Peri Bacaları Tarihi Eser Midir?
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi

Peri Bacaları Tarihi Eser Midir?

0

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde bulunan peri bacaları tarihi eser değildir. Kapadokya peri bacaları, milyonlarca yıllık volkanik patlamaların günümüze ulaşmış kalıntılarıdır ve doğal birer oluşumdur.

İçindekiler

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Nevşehir peri bacaları tarihi eser midir sorusunu cevapladıktan sonra, gelin peri bacalarının nasıl oluştuğunu öğrenelim. Bu gizemli yapıların kökeni 100 milyon yıl eskiye kadar gidiyor. O dönemde bir iç deniz olan Nevşehir bölgesi, yanardağların sürekli lav püskürtmesi ile zamanla dolmuş ve kurudu. Yanardağlardan püsküren lav ve kül, zaman içinde soğuyarak tüf adı verilen yumuşak, hafif ve gözenekli çökelti taşına dönüştü.

Sonra yanardağlar milyonlarca yıllık bir suskunluk dönemine girdi. Peri bacaları oluşumu zaman içinde devam etti; rüzgar ve yağmur, erozyona neden oldu ve yüzeyde kalan ignimbirit taşlarının etrafındaki tüfü yavaş ama sürekli bir şekilde oydu. Sonra, tepede kalan ignimbirit taşları ve onları taşıyan tüf kuleleri, günümüzdeki görüntüsüne kavuştu.

Ürgüp peri bacaları, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından değerli görüldü. Çevrelerine şehirler ve tapınaklar inşa edildi. Bu şehirlerin önemli bir kısmı, kolayca oyulup şekil verilen tüf yığınlarının içine yapıldı.

Peri Bacaları Doğal Varlık mıdır?

Peri bacaları Nevşehir ilimizin doğal varlıkları arasındadır. Milyonlarca yıllık süreçlerin sonunda oluşmuştur.

Peri Bacaları Nerede?

Peri bacaları, Nevşehir’in Ürgüp ilçesi ve Göreme beldesi etrafında kümelenmiştir. Tek bir bölgede bulunmazlar ve Nevşehir’in geneline yayılmışlardır. Peri bacaları hangi ilimizdedir sorusuna tek bir cevap verebilirken, hangi ilçe veya hangi bölge sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değildir. O nedenle, bölgenin tarihi dönemlerdeki ismi olan Kapadokya kullanılır.

Dolayısı ile, Nevşehir -> Kapadokya -> Ürgüp ve Göreme şeklinde söyleyebiliriz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Milli Parkı, 1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış önemli bir tarih ve turizm merkezidir. Peri bacaları tarihi eser kabul edilmemektedir ancak Göreme bölgesindeki manastırlar, her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken ziyaret yerlerindendir.

Göreme Milli Parkı, aynı zamanda ünlü Ihlara Vadisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.


Peri bacaları hakkında bilgi kısaca bu şekildedir. Bugüne kadar Kapadokya peri bacaları ziyareti gerçekleştirmediyseniz, gelecek planlarınıza dahil etmenizi öneriyoruz. Eğer gittiyseniz, aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşır mısınız?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın