Savcı Mı Kaymakam Mı Üstün? Vali, Hakim Hangisi Üstün?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Savcı Mı Kaymakam Mı Üstün? Vali, Hakim Hangisi Üstün?

0

Savcı mı kaymakam mı üstün sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; kaymakam protokol olarak savcıya göre daha üsttedir. Kaymakam görev tanımı itibariyle bulunduğu ilçenin mülki idaresinden sorumlu olmaktadır. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yetkileri doğrudan bulunduğu ilçede uygulamak ile yükümlüdür. Özellikle ilçede bulunuluyorsa kaymakam en üst merciidir. Bunun yanında baş savcı, protokol sırasına göre kaymakamdan üstündür. Ancak sadece savcı unvanına sahip olanlar protokole göre kaymakamdan alt sırada yer almaktadır.

Protokol sıralamasının yanında kaymakam ve savcı idari açıdan da farklı görevlere aittir. Adli bir soruşturmada savcı ön planda olurken mülki işlerde kaymakam önde gelmektedir. Bu yüzden savcı ve kaymakam farklı idari alanlarda protokole göre sıralanmaktadır.

Vali Savcıya Emir Verebilir mi?

2014 yılında yapılan değişiklik kapsamında il valileri en yüksek makam olarak görev yapmaktadır. Doğrudan İçişleri Bakanlığı’nın emirlerini yürütmekle sorumlu olan valiler bu kapsamda savcılara emir sağlayabilir. Ancak yazılı olmayan protokol kuralları kapsamında valiler savcılara emir vermek yerine talep ettiklerini savcıdan dilekçe ile istemektedir. Bunun yanında valilere söz konusu tasarı değişikliği ile savcıların görevlerinin bir kısmını doğrudan kendileri yürütme yetkisi de verilmiştir. Bu kapsamda valiler kolluk amir ve memurları için olayların aydınlatılması için savcı talimatı olmadan emir verebilmektedir.

Hakim Savcı Hangisi Üstün?

Savcı temel olarak devleti hukuksal anlamda temsil eden ve kamu yararını gözeten kişilerdir. Hakim ise davaları karara bağlayan kimselerdir. Bu bakımdan savcılar davaları karara bağlamamaktadır. Mahkemede görülen davalar ancak hakim tarafından karara bağlanmaktadır ve duruma göre hakimin kararı savcılığın talep ettiği karardan farklı olabilir. Bu yüzden protokol açısından hakim, savcıdan daha üstündür.

İlgili içerik: Yöneticinin Ünvanı Nedir?

Savcı mı Büyüktür Hakim mi?

savci mi buyuktur hakim mi

Savcı kamu yararı kapsamında devletin kanunlarını yerine getirmek için davaları takip etmektedir. Devleti hukuk alanında temsil eden savcılar ancak devlet ve kamu yararı durumuna davalara taraf olabilmektedir. Hakimler ise yargıç olarak mahkemede bulunur ve davaların karara bağlanması için işlerini yürütür.

Hakimlik makamı davaların karara bağlanması için görev tanımına sahip olduğundan savcılıktan daha büyük bir konumdadır. Bu durum hem yetki hem de protokol kapsamında kendisini göstermektedir.

Savcı ve hakim olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Mezun olan adaylar daha sonra açılan savcılık ya da hakimlik sınavlarına girerek gerekli olan puanı almalıdır. Hakimler, tarafsız şekilde görev yaparken savcılar devlet ve kamu yararına olacak şekilde görevlerini sürdürmektedir. Savcılar, devlet ve kamu yararı olmayan davalarda bulunmayacakları gibi; örneğin boşanma ya da basit usul anlaşmazlıklar, hakimler her türden davaya bakabilir. Savcılar durumu mevcut olay içerisinde değerlendirirken hakimler kanunlara uygun şekilde karar vermek durumundadır. Bu nokta da savcıların taleplerinin kabul edilmesi için hakimin kabulünü gerektirmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın