Kristalleşen, Açılmış veya Dolaptaki Rakı Bozulur Mu?

Rakı, güneş altında kalmadıkça ya da sıcak ortamlarda bulunmadıkça, kapaklarından alkolü ve aroması buharlaşmadıkça bozulmaz. Fakat yıllar içinde sıcak ortamlarda kapaktan bazı aromatik özler buharlaşabilir. Isı ortamının yüksek olmadığı, direkt güneş altında kalmadığı ve kapağı açılmadığı sürece bozulma riski bulunmaz.

Açılmış Rakı Buzdolabında Bozulur Mu?

Kapağı açılan rakı bozulsa da kısa süre içinde gerçekleşmez. Kapat açıldığı süre içinde alkol uçmaya başlar ve artık kapak mührü olmadığından uzun zamanda aynı tadı kalmaz. Alkol, içkilerin uzun süre taze kalmasını sağlayan ana nedendir. Teknik bakımdan bakılırsa alkol gıda olmadığı için bozulmaz, kimyasal bir maddedir.

Alkol oranı düştükçe bakterilerin ve virüslerin üremesi daha olası hale gelir. Rakı, %40 oranında alkol içerdiği için bakterilerin ya da virüslerin kısa vadede üremesi mümkün olmaz. Özellikle uzun süredir kapağı açık bir alkol bulduysanız sağlık açısından içilmemesi önerilir.

Rakı Açıldıktan Sonra Ne Kadar Dayanır?

Rakı açıldıktan sonra 1-2 ay boyunca özelliğini kaybetmeden saklanabilir. Ancak, en iyi lezzet için 1 ay içinde tüketilmesi önerilir.

Rakı, anason yağı içeren bir alkollü içkidir. Bu yağ, soğukta beyazlayabilir. Bu durum normaldir ve oda sıcaklığında eski haline döner.

Rakı Donduktan Sonra İçilir Mi?

Rakı donduktan sonra içilebilir, ancak bu durum genellikle rakının kalitesi ve tadı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Rakı, yüksek alkol oranına sahip bir içkidir ve genellikle -6°C ile -10°C arasında bir sıcaklıkta donar. Eğer rakı donmuşsa, bu genellikle çok düşük sıcaklıklara maruz kaldığını gösterir.

Rakı donduğunda, içindeki su ve alkol ayrışabilir, bu da tadının ve aromasının değişmesine neden olabilir. Ayrıca, donma ve çözülme işlemi sırasında içeriğindeki bazı bileşenlerin yapısı bozulabilir. Bu nedenle, rakının ideal saklama koşulları oda sıcaklığı civarında olmalıdır.

Kristalleşen Rakı Bozulur Mu?

Kristalleşen rakı buzlukta unutulduğunda oluşur ve bozulma durumu olmaz. Rakının içinde bulunana anason yağının kristalleşmesinden meydana gelir. Oda sıcaklığında tutuğunuzda eski haline döner. Fakat acımsı bir tat bıraktığı için içim keyfini etkileyebilir.

Hızlıca soğuması için buzluğa konulan rakı, çıkarıldığında kristalleşme meydana gelir. Bu da içimi etkilediği için buzluğa konulması tavsiye edilmez.

Rakıda Tortu Olur Mu?

Bozulmamış, sağlam bir rakıda tortu olmaz. Rakının berrak olması gerekir. Eğer size getirilen rakı şişesinde tortu görürseniz bunu içmeyin ve değiştirilmesini isteyin. Benzer şekilde Tekel bayisinden veya marketten rakı alırken mutlaka dibini kontrol edin ve tortu olması durumunda almayın.

Rakı Dolapta Neden Beyazlar?

Rakının içinde bulunan anason nedeniyle beyazlar. Dolapta bekledikçe anason yağı donmaya başlar ve beyazlık oluşur. Daha uzun süre beklerse kristalleşmeye başlar. Oda sıcaklığında bir süre bekletildiğinde eski haline geri döner.

Anason tohumu uçucu yağlar içerdiği için esansı buradan gelir. Damıtma işlemi sırasında yağ alkol ile iyice birbirine geçer. Rakının içinde bulunan alkol yağı çözünmüş halde tutar. Su eklendiğinde ise alkol oranı azalır ve yağ çözülmüş halde duramayacak kıvama gelir. Böylelikle yağ molekülleri ışığı gözümüze beyaz algılayacak şekilde kırmaya başlar.

