekildedir. Aklınıza takılan Merkür soruları varsa, yorum bölümünden sorabilir, bu küçük ve hızlı gezegen hakkındaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın