Terracota Nedir? Terracota Makyaj Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Terracota Nedir? Terracota Makyaj Ne Demek?

Terracota, pudra yani diğer anlamıyla fırınlanmış pudralar “pişirilmiş” ürünleri için kullanılan isimdir. Fırınlanmış pudralar diğer pudralara kıyasla biraz daha fazla şekilde pigmentasyana sahiptir. Sıkıştırılmış, bastırılmış ve özellikle çok ince yapı içerisinde doğal pudralar için kullanılan isimdir.

Terrakota pudraların en güzel özellikleri cilt ile bir bütün olmasıdır. Özellikle sedefli tonların renklerini çok daha fazla belli etmesidir. Bu pudralar fırınlandığından dolayı toz form içerisinde olup daha da çok sıkıştırılmış bir şekilde satışa sunulurlar. Bu durum da pudraların çok daha uzun bir süre dayanması ve fazla bir şekilde kullanılabilir olması anlamına gelmektedir.

Terracota Makyaj Nedir?

Terracota makyaj, profesyonel bir makyaj türüdür. Birbirinden farklı onlarca Terracota pudra çeşitleriyle farklı makyajlar yapabilirsiniz. Terracota pudra ile beraber profesyonel bir şekilde makyaj yapmak istiyorsanız bronz ve ışıltılı görünüm sunan sedefli tonlardaki terracota pudralar denenmelidir.

Özellikle bronz makyaj yapıldığı zaman ya da yüzünüze renk katmak istediğiniz zaman Teracota pudralarını tercih ederek harika görünüm elde edebilirsiniz. İsterseniz tıpkı bronzer gibi yüzünüze renk katmak adına, isterseniz de tek başına ışıltılı birer allık gibi uygulayabilirsiniz.

Terracota pudralarının birbirinden farklı onlarca seçenekleri bulunuyor. Örneğin, terracot pudralarının ışıltılı imkânları olduğu gibi farklı tonlarda terracota porselen pudra imkânları da vardır. Eğer cildinize porselen ve mat bir görünüm katmayı amaçlıyorsanız iki farklı seçeneğiyle beraber terracota porselen pudranın tercih etmeniz gerekir. Böylece hem gözenek görünümünü en aza indirmiş olacaksınız hem de ten makyajınızı sabitlemiş olacaksınız. Minerallerle zenginleştirilmiş özel formülleriyle beraber Terracota pudra seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Terracota Ne Renk?

Terracota rengi, içerisinde ışıltılar olan bronz bir kahve tonudur. Işıltılı bronz rengiyle beraber insanlarına yüzüne çok daha sıcak bir görünüm kazandırmaktadır. Terracota özellikle cilt rengi mat ve soluk olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Sıcak kahve tonlarının başında olan terracota rengi, içerisindeki karamel ve bronz yansımalar sayesinde de cildi ısıtıyor. Ayrıca kullanan kişilere Latin havası kazandırıyor.

Bu renk, kahvenin en göz alıcı ve en parlak renklerinden birisidir. Kahverengine biraz bronz ve ışıltılı yansımalara ekleyerek havalı ve karizmatik görünebilirsiniz. Renginizin hep donuk, cansız ve mat olduğunu düşünen kişilerdenseniz terracota rengi tam olarak sizlere göre!

Terracota Askerler Nedir? Nerede?

terracota askerleri

Terracota askerler, Taş / Toprak Askerler veya Terracotta Ordusu, Çin İmparatorluğunun ilk İmparatoru olan Qin Shi Huang’ın mezarında yer alan heykellerdir.

MÖ 210 yılında yapılan bu heykeller, 1974 yılında Çin’in Shaanxi eyaletine bağlı olan Xi’an yakınlarında bulunmuştur. Ayrıca bölge halkı içerisinden olan bir çiftçinin kuyu kazması sonucu tesadüfen bulunmuştur.

Bu ordu at arabaları, oklar, atlar ve bronz kılıçlarıyla beraber iki bin yıl gibi bir süre yerin altında kalmıştır. Heykeller birbirine yakın killerden oluşmaktadır. Ayrıca kırılgan olmalarından dolayı arkeologlar tarafından yapılan incelemeleri de zora sokmuştur.

Terracotta Malzeme Nedir?

Terracotta malzeme, doğal malzemelerden ve killerden endüstriyel olarak üretilmektedir. Terracotta paneller kaolen ve kil tarzındaki doğal malzemelerden üretilmektedir.

Terracotta Seramik Nedir?

Terracotta seramik, terracotta ya da terakota olarak adlandırılır. Ayrıca kahverengimsi kızıl renkli, pişmiş kil bazlı ve mattır. Bununla beraber parlak seramiklere ve bazı su geçirgen seramiklere de terracotta denir. Çömlek ve saksılardan, kanalizasyon ve su borularına; inşaat malzemelerinden, yüzey süslemelerine dek çok fazla kullanım alanı vardır. Geçmişte yaygın olarak ise heykel yapımında ve süs eşyası olacak şekilde kullanılmıştır. Terrakotta Ordusu ( Taş / Toprak Askerler ) bu durumun en çok bilinen örnekleridir.

Latince kökenli olan bu terim 18. yüzyılda diğer Batılı dillere İtalyancadan geçmiştir. İtalyanca terra cotta kelimesinin anlamı “pişmiş toprak” olarak bilinmektedir.