Rakının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

rakinin bozuldugu nasil anlasilir

Rakının bozulduğunu anlamak için görüntüsüne bakmanız gerekir. Sıvı görüntüsü yerine daha hamurumsu bir hale büründüyse sağlık açısından tüketilmemesi önerilir. Kolay bozulan içki olmamasına rağmen, daha önce açıldıysa ve doğru şekilde muhafaza edilmediyse bozulma meydana gelebilir.

Bunun dışında rakının bozuk olduğunu anlamak için tadına bakmanız gerekir. Yine uygun şartlarda saklanmadıysa, şekerli bir tat gelir. Bunun nedeni alkolün şekerlenmeye başlamasından kaynaklanır ve içilmemesi önerilir.

Genelde bozulan rakı zehirlenmeye yol açmasa da mideyi rahatsız edebilir. Bunun yanında alerjik reaksiyon gösterirse ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bu durumda mutlaka hastaneye gidilmesi gerekir.

Rakı Plastik Şişede Saklanır Mı?

Alkollerin plastik üzerinde çözücü etkisi bulunduğu için rakıyı plastik şişede saklamak sağlık açısından iyi olmaz. Ayrıca rakının içinde bulunana anason plastik kap içinde kristalleşmeye eğilim gösterebilir.

Alkol uzun vadede plastik ile tepkimeye girdiği için başlarda sorun olmadığı düşünülür. Fakat uzun süre bekletilirse sağlık açısında ciddi sorunlar meydana getirebilir. Plastik şişe içinde alkol satışının yasaklanmasının nedenlerinden biri de bundandır.

Rakının Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Rakının üstünde son kullanma tarihi bulunmaz. Alkol oranı yüksek olduğu için bozulma ihtimali çok zor olur. Ancak kapağı açıldıysa ve içindeki alkol uçtuysa bakteri üremeye başlar. Bu durumda içilmesi tavsiye edilmez.

Bozuk Rakı İçilirse Ne Olur?

Bozuk rakı içilirse büyük ihtimal ile midenizi rahatsız eder. Bozuk rakı, alkolü uçmuş ya da farklı maddeler ile karıştırılıp bozulmaya neden olmuş rakıdır. Zaten içerken lezzet açısından sorunlu hale gelir.

Bozuk rakıdan kasıt sahte rakı ya da düzgün hazırlanmamış rakı ise işler değişir. Evde, merdiven altında ya da gerekli izinlere sahip olmayan kişiler tarafından üretilen rakılar hayati risk taşır. Körlüğe ya da alkol zehirlenmesine kadar yol açar. Bu tür durumlar ciddi sağlık problemi teşkil ettiği için güvenmediğiniz yerlerden içki satın almayın.

Rakı Nasıl Saklanır?

 • Rakı, yüksek dereceli ve sıcak yerlerde muhafaza edilmemelidir. Fakat standart bir oda sıcaklığında rahatlıkla saklanabilir.
 • Güneş altında tutulmamalıdır.
 • Rakıyı ağzı açık bırakmamaya özen göstermeniz gerekir. Uzun süre ağzı açık kaldıysa alkol uçacak ve bozulmaya başlayacaktır. Açılan rakıyı kısa süre içinde tüketmeniz gerekir.
 • Buzlukta saklanırsa kristalleşme meydana gelir ve ağızda acı bir tat bırakır. En iyisi oda sıcaklığında muhafaza etmeniz olur.

İlgili içerikler:

5/5 - (1 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

“Kristalleşen, Açılmış veya Dolaptaki Rakı Bozulur Mu?” üzerine 2 yorum

 1. Kapağı hiç açılmadı buzdolabında artı 4 derece de normal bölümde ne jandarma süre bekler acaba benim 2 şişe rakım var ancak yılbaşı akşamı için dolapta bekletiyorum bir sakıncası olur mu? Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Rakı buzdolabında kendi kendisine bozulmaz. Hiç açılmadan bekletiyorsanız, yılbaşına kadar rahatlıkla bekleyebilir. Ayrıca, emin olmak istiyorsanız, yazımızda belirttiğimiz gibi rengine dikkat edebilir ve buna göre içebilirsiniz. Şimdiden mutlu seneler diler, sağlık ve başarıyla dolu bir yıl geçirmenizi dileriz.

   Yanıtla

Yorum yapın